Houby patří k lahůdkovým potravinám. Žampiony, hříbky či bedly jsou velkou lahůdkou sametové oříškové chuti a báječné vůně. Podzim je navíc houbovou sezónou a určitě bychom si ji neměli nechat ujít.
Houbaření
Houbaření je českým „národním sportem“. Na houby chodí děti i senioři a v sezóně může být v lese plno. Na houbaření je krásné právě propojení sběru hub s pohybem na čerstvém vzduchu v krásném lese. Plodnice hub se neobjevují pořád, pro svůj rozvoj potřebují vlhko a teplo. Teplo ale není podmínkou, na podzim již teploty klesají. Určité teplé období je ale potřeba zejména pro rozvoj mycelia (podhoubí), pavučinkovité strukury, která by se dala přirovnat ke kořenům vyšších rostlin.
Sbíráme samozřejmě jen houby, které dobře známe, ukládáme je nejlépe do proutěného košíčku tak, aby se nepoškodily. Evidentně přezrálé plodnice netrháme, necháme je na místě, životní cyklus se dokončí a houby uvolní spory, které dají po čase vznik novému myceliu.
V našich podmínkách nejčastěji sbíráme nejrůznější hřiby, z nichž k nejlepším úlovkům patří hřib smrkový, kozák březový, křemenáč osikový. K ostatním oblíbeným houbám patří suchohřib žlutomasý, bedla, lišky a klouzci.
RECEPTY
Houbová polévka
Potřebujeme: 200 g hub, 1 velkou cibuli, 1 mrkev, 3 stroužky česneku, zelenou petrželovou nať, sůl, kmín, máslo, hladkou mouku, 1,5 l vody, brambory, máslo.
Brambory nakrájíme na kostičky a dáme je vařit do osolené vody s kmínem. Nakrájíme houby a mrkev na kolečka a přidáme k bramborám. Cibuli můžeme přidat spolu s ostatní zeleninou nebo ji nejprve orestujeme na másle a do polévky ji přidáme až ke konci varu. V hrnečku si z 50 g másla a 50 g mouky připravíme světlou jíšku a vlijeme ji do polévky. Dobře promícháme a povaříme. Na konec posypeme nasekanou petrželovou natí.
Hříbkové rizoto
Ingredience: 450 g hříbků, 150 g rýže na risotto (arborio), 500 ml čirého zeleninového vývaru, 100 ml bílého vína, 50 g nastrouhaného parmazánu, 2 cibule šalotky, 2 lžíce másla, 2 lžíce olivového oleje, 2 lžíce nasekané hladkolisté petržele, sůl, pepř.
Nejprve si uděláme důkladnou přípravu, hříbky očistíme a polovinu pokrájíme na plátky, druhou polovinu na půlky nebo větší kusy. Propláchneme rýži a pokrájíme cibulku.
V pánvi rozehřejeme olej a přidáme nasekanou cibulku a houby na jemno. Pozvolna restujeme, dokud houby nezměknou. Poté přidáme propláchnutou rýži a dobře oresujeme spolu s cibulí a houbami. Pak přidáme bílé víno a postupně podle potřeby podléváme vývarem a osolíme. Držíme velmi mírný plamen a pokračujeme do úplného změknutí rýže. Hotové rizoto by mělo zůstat vcelku. Mezitím si připravíme pánev, na másle nebo na oleji pěkně orestujeme půlky hříbků, osolíme a opepříme. Hotové rizoto dáme do nahřátých talířů, navrch přidáme orestované hříbky, nastrouhaný parmazán a máslo.
Houbový quiche
Potřebujeme: domácí nebo hotové listové těsto, 1 středně velkou cibuli, kousek pórku, 500 g různých hub, 250 ml smetany, 4 vejce, 150 g oblíbeného sýra /ementál, žervé/, sůl, pepř, špetku muškátového oříšku.
Dortovou formu o průměru 24 mm vymažeme máslem a namačkáme do ní listové těsto. Na másle opečeme pórek a houby a lehce posolíme. Propečenou, měkkou směsí naplníme korpus. Rozšleháme vejce se smetanou, solí, pepřem a muškátovým oříškem, přidáme sýry, tvrdé nastrouháme. Nalijeme na houby. Vložíme do trouby předehřáté na 200 °C a pečeme zhruba 30 minut, dokud vše neztuhne. Quiche můžeme podávat jak teplý, tak studený. Hodí se k němu bílé víno. Poslouží jako rychlá večeře.
Plněné žampiony
Jakékoliv žampiony, kupované nebo sbírané můžeme plnit nejrůznějšími náplněmi. Zapečené v troubě představují výborný předkrm, pochoutku k vínu i přílohu.
Pro osvědčenou náplň potřebujeme: žampiony, 1 červenou papriku, 2 rajčata, 1 velkou cibuli, olej, máslo, petrželku, 150 g tvrdého sýra, 1 vejce, sůl, pepř, parmazán, strouhanku.
Vybereme pěkné houby s většími, ale stále přivřenými hlavičkami a vykroutíme nožku. Na oleji zpěníme najemno nakrájenou cibulku, přidáme na malé kousíčky nakrájenou papriku a rajčata a dusíme spolu do změknutí. Na vedlejší pánvičce na másle orestujeme nakrájené nohy z žampionů spolu s vejcem. Odstavíme a smícháme se zeleninovou směsí a nastrouhaným sýrem. Naplníme do žampionových hlaviček, posypeme strouhankou a parmazánem a poskládáme na plech s lehce pomaštěným pečícím papírem. Pečeme při 180 °C, dokud sýr nezezlátne.
Burger s portobello nebo bedlami
Velké klobouky bedel se hodí i na přípravu houbových burgerů. Skvěle mohou nahradit i žampiony portobello. Vybíráme takové bedly, které svou velikostí mají blízko k velikosti housky, nebo je jednoduše překrojíme. Na jeden kus potřebujeme burgerovou housku, dvě bedly, nebo jednu velkou překrojenou na dvě poloviny. Pár jemných koleček sladké cibulky, 2 plátky zeleného salátu, domácí tatarku, plátek tvrdého sýra, měkký sýr, plátek masitého rajčete, olej, pepř, sůl, tymián, slunečnicová semínka.
Houby zlehounka potřeme olejem, mírně osolíme, opepříme a posypeme tymiánem. Opečeme na grilovací pánvi, v pekáčku nebo na grilu. Housku rozřízneme a obě půlky na řezné straně rovněž opečeme. Poté je potřeme směsí tatarky a měkkého sýra, přidáme kolečko rajčete, plátky opečených hub, plátek tvrdého sýra a opražená slunečnicová semínka. Jíme ihned.
TIP
Co s přebytky hub?
V létě můžeme houby na sluníčku usušit a skladovat v suchu a temnu. Můžeme je i zavařit do nálevu a nebo si udělat snadný polotovar, který použijeme později pro mnoho receptů. Houby nejprve nakrájíme na plátky. Poté na kousku másla orestujeme kmín a přidáme houby, mícháme několik minut. Poté podlijeme vodou a vaříme do změknutí, lehce osolíme. Jednotlivé várky hub sbíráme do většího hrnce, podobně jako marmeládu. Až zpracujeme všechny houby, vše důkladně promícháme a po vychladnutí nadávkujeme do zipových sáčků. Skladujeme v mrazáku. Tento základ se hodí pro jednoduché smaženice, omáčky a polévky.
Publikováno: 20. 9. 2019, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková