reklama

6 zdravých surovin zdarma a bez pěstování: Natrhejte si plané bylinky

Místo kupované zeleniny si můžete alespoň občas natrhat plané bylinky, které dobře znáte a které rostou hojně ve vašem okolí. Čerstvě utržené rostliny v místech, kde nejezdí auta, nevenčí se psi a nejsou žádné skládky, jsou zdravé a navíc s nimi v kuchyni ušetříte. Máme pro vás 6 zdravých surovin zdarma a bez pěstování.

i (Zdroj: pixabay.com)
Vyražte do přírody na plané bylinky. Získáte zdravé suroviny do kuchyně. A zcela zdarma!

Plané bylinky jsou zdravé suroviny zdarma získané

Při procházkách přírodou i na vlastní zahradě si můžete natrhat plané bylinky na vaření. Získáte tak zdravé suroviny zdarma a bez pěstování. Možná, že některé z nich likvidujete jako obtížný plevel. Přitom z nich lze uvařit nespočet vynikajících jídel. Nebo je jíst jen tak zasyrova, třeba na namazaném krajíci chleba s máslem či tvarohovou pomazánkou. Minimálně jako zpestření jídelníčku stojí za vyzkoušení. Sběr ve volné přírodě má ale ještě jedno důležité pravidlo: Sbírejte vždy jen bylinky, které stoprocentně znáte a zpočátku nové druhy ochutnejte v menším množství kvůli možným alergiím.

Natrhejte si tyto plané bylinky

1. Kopřiva dvoudomá

První z planých bylinek je kopřiva. Tahle žahavá a všem dobře známá bylinka (Urtica dioica) své uplatnění v kuchyni většiny z nás už má – často je součástí velikonoční nádivky. Období, kdy je nejúčinnější, není moc dlouhé, zhruba do konce května. Zařazením kopřivy do jídelníčku získáte například přísun vitamínu C, hořčíku, chlorofylu či aminokyselin. Kopřiva působí protizánětlivě, podporuje mimo jiné správnou funkci metabolismu, slinivky, vaječníků či hojení ran. Pomůže i v boji proti jarní únavě a je nezastupitelná při detoxikaci. Po zimě se hodí pít také čaj (dvě lžíce natrhaných čerstvých listů zalijte vroucí vodou a nechte 15 minut vyluhovat). Listy pak také můžete přidat do zapečených brambor, polévek, jako přísadu do slaných koláčů včetně ozdobení pizzy. Výborný je i „špenát“ z kopřiv, který uvaříte jako klasické špenátové listy. Stejně jako špenátovou připravíte i polévku z kopřiv. Vhodné je kopřivu kombinovat v jídle se smetanou.

Kopřiva dvoudomá umí pěkně popálit
i (Zdroj: pixabay.com)
Kopřiva dvoudomá umí pěkně popálit

2. Pampeliška lékařská

Mezi surovinami, které získáte zcela zdarma, vyniká pampeliška. Žlutou krásku (Taraxacum officinale) není třeba představovat. I v kuchyni může mít své nezastupitelné místo. Konzumují se květy, listy i kořeny. Tato bylinka je například podle bylinkáře J. A. Zentricha vhodná především při zánětech močových cest či ledvin i při ledvinových kamenech. Má také blahodárný vliv na trávení. Květy i listy lze jíst čerstvé samotné nebo jako součást salátů. Z květů pampelišek můžete vyrobit například vynikající sirup. Kořen se pak sbírá v době, kdy pampeliška nekvete – buď na jaře, nebo na podzim. Lze ho usušit a připravovat z něj čaj.

Pampeliška bývá nechtěná v trávníku, ale vítaná v kuchyni
i (Zdroj: pixabay.com)
Pampeliška bývá nechtěná v trávníku, ale vítaná v kuchyni

3. Sedmikráska chudobka

Sedmikrásek (Bellis perennis) je od jara až skoro do zimy všude dost. Nejlepší ke konzumaci jsou květy. Dají se použít ve slané i sladké kuchyni. Hodí se do salátů, na chlebíčky, dorty, zmrzliny či saláty. Z chudobek můžete vyrobit i chuťově velmi dobrý sirup, který je účinný v boji proti kašli. V létě si z něj můžete udělat osvěžující nápoj.

Sedmikráska chudobka se hodí do záhonů i do jarních salátů
i (Zdroj: pixabay.com)
Sedmikráska chudobka se hodí do záhonů i do jarních salátů

4. Jitrocel kopinatý

Pokud chcete získat suroviny do kuchyně zcela zdarma, nezapomeňte na jitrocel. Tahle léčivka roste prakticky všude. Jitrocel (Plantago lanceolata) je vhodný i jako doplněk při přípravě jídel. Vybírejte si ideálně mladé lístky zprostředka růžice. Přidávejte je do zeleninových salátů, kde je dobré listy nakrájet napříč na jemné proužky. Lze je přidat i do sendvičů. Z jitrocelových listů jsou také vynikající lupínky smažené v těstíčku. A opět můžete zkusit výborný sirup, který se doporučuje na podpoření vykašlávání.

Jitrocel pomáhá jak zevně, tak vnitřně
i (Zdroj: pixabay.com)
Jitrocel pomáhá jak zevně, tak vnitřně

5. Řebříček obecný

Na talíři vypadá řebříček (Achillea millefolium) krásně. Hodí se jako dekorace do nejrůznějších salátů. Zubaté lístečky zkrášlí i různá teplá jídla, jako jsou třeba šťouchané brambory nebo rýže.

Řebříček obecný bude na talíři vypadat krásně
i (Zdroj: pixabay.com)
Řebříček obecný bude na talíři vypadat krásně

6. Bršlice kozí noha

Mezi opomíjené plané bylinky patří bezesporu bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria). Tento urputný plevel má hodně vitaminu C a tříslovin. Pokud s bršlicí bojujete na zahrádce, raději ji snězte. Vynikající bude jako přísada do jarního salátu nebo ji můžete přidat ke klasickému špenátu. 

Bršlice kozí noha je urputný plevel, ale velmi užitečná bylina
i (Zdroj: pixabay.com)
Bršlice kozí noha je urputný plevel, ale velmi užitečná bylina

Zdroj: www.lekarna.cz, www.prirodnilekarna.cz, www.novinky.cz

Publikováno: 4. 7. 2024, Autor: Ivana Kropáčková , Profil autora: Ivana Kropáčková