reklama

Citronovou kůru nevyhazujte, můžete ji ještě použít

Citronová kůra a jiné slupky z citrusů končí obvykle v odpadkovém koši. To je však velká škoda, nemusíte je vyhazovat, mají totiž široké využití. A to dokonce i ty chemicky ošetřené. Slupky z citrusů mohou posloužit v kuchyni, ale i v koupelně, kde pomohou vaší kráse. Dále je uplatníte i při úklidu a jinde v domácnosti. Pojďte se podívat, k čemu všemu můžete tyto slupky dále využívat. Máme pro vás praktické rady a tipy na to, co s nimi dál.

i (Zdroj: Depositphotos)
Citrusová kůra je použitelná v domácnosti v mnoha směrech (Zdroj: Depositphotos)

Citronová kůra v kuchyni

 • Citronová kůra z chemicky neošetřených citronů je například dobrá pro výrobu citronového pepře. Pro jeho výrobu stačí jen citronovou kůru umýt, nastrouhat a smíchat se stejným množstvím pepře. Směs pak usušte v troubě a citronový pepř je hotový.
 • Z kůry citronů je dobrá rovněž i citronová strouhanka, s níž můžete vylepšit celou řadu pokrmů, moučníků a dezertů. Tu vyrobíte tak, že citronovou kůru nastrouháte a usušíte. 
 • Z chemicky neošetřené kůry citrusů si můžete také vyrobit jednu velkou pochoutku, a to tzv. kandovanou kůru. Kůru z citrusů nakrájíte na tenké proužky, povaříte je 15 minut ve vroucí vodě, na chvíli hrnec sejmete z plotny, abyste z něj kůru vyndali. Pozor, vodu nevylévejte! Do hrnce poté nasypte 100 gramů cukru na 100 ml vody, důkladně promíchejte a dejte opět vařit. Po rozpuštění cukru do roztoku vraťte uvařenou kůru a vařte dalších 30 minut, dokud nezprůhlední. Kůru potom položte na plech a po uschnutí ji obalte v moučkovém cukru. Kandovanou kůru máte hotovou.
 • Citronovou kůru můžete dále v kuchyni použít i tomu, aby vám hnědý cukr neztvrdl a nezhrudkovatěl. Stačí jen, když kousek přidáte do nádoby s cukrem.  
 • Vedle hrudkovatění cukru vám kůra z citrusů může pomoci i s nepříjemnými pachy v lednici. Stačí, když slupku položíte do rohu chladničky.
Citrusy
i (Zdroj: Depositphotos)
Citronová kůra má bohaté uplatnění v kuchyni

Když slupky poslouží kráse

 • Vedle kuchyně vám slupky z citrusů poslouží i v koupelně. Víte třeba, že slupky z citrusů k čištění používaly už naše babičky? Vážně, krásných zubů dosáhnete nejen drahými prostředky, ale i s pomocí slupek z citrusů. Možná vás to překvapí, ale pomerančová kůra si poradí dokonce i se skvrnami od kávy, čaje nebo cigaret. Pozor, v případě, že kůru použijete, nezapomeňte si potom pořádně vypláchnout ústa čistou vodou.
 • Kůra z citrusů vám nepomůže pouze ke krásnému úsměvu, ale i ke krásné pleti. Skvělý peeling vyrobíte i tak, že přebytečné, ideálně usušené slupky z chemicky neošetřených citrusů dáte do elektrického sekáčku. Nasekanou kůru potom smíchejte s cukrem, solí a olivovým olejem.
 • Kromě peelingu můžete kůru z chemicky neošetřeného citronu použít i k výrobě speciální pleťové masky, která vás zbaví staré kůže, omladí, zjemní pokožku a také jí provoní. Na tuto masku potřebujete jemně nastrouhanou kůru z jednoho citronu a stejné množství olivového oleje. Smícháním těchto ingrediencí pak vznikne pasta, která se nanáší na obličej. Po 15 minutách působení tvář důkladně omyjte vlažnou vodou.
 • Čerstvé slupky vám mohou pomoci dokonce i s akné. Inkriminovaná místa opakovaně potírejte vnitřní stranou slupky.
 • Trápí vás rychle mastící se vlasy? Zkuste mandarinkový odvar. Ten připravíte ze slupek chemicky neošetřených mandarinek. Mandarinky umyjete, dáte do hrnce, přelijete vroucí vodou a povaříte půl hodiny. Potom sundejte hrnec z plotny, přikryjte ho poklicí a slupky nechte ještě hodinu louhovat. Hotovým odvarem si před samotným mytím vlasů nejprve vlasy opláchněte.
Slupka z citronu
i (Zdroj: Depositphotos)
Citrusovou kůru můžete použít také k tomu, aby vám provoněla celý dům

Slupky od citrusů můžete použít i k úklidu

 • Citrusové slupky dále můžete použít při úklidu. Vyrobit si z nich můžete čisticí prostředek. Jeho základem je smíchaný borax s jedlou sodou (smíchejte 3 lžíce boraxu a 5 lžic sody). Hotovou směs pak naneste na slupku od grapefruitu, kterou použijete jako houbu. Ještě lepších výsledků dosáhnete tehdy, když slupku usušíte a rozemelete ji na jemný prášek, který také přidáte do směsi boraxu a jedlé sody. 
 • Jiný typ čističe vyrobíte z čerstvých pomerančových slupek, které na 3 týdny naložíte do octa. Po několika týdnech vám vznikne prostředek s antimikrobiálními a antibakteriálními vlastnostmi.
 • Samotné čerstvé slupky z citrusů jsou skvělým čisticím prostředkem vhodným k čištění vany, nerezu, baterií a umyvadel.
 • Kromě toho všeho vám mohou pomoci vyčistit mikrovlnou troubu. Stane se tomu tak, když citronové slupky dáte do malé nádoby, kterou do poloviny naplníte vodou a vše vložíte do mikrovlnky. Zapněte ji na nejvyšší výkon a nechte 5 minut působit. Potom celou mikrovlnou troubu vytřete hadrem.
Citrony
i (Zdroj: Depositphotos)
Slupky z citrusů mohou pomoci i péčí o pleť

Další použití citrusových slupek v domácnosti

 • Možnosti využití kůry z citrusů jsou skutečně ohromné. Citrusové slupky jsou mocnou zbraní proti nelibým pachům. Použít je proto můžete i v případě nevábně zapáchajících bot. Stačí jen, když kůru z čerstvě oloupaného pomeranče zabalíte do pečícího papíru a vložíte do bot.
 • Máte rádi vůni citrusových plodů? Tak to si potom z uschlé kůry můžete vyrobit voňavé pytlíčky, kterými provoníte celý dům. Voňavé pytlíčky vyrobíte tak, že si v troubě usušíte kůru z čerstvých citrusů. Kůru sušte při 100 °C 30 minut. Usušenou kůru pak namelte nadrobno. Ušijte si malé látkové sáčky a ncitrusovou drť do nich nasypte.
 • V neposlední řadě si z citrusové kůry můžete vyrobit i velmi efektivní osvěžovač vzduchu. Potřebujete k tomu čerstvé pomerančové slupky, které musíte 10 minut povařit ve 2 šálcích vody s trochou citronové šťávy a několika skořicovými tyčinkami. Po vychladnutí je vlastně hotovo. Tekutinu musíte už jen přelít do nádoby s rozprašovačem.
Pomeranč
i (Zdroj: Depositphotos)
Slupky z citrusů můžete použít i k úklidu

Jak pěstovat citrusy v domácích podmínkách?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 23. 2. 2020, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová