reklama

Vše, co potřebujete vědět o mase v kuchyni

Maso je zdrojem mnoha důležitých živin, které přispívají k celkovému zdraví a fungování organismu: především hodnotných bílkovin, vitamínů skupiny B a minerálů. I když patří do našeho jídelníčku po tisíciletí, je na místě být vybíravý: našemu tělu prosívá maso kvalitní, které je třeba správně uskladnit a zpracovat.

i (Zdroj: MORA MORAVIA s.r.o.)
Co potřebujete vědět o mase v kuchyni? Například jak ho uskladnit i jak ho zpracovat

Jak poznáte, že je maso čerstvé?

Ať už kupujete maso v supermarketu, u svého řezníka nebo na farmě, vždy musí být čerstvé – hovězí maso by mělo mít jasně červenou barvu, vepřové by mělo být světle růžové až růžové, drůbeží maso růžové až světle béžové. Ryby by měly mít pevné a pružné maso, jasné a lesklé oči a červené žábry. Maso i ryby musí být mírně vlhké, bez lepkavého povrchu a musí vonět. Pokud kupujete maso ve vaničce balené v ochranné atmosféře, neměla by být nafouklá a pod masem by neměla být tekutina.

Jak poznáte, že je maso čerstvé?
i (Zdroj: MORA MORAVIA s.r.o.)
Jak poznáte, že je maso čerstvé?

Před uskladněním nikdy maso nemyjte!

Čerstvé maso nepřechovávejte v papíru ani na prkénku, protože by nasákly šťávu z masa. Ideální je maso zabalit do potravinářské fólie nebo vložit do skleněné nádoby s víkem a umístit jej do nejchladnější části chladničky, tedy dolů nebo na skleněnou poličku nad box pro zeleninu a ovoce.

Maso před uložením do lednice nikdy nemyjeme! Mokré maso je živnou půdou pro bakterie a další mikroorganismy a rychle podléhá zkáze. Pokud potřebujete čerstvé maso uložit na delší dobu, nakládá se do láku z octa, tuku a zeleniny. Maso navíc zkřehne, současně se ale částečně vyluhuje; proto je potřeba všechnu šťávu i s octem spotřebovat při následné přípravě pokrmu.

Maso před uskladněním nikdy nemyjte
i (Zdroj: MORA MORAVIA s.r.o.)
Maso před uskladněním nikdy nemyjte

Maso očistíme teprve před teplenou úpravou. Otřeme je navlhčenou papírovou utěrkou, z masa následně odstraníme blány, šlachy a případně i velké kosti. 

Obecně vydrží čerstvé hovězí, vepřové, telecí a jehněčí maso v chladničce při teplotě 2-5 °C tři až pět dnů, mnohem choulostivější je drůbež, vnitřnosti, ryby a mořské plody – neriskujte a spotřebujte je nejpozději druhý den. Nebalené mleté maso je nejlepší spotřebovat dokonce do tří hodin od nákupu u řezníka.

Jen z kvalitního a správně uskladněného masa můžete vyrobit ty největší pochutiny
i (Zdroj: MORA MORAVIA s.r.o.)
Jen z kvalitního a správně uskladněného masa můžete vyrobit ty největší pochutiny

Naklepávání masa

Většinu druhů masa, hlavně hovězí, před přípravou lehce naklepáváme paličkou nebo kotníky prstů, abychom uvolnili svalová vlákna a maso dřív změklo. Okraje řízků lehce nařízneme a maso trochu uvolníme i od kosti. Při pečení nebo smažení se nebude kroutit a dobře se propeče.

Špikování slaninou

Suchá, netučná masa určená k pečení nebo dušení protahujeme plátky nebo klínky slaniny, aby byla jemnější a chutnější. Menší kusy masa můžeme slaninou obalit.

Mrazení masa

Pro delší skladování masa je potřeba využít mrazničku. Ke zmrazení se hodí kvalitní, odborně vykostěné maso, které je potřeba rozdělit do porcí podle následné přípravy a zabalit do vhodných obalů – ideálně uzavíratelných dóz, které brání kontaminaci mrazničky a vysychání masa. Počítejte s tím, že maso i v mrazničce dál zraje. Proto je příprava rozmrazeného masa o něco kratší - maso je odleželé.

Víte, kde správně ukládat v lednici maso?
i (Zdroj: MORA MORAVIA s.r.o.)
Víte, kde správně ukládat v lednici maso?

Tip redakce:

Ideální podmínky pro uchování potravin včetně masa zaručí nová kombinovaná chladnička MORA CMDN 3054 S s čistým objemem 188/67 l. Využívá pokročilý beznámrazový systém NoFrost Plus v mrazicí části, o rovnoměrné proudění chladného vzduchu se postará technologie MultiFlow 360°. V chladničce potěší do detailu promyšlené vnitřní uspořádání, multi-variabilní skleněné police o nosnosti až 20 kg, prostorná zásuvka na ovoce a zeleninu nebo speciální držáky ve dvířkách na lahve a vajíčka. Horní zásuvka v mrazničce slouží pro rychlé zamrazení, střední pro běžné potraviny a do dolní velké zásuvky MaxiBox o objemu 38 l je možné vložit velké potraviny, například husu. Nechybí ani režim Super Freeze pro rychlé zmrazení právě vložených potravin i oblíbený režim Dovolená pro úsporu energie v době, kdy nebudete doma a spotřebič nebudete otevírat. Novinka s dvířky ve vzhledu nerezu stojí 8 990 Kč.

Inspiraci v podobě receptů najdete na www.mora.cz/receptar.

Zdroj: MORA

Publikováno: před týdnem, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce