Jistě znáte ten pocit, kdy vás po celodenním stání v práci nebo namáhavé chůzi bolí nohy, máte je oteklé, ztěžklé a nejraději ze všeho byste si je dali do lavoru se studenou vodou. To samozřejmě udělat můžete, ale stejně tak dobře bolavé nohy ošetříte dýňovou tinkturou, kterou si zvládnete připravit doma. Je úplně jedno, zda použijete dýni hokkaidó nebo máslovou, všechny jsou doslova nabité vitaminy i důležitými výživnými a léčivými látkami.
Na bolavé nohy vyzkoušejte dýni
Dýně patří mezi naše oblíbené potraviny. Konzumuje se převážně dužina dýně, ale jedlé jsou také listy, semínka, vlákna kolem semínek i slupka.
Dýně obsahuje provitamin A, vitamin B1, B2, B3, E, kyselinu listovou (B9), omega-3-mastné kyseliny, z minerálních látek hořčík, draslík, vápník, měď, selen, železo, zinek a fosfor. Dýně je mírně močopudná. Pokud jí sníte velké množství, vaše tělo bude vylučovat více vody a soli.
Účinky rostliny:
- zácpa nebo průjem
- úprava činnosti střev, dráždivý tračník
- protizánětlivý účinek
- zlepšuje stav kůže, vlasů a nehtů
- hojení ran a zlomenin, rekonvalescence po operaci a úrazu
- kožní nemoci, bolavé nohy
- podporuje léčbu infekčních nemocí
- posílení imunity, obranyschopnosti
- zvětšení prostaty, hypertrofie
- paraziti ve střevech
- zánět močových cest a ledvinové nemoci a poruchy
Informace o léčivých účincích poskytli Klaus Oberbeil a Christiane Lentz, MD.
Dýně na oči
Vitamin A pomůže vaší sítnici absorbovat světlo a udržovat ostrý zrak i za horších světelných podmínek. Je jedním z nejlepších zdrojů luteinu a zeaxanthinu, tedy dvou sloučenin, které jsou spojovány s nižším rizikem věkem podmíněné makulární degenerace a šedého zákalu. Velká spousta vitaminů pomáhá udržovat zdravý zrak i v pokročilém věku a chránit před škodlivými UV paprsky ze slunce.
Může také pomoci snižovat riziko rakoviny plic nebo například prostaty. Karotenoidy z dýně zase mohou působit jako přírodní opalovací krém nebo mohou snížit rizika obezity a předčasného úmrtí.
Pro získání co nejvíce zdraví prospěšných látek z dýně byste ji však měli konzumovat především jako zeleninu. V zákuscích a dezertech vám moc vitaminů a stopových prvků nedodá. Lidé s vyšším příjmem draslíku, který je v dýních hojně zastoupen, mívají nižší tlak a riziko mrtvice.
Dýňová šťáva na unavené a bolavé nohy
Dýni můžete buď odšťavnit, nebo ji můžete nakrájet na kostičky a chvilku povařit ve vodě, kde snáze pustí šťávu i bez odšťavňovače.
Potom povařenou dýni rozmixujte pomocí tyčového mixéru nebo v robotu.
Rozmixovanou směs ještě propasírujte skrz jemné sítko.
K získané šťávě přidejte kvalitní vysokoprocentní alkohol nebo líh, smíchejte a přelijte do uzavíratelné nádoby nebo sklenice s uzávěrem.
Tinkturu uchovávejte v chladu, nejlépe v lednici. Takto vyrobenou dýňovou šťávu s obsahem alkoholu používejte zevně na unavené a bolavé nohy jako masážní roztok.
Nápoj dlouhověkosti
Co budete potřebovat:
- 1 dl šťávy z dýně
- 2 dl šťávy z červené řepy
- 1 dl šťávy z mrkve
- 1 lžíci čerstvé citronové šťávy
- 1 lžičku šťávy z rakytníku
Přísady smíchejte dohromady a hotový koktejl užívejte každý den.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky, bylinkyprovsechny.cz, blendea.cz, zdravopedie.cz
Publikováno: 26. 6. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová