reklama

Které květiny jsou vhodné k sušení?

Květin, které jsou určeny primárně k sušení, je celá řada. Jedná se o krásnou skupinu letniček, které pěstujeme na záhonu na zahradě. Po usušení si zachovávají své krásné barvy a tvar. Později je můžeme použít na výrobu různých aranžmá a dekorací.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Kytice z několika druhů květin, vhodných k sušení (Zdroj: Depositphotos)

K sušení se nejčastěji používají jednoleté druhy, které jsou přímo zahrnuty ve skupině s názvem „květiny k sušení“. Patří sem kvetoucí rostliny i celá řada krásných travin. Zpravidla je musíme na jaře předpěstovat a později vysazujeme na záhony. Představíme si ty nejkrásnější druhy, které musíte mít.

Druhy

Statice (Limonium)

Static je celá řada druhů, k těm nejběžnějším patří pestrobarevná statice či limonka chobotnatá (Limonium sinuatum), která představuje královnu sušených květin. K jejím největším přednostem patří barevná stálost a odolnost vůči překvétání. Můžeme ji tedy sklízet v rozvinutém stavu po několik dní. Statici vysazujeme z předpěstované sadby na záhon v polovině května. Pěstuje se velmi snadno a vyžaduje plné slunce.

Statice chobotnatá
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Statice chobotnatá ve svazcích na usušení

Smilek (Helipterum)

Smilky jsou krásné jemné květinky na dlouhých stoncích. Patří také k těm základnějším druhům. U smilků si musíme dát pozor na dobu sklizně, velmi snadno totiž překvétají a sklízíme je v době, kdy je květ zpola otevřen. V plné letní sezóně vyžaduje sklizeň probírkou i denně či obden. Nádherný smilek růžový (Helipterum roseum) se vyskytuje v růžové a bílé barvě květů, smilek Manglesův (Helipterum manglesii) má ještě jemnější stonky a bílorůžové květy.

Smilek růžový
Smilek růžový se musí sklízet před plným otevřením květů (Zdroj: Daniela Dušková)
Smilek Manglesův
Smilek Manglesův má jemňounké stonky a bílorůžové květy (Zdroj: Daniela Dušková)

Smil - slaměnka (Helichrysum)

Doplňuje trojici základních druhů. Květy se pěstují v celé škále barev a nejlépe vypadají ve stadiu neotevřených poupat. Používá se spolu se stonky do vazeb a dekorací. Ze samotných květů se často vytvářejí vypichované věnečky pro období Dušiček.

Smil
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Můžeme vybírat z bohatých barevných variací smilu

Slaměnka (Smil listenatý - Helichrysum bracteatum) se vyskytuje snad ve všech barvách, na které si vzpomeneme, Helichrysum subulifolium má zajímavou, sírově žlutou barvu květů. Helichryusm cassinianum Gabriele má jemňounké růžové kvítky, které nejlépe vypadají ve stavu poupátek.

Smil listenatý
Smil listenatý se vyskytuje snad ve všech barvách, na které si vzpomeneme (Zdroj: Daniela Dušková)
Helichrysum
Helichrysum subulifolium má zajímavou, sírově žlutou barvu květů (Zdroj: Daniela Dušková)

Chrpa (Centaurea)

K dalším základním druhů k sušení patří také chrpy (Centaurea), které se pěstují v modré, fialové a růžové barvě. Hodí se do vazeb i do pot pourri směsí. K základním druhům patří chrpa polní/modrá (Centaurea cyanus).

Chrpa polní
Chrpa polní v několika barevných mutacích - Centaurea cyanus Florence Blue (Zdroj: Daniela Dušková)
Chrpa polní
Chrpa polní v několika barevných mutacích - Centaurea cyanus Florence Red (Zdroj: Daniela Dušková)

Šalvěj (Salvia)

Pro sušení, jako doplněk větších květů, jsou naprosto nádherné i šalvěje. Neměly by chybět na žádném záhonu. Základní druhy k sušení se stálými barvami představuje šalvěj pomoučená (Salvia farinacea) a šalvěj zahradní (Salvia horminum).

Salvia farinacea
Victoria Blue představuje velmi cennou doplňkovou květinu k sušení (Zdroj: Daniela Dušková)
Salvia horminum
Salvia horminum marbie arch rose vyniká jemnou růžovou barvou (Zdroj: Daniela Dušková)

K sušení se také výborně hodí traviny, které se s květy později, při samotném aranžování, skvěle doplňují. Traviny sázíme na stanoviště v malých trsech. K nejkrásnějším patří zaječí ocásek (Lagurus ovatus) nebo třeslice (Briza).

TIP: Všechny květiny k sušení vyžadují plné slunce. Pokud jsou v polostínu, kvetou také, ale výnos je menší. Většinou také požadujeme, aby jejich stonky, byly nepokroucené a pěkně rovné. Kvalitu stonku rovněž zajistí dostatečné oslunění.

Chrpa polní
Chrpa polní v několika barevných mutacích - Centaurea cyanus Florence Pink (Zdroj: Daniela Dušková)
Helichrysum
Helichrysum cassinianum gabriele ma jemnounké růžové kvítky (Zdroj: Daniela Dušková)

TIP: Téměř všechny květiny k sušení vysazujeme z předpěstované sadby na záhon v polovině května.

Publikováno: 12. 9. 2019, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.