Oblíbené kandované květy spojíme s lahodnou čokoládou. Mňam! Luxusními domácími pralinkami s kandovanými květy pak okouzlíme během adventu nejednu návštěvu. Luboš Rychvalský nám předvede, jak na ně.
Výroba čokoládových pralinek s kandovanými květy je na první pohled složitá a nedostupná pro domácí použití. Opak je však pravdou, ovládneme-li základní techniku, a to temperování čokolády. To znamená, že rozpuštěnou čokoládu je potřeba vychladit, takzvaně temperovat. Takto upravená čokoláda změní krystalickou stavbu a po vychlazení bude na povrchu lesklá a křupavá.
Jak čokoládu rozpustíme
Čokoládu rozpustíme na vodní lázni nebo v mikrovlnné troubě. V mikrovlnce pozor, abychom čokoládu nespálili. Je potřeba v krátkých, 30 sekund trvajících intervalech čokoládu postupně zahřívat na 70 °C do tekutého stavu. Pak ji vyndáme z vodní lázně (nebo mikrovlnky) a začneme míchat. Potřebujeme ji vychladit na 37 stupňů. Pro měření teploty můžeme použít kuchyňský teploměr nebo prostě jen hřbet ruky. Až bude čokoláda zchlazená na potřebnou teplotu, nalijeme ji do formy. Vhodná je formička buď z tvrzeného polykarbonátu, nebo silikonová. Formy různých tvarů a velikostí na pralinky jsou běžně k dostání v prodejnách kuchyňských potřeb nebo ve specializovaných prodejnách a e-shopech pro cukráře. Forma na pralinky musí být čistá a suchá.
Jak budeme formičky plnit
Čokoládu do formičky nalijeme a přebytky čokolády stáhneme kuchyňskou nebo cukrářskou stěrkou. Bezprostředně poté formu obrátíme a krouživými pohyby čokoládu z formy vylijeme tak, aby na stěnách formiček na pralinky ulpěla jen tenká vrstva čokolády. Opět čokoládu setřeme a formu s čokoládou dáme do lednice nebo mrazáku ztuhnout. Připravte se na to, že celá kuchyně bude od čokolády.
Co můžeme použít jako náplň pralinek s kandovanými květy
Můžeme použít čokoládový krém, tzv. ganache různých barev a příchutí nebo kandované ovoce (višně), macerované například v alkoholu. Plníme pomocí cukrářského sáčku nebo čajovou lžičkou. Ganache připravíme smícháním roztopené čokolády a smetany, ochucené například ovocnou marmeládou či redukcí nebo jen esencí pražených oříšků s karamelem – griliášem. Variací ganache je nepřeberné množství a jedna je lepší než druhá. Nejsnadnější je ganache z bílé čokolády a limetové kůry. Znovu zalijeme temperovanou čokoládou a stáhneme tak, aby čokoláda uzavřela náplň v pralince. Dáme vychladit.
Kdy přijdou ke slovu kandované květy
Když je pralinka ztuhlá, vyklepneme ji z formy na stůl. Kandované květy můžeme namočit do čokolády a přilepit na hotovou pralinku. Vždy můžeme použít kontrastní čokolády. To znamená na pralinky z hořké čokolády budeme připevňovat květy namáčené v čokoládě bílé a naopak. Nebo prostě můžeme jen přilepit pomocí rozpuštěné čokolády kandované květy v jejich přirozené kráse na hotovou pralinku. Nebo je ještě jedna možnost, a sice květy nadrobit na dno formiček a pak zalít čokoládou, čímž nám tak vznikne pralinka s barevným květovým povrchem. Obojí vypadá nádherně.
Jakou čokoládu můžeme pro pralinky použít? Na pralinky je vhodný každý druh čisté čokolády s obsahem okolo 70 % kakaového tuku. Ať je to čokoláda hořká, mléčná, či bílá.
Publikováno: 28. 11. 2018, Autor: Oldřich Navrátil, Profil autora: Oldřich Navrátil