Klobásová vánočka může být řešením pro ty, kdo nemají rádi tradiční kynuté vánočky nebo sladké pečivo celkově. Její výroba není složitá, jen je potřeba umět plnit klobásové směsi do střev a plést vánočky ze šesti pramenů. Klobásovou vánočku upečte stejně jako tu klasickou.
Jak chutná klobásová vánočka?
Výroba klobás, a především rodinné recepty na jejich výrobu jsou tajemstvím, které se v rodinách dědí po generace a jen tak se někomu nesvěřuje.
Vždy je třeba vycházet z toho, jaký druh klobás se chystáte vyrábět. Nejčastěji to jsou klobásy z vepřového masa, ale také skopové, s "divočinou" nebo hovězí. Koření se přidává jednak podle receptury a jednak podle vaší chuti, a potom také podle toho, jaké klobásy jste se rozhodli vyrábět. Domácí klobásy se plní do vepřových tenkých střev, která lze objednat ne e-shopech (potřeby pro řezníky) nebo zakoupit i ve většině řeznictví či výrobnách.
Důležité pojmy:
- Vepřové maso se při výrobě klobás používá jako tzv. vložka.
- Hovězí maso jako prát neboli spojka.
Díky dobře připravené směsi na klobásy pak můžete vyrábět nejen samotné klobásy, ale pobavit návštěvu třeba klobásovou vánočkou, která bude v podstatě alternativou klasické sladké kynuté vánočce.
Klobásová vánočka
Nejprve je potřeba připravit masovou směs na klobásy:
- 2,5 kg libového vepřového masa (kýta, plec)
- 2.5 kg bůčku
Koření na 5 kg masa:
- 100 g soli
- cca 6 stroužků lisovaného česneku
- 5 g mletého kmínu
- 14 g mletého pepře
- 20 g mleté sladké papriky
- 8 g pálivé papriky nebo chilli
- 0,5 l vody
+ střívka na klobásy.
Postup výroby:
Maso z vepřového boku i libové maso nakrájejte nejprve na kostky, ideálně takové, aby se vešly do masového mlýnku. Obojí maso umelte buď ručně, nebo pomocí elektrického mlýnku.
Do umletého masa přidejte sůl a koření, prolisujte česnek a vymíchejte s odměřeným množstvím vody. Směs by měla dobře pojit suroviny dohromady a měla by mít mírně mazlavou konzistenci.
Abyste dostali směs do střev, budete potřebovat plničku na klobásy. Na trhu jsou k dostání buď samostatné plničky, nebo můžete využít nástavce k multifunkčnímu robotu. Samostatná plnička pak může být buď ruční, nebo elektrická.
Na konec nástavce navlékněte vepřové střevo, které jste pečlivě vyprali ve vlažné vodě a zbavili soli, v níž se svazky střev konzervují. Pomocí ručního nebo elektrického mechanismu plňte střeva a snažte se je plnit tak, aby byla pevně naplněná, ale přitom měkká na stisk. Konce naplněných střívek nechte volné bez zavázání nebo sponkování.
Na výrobu klobásové vánočky budete potřebovat 6 stejně dlouhých pramenů. Splétat klobásovou vánočku začněte tak, že nejprve si svážete jednu stranu volných konců k sobě. Klobásovou vánočku pak zapleťte stejným způsobem jako tu tradiční kynutou. Konce vánočky opět zavařte napevno k sobě.
Vánočku upečte v předehřáté troubě, pečte po dobu cca 4 hodin asi na 180 - 200 °C podle toho, jak moc nebo málo vám trouba peče.
Klobásová vánočka je vtipnou alternativou tradičnímu vánočnímu pečivu a vaši návštěvu jistě pobaví, a ještě si na ní pochutnají.
Zdroj informací: Receptář prima nápadů, pořad Parťáci od fochu
Publikováno: tento týden, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová