reklama

Na Martina nejde jinak! Na stole musí být pečená husa a mladé víno

Svatý Martin přijíždí na bílém koni (někdy), ale dříve především znamenal začátek zimy. Děvečkám a čeledínům končila na statku služba a hospodáři jim vypláceli odměnu, což doprovázelo bujaré hodování. I dnes se na Martina lidé scházejí, aby si dopřáli svatomartinskou husu a zapili ji prvním vínem z letošní sklizně. Máme pro vás recept na šťavnatou husu s červeným a zelím a poradíme, jakým svatomartinským vínem ji zapít.

Proč se peče svatomartinská husa? Jedna z legend říká, že husy svým kejháním rušily svatého Martina při kázání natolik, že za to dodnes musí pykat na pekáči. Skutečné důvody byly asi spíše praktické – lidé se před zimou zbavovali zvířat, která se nehodila k chovu. Dobře propečenou husu je nejlepší zapít svatomartinským vínem, a oslavit tak nový ročník vín. Mladá, lehká, šťavnatá, rozverná a veselá vína obsahují více ovocné kyselinky, jsou osvěžující a mají nižší obsah alkoholu. Podle vinařů se vína letošního ročníku se v tuto chvíli jeví jako aromaticky velmi expresivní. Milovníci aromatičtějších odrůd si určitě přijdou na své.

Svatomartinská husa s červeným zelím a lokši se svatomartinským vínem
i (Zdroj: archiv Pražské řeznictví)
Svatomartinská husa s červeným zelím a lokši se svatomartinským vínem

Svatomartinská husa 

Husu nasolte den předem zvenku i zevnitř a nechte v chladu. Druhý den ji pokmínujte zevnitř a zvenku a položte do pekáče. Na tři centimetry podlijte vodou a vložte do trouby předehřáté na 220 °C. Pečte asi 20 minut. Potom husu zakryjte, snižte teplotu na 190 °C a pečte zhruba 2,5 hodiny. Během pečení do husy, hlavně do stehen, několikrát píchněte, aby se uvolnil tuk. Potom husu odkryjte. Pokud se vypeklo hodně tuku, odeberte ho trochu. Do výpeku naskládejte asi 4 oloupaná jablka zbavená jádřince, nakrájená na čtvrtiny a posypaná mletým hřebíčkem a skořicí. Husu s jablky pečte ještě zhruba hodinu. Pekáč s upečenou husou vytáhněte z trouby, zakryjte a nechte asi půl hodinky odpočinout. Než se husa upeče, připravte červené zelí. Jednu cibuli nakrájejte na kostičky a opečte ji na 1 lžíci sádla. Zhruba po 8 minutách poprašte cukrem a nechte krátce zkaramelizovat. Potom přidejte do kastrolu zelí (kysané Znojmia 640 g) a okmínujte. V případě potřeby podlijte trochou vody, přiklopte pokličkou a duste doměkka. Hotové zelí dochuťte solí nebo cukrem. Svatomartinskou husu podávejte s červeným zelím a upečenými jablky. Jako příloha se hodí knedlíky (bramborové, chlupaté, houskové) či tradiční lokše.

Svatomartinské Veltlínské červené rané, víno světle zlaté barvy s vůní čerstvého letního ovoce
i (Zdroj: archiv Zámecké vinařství Bzenec)
Svatomartinské Veltlínské červené rané, víno světle zlaté barvy s vůní čerstvého letního ovoce

Svatomartinské víno

A jaké letošní svatomartinské víno se k propečené huse bude nejvíc hodit? Můžeme doporučit Veltlínské červené rané, víno světle zlaté barvy s vůní čerstvého letního ovoce, v chuti svěží, s vyrovnanou kyselinkou a zbytkovým cukrem. Nebo třeba Svatovavřinecké, víno sytější purpurové barvy voní po zralých višních a lesním ovoci, v chuti jemné, s  měkkou kyselinkou.

Publikováno: 9. 11. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce