Diabetici nemají jednoduchý život, zejména co se týče jejich jídelníčku. Neustále musí hlídat, zda nakupované pokrmy neobsahují bílý cukr, který jim nedělá dobře. Také musí pravidelně jíst a jejich skladba stravy se musí rozložit až do 6 dávek. Protože přírodní cukry konzumují především v přílohách, jako jsou brambory, rýže, ale také ovoce a zelenina, celozrnné pečivo nebo ovesné vločky. Zkuste připravit některý z nabízených receptů právě pro diabetika a ochutnejte ho také.
Diabetes čili cukrovka
14.11. je známý jako Světový den diabetiků. Diabetes je onemocnění, které může být dědičné, a nebo postihuje jedince, kteří nedodržují zásady zdravého životního stylu. Cukrovka 1. typu postihuje velmi často mladé jedince a její příčina vzniku je předmětem dlouhých diskuzí mezi odborníky. U cukrovky druhého typu, která se vyskytuje převážně u starších dospělých, je příčina zcela jasná - nedostatek pohybu, nezdravá strava s nadměrným přísunem tuků a nadbytečné energie, obezita a výrazné zvýšení hladiny cukru v krvi.
Diabetici nemají striktně zakázánu konzumaci cukrů, ostatně přírodní cukry se vyskytují v mnoha potravinách (ovoce, zelenina, brambory, rýže, cereálie a mnoho dalších), ale měli by se vyvarovat používání jednoduchých sacharidů, kam patří i bílý cukr a hnědý cukr (řepný či třtinový, ale také cukr hroznový), a dále sladkosti, limonády, bílé pečivo nebo med. Také při konzumaci ovoce by měli být obezřetní.
Základ diabetické stravy tak tvoří polysacharidy (složité cukry). Jejich příjem je ale individuální podle potřeb každého diabetika a je nutné tento příjem konzultovat s lékařem. Není pravdou, že diabetik musí ze svého jídelníčku škrtnout všechno, co obsahuje cukr. Pokud dodržuje nastavenou dietu a konzumuje "sladké" v omezené míře, neměl by se jeho zdravotní stav nijak zhoršovat. Vhodné potraviny by měli diabetici prodiskutovat nejlépe s výživovým poradcem. Základem správného jídelníčku diabetika by měla být vyvážená strava s dostatečným podílem všech základních živin.
Cukrovkáři se dokonce ani nemusí vzdávat svých oblíbených dobrot, nutností je pouze snížení velikostí porcí a změna přípravy pokrmu. Například stačí smažené maso nahradit dušeným a místo oblíbených hranolků zvolit zdravější přílohu. Ani sladkosti nezačnou být s nástupem cukrovky tabu. Oblíbené dezerty si diabetici mohou připravovat ve vhodnější formě - s náhražkami cukru či s použitím jogurtů, tvarohů nebo ovoce, v nichž je dostatek přírodních cukrů. I zde je na místě redukce porcí a střídmost v konzumaci. V případě používání umělých sladidel se poraďte se svým lékařem, který doporučí nebo vyloučí jejich užívání.
Hotové potravinářské výrobky pro diabetiky nejsou vždy tou pravou volbou. Mnohdy se jedná spíše o předraženou obyčejnou pochutinu, označenou jako "Dia". Pro výživu diabetika bude daleko přínosnější, pokud si bude moci převážnou část pokrmů připravovat sám nebo se bude stravovat ve specializovaných stravovacích zařízeních. Pokud už sáhnete po výrobcích Dia, přečtěte si důkladně informace o složení výrobku.
Dia recepty
Dia štrůdl
Suroviny:
- 200 g hladké mouky
- 1 vejce
- 70 g Hery
- 5 lžic vlažné vody
Náplň:
- mleté ořechy
- jablka
- sorbit
- rozinky
- strouhanka
Postup:
Z uvedených surovin zpracujeme vláčné těsto, které necháme odpočinout v lednici. Pak postupujeme jako u klasického štrůdlu. Těsto vyválíme do tenké placky a poklademe suroviny do náplně a zlehka posypeme strouhankou. Pak štrůdl zavineme do šišky, potřeme rozšlehaným vejcem a dáme péct do trouby na 170 °C na cca 30 minut.
Cizrnová buchta
Suroviny:
- 4 vejce
- 2 lžíce mléka (může být i sójové nebo mandlové)
- 1 lžička prášku do pečiva
- 50 g čokolády s vysokým obsahem kakaa
- 2 lžíce kakaa
- 500 g uvařené cizrny
- sladidlo
- 2 banány
Postup:
Nejprve necháme čokoládu nahřát třeba v mikrovlnné troubě. Ostatní suroviny smícháme v míse a tyčovým mixerem umícháme do hladka. Je ideální použít silikonovou formu, která se nemusí vymazávat. Pečeme ve vyhřáté troubě při 175 °C asi 45 minut.
Zeleninová Dia pomazánka
Suroviny:
- 50 g petržele
- 50 g celeru
- 100 g mrkve
- 60 g cibule
- 1 lžíce citronové šťávy
- 1 dcl bílého netučného jogurtu
- pepř
- sůl
Postup:
Všechnu zeleninu nastrouháme najemno, přidáme jogurt, citronovou šťávu a dochutíme solí a pepřem. Podáváme s celozrnným pečivem.
Vanilková zmrzlina se stévií
Suroviny:
- 40 g stévie
- 500 ml smetany ke šlehání
- 5 žloutků
- 15 kapek vanilkové tresti
Postup:
Žloutky se stévií ušleháme do pěny, vložíme do vařící vodní lázně a šleháme za pomalého přidávání smetany do zhoustnutí. Pozor, směs se nesmí vařit, takže jakmile zhoustne, ihned jí odstavíme. Přidáme vanilkovou tresť a směs přecedíme přes husté síto. Nakonec dáme směs zamrazit.
Publikováno: 14. 11. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová