reklama

Naučte vaše děti jíst zdravé svačiny

Nebudeme si nalhávat, že našim dětem pojem zdravá svačina evokuje talíř plný zeleniny nebo ovoce, přinejlepším v syrovém, při nejhorším ve vařeném stavu, kterou se do nich snažíme dostat za cenu Tantalových muk a když požádají o sladkost, kterou milují, začneme vyhrožovat dietologem a zubařem. Jak ale děti naučit jíst všechno, co je zdravé, zelené a plné vitamínů? Máme pár triků.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Svačinové krabičky jsou zásobárnou zdravých svačinek pro naše děti (Zdroj: Depositphotos)

Co si představíme pod pojmem zdravá svačina

Zdravá svačina je pokrm, který je vyvážený po stránce výživové. Obsahuje dostatek vitamínů, bílkovin, minerálů a stopových prvků. Co by naopak neměl mít? Cukry, vyšší množství tuků a sůl. Jistě, tím se nám okruh svačinových pokrmů poněkud zužuje, ale podstatou je, abyste vytvořili pro dítě jídlo, které bude plnohodnotné a bude jeho organismu prospívat. Než znovu zasedne do školní lavice, měli byste se svým potomkem prodiskutovat jeho školní stravování. Ušetříte si hlavně peníze a nervy. Peníze proto, že každá svačina, která skončí v odpadkovém koši jen proto, že vašemu potomkovi nechutná, nebyla zadarmo a nervy - ano, mnohokrát nemůžeme zjistit, zda náš školák svačinu opravdu snědl, ale jeho znechucený výraz nad chlebem s paštikou nebo "taveňákem" mluví za vše. Je tedy rozhodně efektivnější a smysluplnější, když svému dítěti nabídnete seznam potravin, z nichž mu můžete připravovat svačiny a budete doufat, že se do jeho chuti trefíte.

Hmaburger
I hamburger se dá vyrobit ze zdravých potravin (Zdroj: Depositphotos.com)
Minipizza
Domácí mini pizza bude dětem chutnat stejně jako ta kupovaná (Zdroj: Depositphotos.com)

Bohužel neexistuje univerzální recept, jaké svačiny připravovat. Co dítě, to originál a jestliže sousedovic potomek zbožňuje svačinové balíčky s jablky, hroznovým vínem a červenou paprikou, není jisté, že stejně nadšeně je uvítá i naše dítě. Všechno je dílem toho, co své děti naučíme v raném věku. Pokud mu místo kousku ovoce dáme do ruky sušenku, nesmíme se pak divit, že jí bude vyžadovat i v pozdějším věku. Ano, je to pohodlnější, ale ne zdravé.

Chléb s pomazánkou
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Chléb nemusíme obložit jen uzeninou či sýrem, ale prakticky vším, co je v lednici

Dalším faktorem, kterým se rodiče tak často ohánějí, je čas. Ale ruku na srdce, moderní doba nám nabízí moderní vymoženosti a vy můžete zdravou svačinku dětem připravit den předem a uchovat jí v uzavřené krabičce v lednici. Dokonce lze takové svačinky nachystat i na týden dopředu, stačí si k tomu pořídit vakuové krabičky a pumpičku a máme vystaráno. 

Toust
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Tousty se dají připravit velmi zdravě a chutně

Co dětem servírovat ke svačině?

Základem by mělo být přiměřené množství zeleniny nebo ovoce, u ostatních ingrediencí pak pracujeme především s požadavky dítěte. To, co mu nechutná, vám nesní, ani kdybyste se na hlavu stavěli. Jak už jsme si říkali, snažte se cukry a soli v dětských svačinkách eliminovat na minimum. Obojí je velmi hojně zastoupeno v pečivu. Nemělo by se sklouzávat k osvědčenému - chleba s máslem a salámem. Děti se toho velmi brzy nabaží. Když už mazat chléb, tak třeba doma připravenou pomazánkou ve stylu co dům dal. Variací jsou desítky. Můžeme zužitkovat množství zbytků, které v lednici najdeme a vytvořit přitom lahodnou dobrotu. 

Sendvič
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Majonézu a dresinky v sendviči nahradíme domácí pomazánkou

Kreativní svačina

Chcete-li si se zdravou svačinou trochu pohrát a vytvořit pro dítě veselou kombinaci pokrmů, můžete ovoce, zeleninu i pečivo a další ingredience vkusně nakrájet, vykrajovátkem na cukroví vytvořit roztomilé tvary a vše spojit třeba do obrázku. Vše záleží na vaší šikovnosti a fantazii. Dítě ostatně více ocení jídlo, které ho zaujme vizuálně. Je pravda, že mnohdy se naše a dětské představy o zdravé svačině rozcházejí. Vy chcete, aby dítě jedlo čerstvou zeleninu a ryby a dítě chce tortillu, hamburger, pizzu a hranolky. Proč mu tedy nedat k svačině tortillu se zeleninou, kuřecím masem a jogurtovým dresinkem, hamburger vytvoříme z celozrnného pečiva, zeleniny, místo opečeného karbanátku zkusíme směs z červené čočky nebo pečené řepy, pizzu zvládneme doma vyrobit právě pomocí systému - co se našlo v lednici a bramborové osmažené hranolky nám krásně nahradí stejně úhledně nakrájená jablka. Chce vaše dítě sendviče? Připravte mu je a místo tun majonézy a uzenin je namažte domácí pomazánkou a dozdobte zeleninou. Chce něco sladkého? Využijte zbytky ovoce a jogurt a připravte mu do skleničky lahodné pyré nebo smoothie a navrch naaranžujte kousky ovoce. Stejně tak můžete použít zbytky ovesných vloček nebo oblíbené müsli a upéci doma skvělé tyčinky s kousky ovoce, ořechů nebo hrozinek. 

Müsli tyčinka
Müsli můžeme upéci i doma a máte tak zdravou svačinu pro děti (Zdroj: Depositphotos.com)
Smoothie
Smoothie je nejen zdravá svačina, ale i zdroj vitamínů a vlákniny (Zdroj: Depositphotos.com)
Zdravá svačina
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Místo tradičně namazaného chleba uděláme dětem veselý obrázek a vykouzlíme zdravou svačinu

Publikováno: 3. 9. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.