reklama

Bez bylin a koření se v kuchyni neobejdeme

Zkuste si otevřít kuchařskou knihu. Kolik najdete receptů bez využití koření? Asi hodně málo. Především masitá jídla se bez použití bylin neobejdou. Využívají se většinou v sušeném stavu, kdy ztrácejí minimální množství silic. Některé bylinky jako petržel, bazalka, tymián nebo pažitka si značnou část svého aroma podrží při hloubkovém zmrazení, ty určitě nesušte. Během léta je možné některé bylinky využívat v čerstvém stavu.

Bylinky mají v kuchyni takřka nezastupitelné využití (Zdroj: Depositphotos.com)

1. Řebříček obecný (Achillea millefolium) - čerstvě natrhané mladé listy se hodí na chléb s máslem nebo jako doplněk salátů, do tvarohu a k zeleninovým pokrmům. Tučná jídla s nimi budou stravitelnější.

rebricek pred kvetem
Řebříček před květem (Zdroj: Ludmila Dušková)

2. Agastache mexická (Agastache mexicana) - Čerstvé listy jsou nenahraditelné při přípravě čajů nebo jako koření pro pokrmy z ryb, omáčky, polévky nebo saláty. Agastache připomíná francouzský estragon a spolehlivě jej může nahradit.

agastache
Agastache mexická (Zdroj: Ludmila Dušková)
Babiččina rada – pokud byste chtěli přestat sladit cukrem, oslaďte si listy Agastache. Nejen že dobře chutnají, ale jsou i velmi zdravé. Obsahované látky navíc zmírňují bolesti v krku a potíže z nachlazení.

3. Kerblík třebule (Anthriscus cerefolium) - je nepřehlédnutelnou součástí jarních bylinkových polévek, proto jej naše babičky pojmenovaly „polévková bylina“. Dává se do frankfurtské zelené omáčky, k rybám, vaječným pokrmům, k zelenině, i sýru.
POZOR - přidávejte ho ale vždy až na konci vaření, aby aroma nevyprchalo!

kerblik
Kerblík třebule (Zdroj: Ludmila Dušková)

4. Brutnák lékařský (Borago officinalis) - jemně nasekané listy okoření tvaroh, polévky, vaječné pokrmy i ryby. Výborně se hodí k okurkovému salátu. Listy musí být čerstvé a do vařených jídel je přidejte až na samém konci vaření. Květy jsou jedlé a mohou se s nimi zdobit saláty i nápoje.

brutnak
Brutnák lékařský (Zdroj: Ludmila Dušková)

5. Měsíček lékařský (Callendula officinalis) - pikantně chutnající květy ozdobí saláty i polévky. Zkuste omeletu nebo rýži s měsíčkem. Květy mohou posloužit i jako náhrada pravého šafránu. Víte, že naše babičky s nimi dobarvovaly máslo, sýry i polévky?

mesicek
Měsíček lékařský (Zdroj: Ludmila Dušková)

6. Kmín kořenný (Carum carvi) - činí vydatnou domácí stravu snáze stravitelnou. Kmínová semena se přidávají k pečeni, do guláše, zelí, brambor, polévek, salátů i na chleba.

kmin
Kmín kořenný (Zdroj: Ludmila Dušková)
Babiččin panáček ve vší počestnosti – asi 50 kmínových semen roztlučte v hmoždíři a pak přelijte 3/4 l čisté pálenky. Obsah nechte asi 10 dní vyluhovat. Panáček po tučném nebo nadýmavém jídle učiní zázrak.

7. Sléz lesní (Malva silvestris) - listy se připravují jako špenát a přidávají jako obloha k zeleninovým jídlům. Naše babičky připravovaly ze slézu lehce stravitelnou kaši pro děti.

slez lesni
Sléz lesní (Zdroj: Ludmila Dušková)

8. Zavinutka podvojná (Monarda didyma) - z listů se připravuje čaj podporující trávení. Pokud přidáte k černému čaji zavinutku, získáte chuť oblíbeného čaje Earl Grey. Jedlé listy mohou zdobit saláty.

zavinutka
Zavinutka podvojná (Zdroj: Ludmila Dušková)
Domácí limonáda z monardy – odstřihněte asi 6 květů, přidejte je do 1/2 l vroucí vody. Roztok nechte vychladnout. Potom k němu přidejte šťávu z 1 citronu, podle chuti doslaďte a doplňte perlivou minerálkou. Stejně se připraví i nápoj z meduňky, máty a agastache.

9. Majoránka zahradní (Organum majorana) - hodí se do polévek, bramboráků, gulášů, pizzy, uzenin. V Německu se jí říká „buřtové koření“.

majoranka
Majoránka zahradní (Zdroj: Ludmila Dušková)
Zkuste brambory s majoránkovou krustou – vezměte menší brambory, které se rychleji opečou. Rozřízněte je na polovinu a položte řeznou plochou na vymaštěný plech. Zapékejte při 2000C asi 30 min. K přípravě krusty operte větší svazek majoránky, osušte a nadrobno nasekejte. Asi ¾ množství smíchejte s 50 g nasekaných slunečnicových semen a 1 lžičkou semen černuchy damašské. Brambory obraťte, posypte směsí a pokropte jemně olejem. Nechte pak ještě 10 min zapékat a před podáním dozdobte zbytkem majoránky. Delikatesa!

10. Šrucha zelná (Portulaca oleracea) - používá se čerstvá na salát, ale přidává se i do polévek a omáček. Je možné ji podusit a připravit jako chutný špenát. Chutná slaně. Komu by připadala hořká, může ji před použitím krátce ponořit do horké vody.

11. Rozmarýna lékařská (Rosmarinus officinalis) - pouze špetka postačí k ochucení masa, drůbeže či ryb.

rozmaryn
Rozmarýna lékařská (Zdroj: Ludmila Dušková)
Příprava bylinkového octa nebo oleje – vložte větvičku rozmarýny do oleje a nechte několik dní vyluhovat, potom ji vyndejte. Získáte aromatický základ pro salátový dressing.

12. Routa vonná (Ruta graveolens) - jemně nasekané listy okoření saláty a bylinkové omáčky. Skopové maso, drůbež a paštiky dostanou s routou zvláštní příchuť. Routa nechyběla na žádné babiččině zahrádce.

routa vonna
Routa vonná (Zdroj: Ludmila Dušková)

13. Řimbaba obecná (Tanacetum parthenium)  -hořce chutnající čaj z řimbaby podávaly porodní “báby“ při porodech jako prostředek urychlující odchod plodového lůžka. V současné době se využívá při bolestech hlavy a migréně. Sušená nať odpuzuje moly.

rimbaba
Řimbaba obecná (Zdroj: Ludmila Dušková)

14. Violka vonná (Viola odorata) - jemné vonné listy dávají zvláštní příchuť zeleninovým salátům. Naše babičky květy fialek proslazovaly a využívaly jako ozdobu cukroví.

fialky
Fialky (Zdroj: Ludmila Dušková)

Publikováno: 18. 6. 2019, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková