Nasušte si rostliny pro výrobu květinových dekorací

Ze sušených květin, travin a jiného přírodního materiálu můžeme vytvářet nádherná aranžmá a dekorace. Krásně jimi doplníme nejen náš interiér, ale i venkovní prostory. Sušená aranžmá představují i skvělý dárek pro naše blízké. Sušení samo o sobě není věda, ale je třeba dodržovat některá důležitá pravidla.

Sušení květin do dekorací není vcelku žádná věda a výsledek stojí za to (Zdroj: Depositphotos)

Co vše by měly usušené rostliny splňovat

Ne každá květina, které vypadá krásně, je pro sušení vhodná. Veškerý usušený materiál by měl splňovat některé kritéria. V první řadě je to stálost barev, pokud sušíme květinu pro její krásně modré květy, měly by zůstat krásně modré i po usušení. Stejně tak je důležitá i jistá pevnost a stálost tvaru. S materiálem budeme pracovat, tvořit a chceme, aby aranžmá nějakou dobu vydrželo. Nemělo by se po krátké době rozpadnout.

Suché vazby
Půvabné dekorace ze sušených květů (Zdroj: Depositphotos.com)

Co lze sušit

Nikdy nešlápneme vedle, pokud vybíráme přímo z kategorie rostlin, určených k sušení. Patří sem smilky, statice, slaměnky, pestrovky, craspedie a celá řada krásných travin. Rostliny k sušení zpravidla garantují zmíněná kritéria, jako je stálost tvaru a barvy.

Dále samozřejmě můžeme sušit celou řadu rostlin, které primárně k sušení určené nejsou. Patří sem růže, hortenzie, máky, obilniny, léčivé rostliny, luční květiny a traviny. Sušit se dají i větévky či odkvetlá květenství listnatých stromů a keřů, holé pruty a výhony.

Sušené květy k dekoraci
Spousta sušených květin vypadá jako čerstvé (Zdroj: Depositphotos.com)

Jak sušit

Druhy ze skupiny květin k sušení (též i obchodní název), které pěstujeme na zahradě, musíme sklízet postupně, podle toho, jak nakvétají. Sbíráme je do svazků, které by měly být spíše menší a pevně jim svážeme stonky. Stonky je třeba nechat dostatečně dlouhé, nikdy nevíme, pro jaká aranžmá je budeme později používat. Často, a to zejména u dužnatějších stonků, se stane, že po proschnutí ztratí svůj objem a celý svazek se nám rozpadne. Proto je výhodnější dělat svazky menší a ze spodní části stonků odstranit listy. Velmi pevně je svážeme tenkým provázkem, nebo ještě lépe gumičkou. Věšíme je květy dolů na půdě, ve stodole, v kůlně... ideálně v takovém prostředí, kde je stín, teplo a proud vzduchu. Nikdy nesušíme na slunci, ani ve vlhkých prostorách, v prvním případě mohou přeschnout a ztratit barvy, ve druhém rychle shnijí. Svazky sami o sobě musí být dostatečně vzdušné, aby se rostliny nelisovaly k sobě. Po usušení, pokud máme dostatek místa, je můžeme nechat viset, nebo skladujeme v temnu a suchu v papírových krabicích.

Sušení květin
Sušení květin a bylin ve svazcích (Zdroj: Depositphotos.com)

Naprostou většinu květin musíme sklízet před plným otevřením květů, během sušení se ještě dootevřou. Mnohé druhy vypadají dokonce mnohem lépe ve stavu sušených poupat, než otevřených květů. Překvetlé květiny a traviny mají tendeci se později rozpadat.

Poupata růží
Poupata růží mohou sloužit jako základ na potpourri (Zdroj: Depositphotos.com)

Ostatní květiny

Celá řada květin, které najdeme na zahradě, na poli či louce, se dá také krásně sušit. Samozřejmě, že u květin z volné přírody musíme mít stoprocentní jistotu, že se nejedná o chráněný druh.

Sušená levandule
Svazky sušené levandule mají široké spektrum využití (Zdroj: Depositphotos.com)

Větší materiál, jako jsou velkokvěté růže, hortenzie, slunečnice a větve stromů s listy doporučujeme sušit samostatně, květem dolů navléknuté na silnou nit. Jehlou jednoduše propíchneme stonek a květiny takto postupně navlékáme. Zajistíme tak dostatek prostoru pro jednotlivé stonky a květy či listy se nepomačkají.

Sušené obilí
Svazky obilí představují krásnou tradiční dekoraci (Zdroj: Depositphotos.com)

Sušení v silikagelu

Samotné květy můžeme sušit i pomocí vysoušecích prostředků. Výhodou tohoto postupu je zachování barev a tvaru květu. Nejlepší je silikagel. Prodává se v laboratorních potřebách a jeho výhodou je lehkost a vysoká schopnost absorbovat vodu. Květiny sušíme v uzavřených nádobách, mohou to být plastové misky i sklenice. Na dno nasypeme 5 cm vrstvu silikagelu. Na tuto vrstvu rozložíme květiny, které postupně prosypáváme silikagelem, po zasypání můžeme přidat i další vrstvu květů. Sušení trvá několik týdnů a silikagel lze požít opakovaně. Před každým dalším použitím ho dobře vysušíme na slunci nebo v troubě.
V silikagelu sušíme gerbery, růže, tulipány, kamélie, hrachor, pryskyřník, magnólie, konvalinky, modřence, frézie, narcis a další.

Silikagel
Kuličky silikagelu jsou výborné pro sušení květů v nádobách. Po použití a natažení vlhkosti zrůžoví (Zdroj: Depositphotos.com)

Sušení či preparace glycerínem 


Výhodou této metody je, že si rostliny zachovají pružnost, nedrolí se a výborně se s nimi pracuje. Nevýhodou je, že glycerin změní barvu rostlinám na temně hnědou nebo šedavě zelenou. Glycerin kupujeme v lékárně. Před použitím jej smícháme v poměru 1:1 s teplou vodou a nalijeme do vázy či do sklenice. Postavíme do ní stonky rostlin a necháme je  5-6 dnů nasávat. Poté by měla být preparace hotova. Pro jistotu ještě můžeme na týden pověsit na vzdušném místě vrcholem dolů. Glycerin se hodí pro eukalyptus, větve dubů a buků, vavřín, molucela, růže, kapradiny.

Blahovičník
Pro preparaci glycerinem se výborně hodí blahovičník (Zdroj: Depositphotos.com)

Lisování

Velmi krásným způsobem se dají sušit listy a květy nebo jejich části pomocí lisování. Ideální jsou velké a silné knihy, kam mezi listy vkládáme přírodní materiál. Cílem je vysušit a vylisovat dokonale tak, aby povrch byl hladký a rovný. Důležité je květy a listy dokonale narovnat a dobře zatížit. Knihy nikdy nepřeplňujeme. Pro lisování se hodí ploché květy a listy. Po cca 4-5 dnech knihy rozevřeme a zkontrolujeme průběh sušení. Rostlinky můžeme lehce poposunout, tím eliminujeme jejich přilepení k listu papíru. Poté znovu silně zatížíme. Po14 dnech by sušení v závislosti na teplotě mělo být u konce. Vylisované květy se nejlépe hodí pro skládání obrázků.

Lisované květy
Květy lze lisovat třeba v silné knize (Zdroj: Depositphotos.com)

TIP

Pro řadu krásných dekorací se hodí jen samotné hlavičky květů nebo okvětní plátky. V mnoha případech je vhodnější je usušit i se stopkou a pak rozebrat (růže, světlice, mochyně). Pokud sušíme velmi jemné květy, které chceme použít například na potpourri směsi, sušíme je již natrhané (chrpa, měsíček, třapatka).

Krásně vypadají i sušené svazky obilí. Přezrálé obilí má ale velkou tendenci se později drolit a zrna se začnou vysypávat. Vždy je proto musíme sklízet před plnou zralostí a ne v době, kdy probíhá jejich sklizeň.

Některé druhy květin vypadají báječně jen jako jednodruhové svazky, a to jak pověšené květy dolů, ve váze nebo položené. Typicky sem patří svazky růží, heřmánku, krásné levandule, obilovin a travin, jako je třeslice.

Související k tématu