reklama

Domácí výroba jablečného octa je až překvapivě snadná

Jablečný ocet je po všech stránkách užitečný a v poslední době se o něm hodně mluví, i když žádná novinka to rozhodně není. Vždyť jeho blahodárné účinky využívala už egyptská královna Nefertiti. Domácí výroba vlastního jablečného octa podle receptu paní V. Kalinové z Prahy je až překvapivě jednoduchá, takže ho můžete ho mít pořád po ruce. A nebude potřebovat nic jiného než jablka a vodu.

Recept na domácí jablečný ocet

Jablka omyjte a i s jádřinci a slupkou, prostě celé, nahrubo nastrouhejte. Napěchujte je do velké sklenice od okurek a zalijte studenou převařenou vodu tak, aby hladina vody sahala asi 5 cm nad jablíčka. Na hrdlo láhve připevněte gumičkou či motouzem papír nebo ubrousek, aby dovnitř nepadaly nečistoty, ale mohl tam vzduch. Sklenici dejte na teplé a světlé místo, ale rozhodně ne na přímé slunce! Nechte týden stát, ale nezapomeňte dvakrát denně (ráno a večer)  pěkně promíchat vařečkou a sklenici vždy znovu zakrýt. Po týdnu sceďte strouhaná jablka přes sítko, tekutinu znovu nalijte do sklenice a zakryjte. Uložte do tmavé místnosti (sklep, spíž) a nechte zhruba tři týdny - hotový jablečný ocet poznáte podle žlutohnědé barvy. Opět sceďte, tentokrát přes husté plátýnko a rozlijte do menších lahviček. Dobře je uzavřete a skladujte v chladu.  

Recept na domácí jablečný ocet
i (Zdroj: istock.com)
Recept na domácí jablečný ocet

Domácí jablečný ocet se dává do zálivek na zeleninové saláty, do marinád a omáček, láků i luštěnin, prostě všude tam, kde se používá obyčejný ocet. Tvrdí se, že pomáhá při zdravotních problémech, například chrání před osteoporózou, snižuje krevní tlak a cholesterol, zlepšuje paměť a chrání mozek před stárnutím a taky zrychluje odbourávání tuků, čímž pomáhá při hubnutí. Přírodní jablečný ocet vám ale určitě dobře poslouží jako obklad při modřinách a jako kloktadlo při nachlazení. Je také skvělým čističem a pomocníkem při úklidu v kuchyni i koupelně.

 

Chcete tričko Prima Nápady? Napište nám, co a jak pěstujete, chováte a vyrábíte! Těšíme se na vaše fotky, rady, tipy, příběhy, nápady a zkušenosti na adrese napady@iprima.cz.

Chcete mít tričko Prima Nápady? Napište nám co pěstujete, chováte a vyrábíte – a bude vaše!
i (Zdroj: archiv redakce)
Chcete mít tričko Prima Nápady? Napište nám co pěstujete, chováte a vyrábíte – a bude vaše!

 

 

 

 

Publikováno: 16. 10. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.