reklama

Slunce a hmyz: Neodmyslitelné součásti léta, které jsou užitečné, ale i nebezpečné Jak si užít letní dny naplno a bezpečně?

Slunce svítí, voda láká, mouchy, včely, ovádi a komáři bzučí a život fičí na plné obrátky. Na to, abychom si i my léto užili na plný plyn a neřešili nepříjemnosti kvůli spálené kůži nebo štípancům, stačí dvě kosmetické vychytávky.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vždy používejte ochranné krémy proti slunečnímu záření s vysokým SPF, které ochrání vaši kůži před UV zářením

Lehké vzdušné oblečení z přírodních materiálů, ochrana pokožky a očí před slunečním zářením, minimální čas strávený na suché zemi v mokrých plavkách a vůně maximálně s kokosem. To jsou základní pravidla léta stráveného příjemně a ve zdraví. Volné oblečení z bavlny, lnu, hedvábí nebo saténu pokožku přirozeně ochlazuje a dovoluje jí se správně potit bez toho, aby trpěla. Minimálně spodní prádlo by mělo být přírodní.

Kůže si pamatuje

Každá žena v létě touží po pěkném opálení. Pokud bude zároveň zdravé, není co namítat. Je absolutně nevyhnutelné chránit si pokožku ochranným krémem, ať už na pláži, na horách, ale i během nedovolenkových dnů. Pokožka si totiž pamatuje každé jedno spálení a oloupání. Spočítá nám to nejen v podobě pigmentových skvrn a předčasného stárnutí, ale nepříjemným výsledkem nezdravého slunění může být i rakovina kůže.

Není pravda, že pokud je pokožka chráněná opalovacím krémem, na krásný bronz můžeme zapomenout. Naopak, pomalu, postupně a zdravě se zbarví, a to bez podráždění a poškození. Takto získané opálení navíc vydrží o mnoho déle.

Pokud dojde ke spáleninám, okamžitě aplikujte studené obklady nebo se osprchujte studenou vodou, aby se zmírnila bolest a zánět
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud dojde ke spáleninám, okamžitě aplikujte studené obklady nebo se osprchujte studenou vodou, aby se zmírnila bolest a zánět

Jeden krém pro celou rodinu

Pro všechny typy pleti, pro malé i velké, doporučujeme používat jemný, nedráždivý a zároveň vysoce účinný opalovací krém. Krémem si chraňme celé tělo včetně obličeje a nezapomínejme na to, že ho nestačí aplikovat jednou za den, ale opakovaně. Účinek ochranného filtru je třeba obnovovat každé 2–3 hodiny nanesením další vrstvy krému. Novou vrstvu krému je potřeba nanést vždy po vylezení z vody, ale i v případě, že na slunci sportujete. Po vylezení z vody je potřeba co nejdříve vyměnit mokré plavky za suché. Působení vlhka a tepla totiž zvyšuje riziko vzniku kvasinkové infekce. Takto máme alespoň důvod předvést se u vody minimálně ve dvou párech úžasných plavek!

Tip:

Opalovací krém nové generace Hyalurmed. „Tento šetrný opalovací krém s kyselinou hyaluronovou poskytuje pokožce ochranu SPF 30 před UVA i UVB zářením a zároveň ji ochrání před fotostárnutím. Navíc je s filtrem SunCat MTA, který byl vytvořený speciální technikou zapouzdření tak, aby vytvářel vyšší stupeň ochrany pokožky s prodlouženým a konzistentním účinkem a hodnotou SPF,“ vysvětlila Katarína Demetriou z kosmeticko-farmaceutické laboratoře z Pharma MKL.

Vyzrajte na hmyz

Včely, mouchy, motýli, ovádi, a dokonce i komáři – každý druh hmyzu je v přírodě prospěšný. Opiluje květy, slouží jako potrava pro jiné živočichy. A že nám znepříjemňuje život?! To je fakt, se kterým musíme umět žít.

Před hmyzem se chráníme, jak to umíme. Používáme sítě, odpuzovače hmyzu či repelenty. Nejnovější výzkumy potvrzují, že účinným odpuzovačem je vůně kokosu. Pokud tedy v létě neumíte být bez parfému nebo jiného voňavého osvěžovače těla, sáhněte po produktu s vůní tohoto exotického ořechu. Od hmyzu byste měli mít pokoj. Naopak, přitahují a doslova dráždí ho výrazné vůně, i proto jsou letní parfémy spíše jemné. Při pobytu na slunci se nedoporučuje vůbec kvůli riziku podráždění kůže a vzniku nepěkných pigmentových skvrn.

Existuje mnoho krémů a mastí, které mohou pomoci zmírnit příznaky bodnutí hmyzem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Existuje mnoho krémů a mastí, které mohou pomoci zmírnit příznaky bodnutí hmyzem

Namísto toho je dobré mít po ruce zklidňující krém či gel, který rychle pomůže zklidnit svědění nebo pálení kůže po bodnutí hmyzem nebo po spálení sluncem. Vyzbrojeni dobrým opalovacím krémem a účinnou pomocí při bodnutí hmyzem bude mít léto určitě příjemnější.

Tip:

Beta glucan Gel

„Vysoký obsah beta-1,3/1,6-D-glucanu v gelu svým působením na imunitní buňky kůže podporuje regeneraci pokožky a přispívá k rychlému hojení ran, regeneraci suché a popraskané pokožky. Také podporuje tvorbu kvalitního epitelu,“ vysvětlil Adrián Doboly z biotechnologické laboratoře Natures.

První pomoc při bodnutí hmyzem

Postižené místo po bodnutí včelou, vosou nebo ovádem co nejdříve umyjeme mýdlem a vodou. V případě bodnutí včelou následně pinzetou odstraníme žihadlo. Postižené místo ošetříme antihistaminovým krémem nebo chladivým gelem. Chlazení pomáhá zmírňovat bolest i otok. Pokud je rána větší a svědí nebo bolest výraznější, doporučuje se podat lék na zmírnění bolesti, tlumení teploty a případně i na alergie.

V případě bodnutí včelou nebo vosou do ústí dutiny okamžitě voláme tísňovou linku a řídíme se pokyny operátora. Vhodné je postižené místo ochlazovat, například cucáním ledu nebo chladivým obkladem. V případě alergie na bodnutí hmyzem nikdy nevycházíme z domu bez adrenalinového pera!

Pokud se vám na kůži přisaje klíště, je potřeba ho odstranit co nejdříve. Ideální je použít přitom přípravek s kryogenním účinkem, který klíště zmrazí, a to nestihne do rány vyvrátit svoje tělesné tekutiny, čímž se snižuje riziko infekce. Potom klíště uchopte pinzetou co nejblíže ke kůži a pomalým taháním svisle nahoru vytáhněte.

Když dojde k zakousnutí klíštětem, je důležité jednat rychle a správně, aby se minimalizovalo riziko přenosu nemocí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Když dojde k zakousnutí klíštětem, je důležité jednat rychle a správně, aby se minimalizovalo riziko přenosu nemocí

Tento postup platí i v případě, že nemáte zmrazovací přípravek. Klíště nikdy netočíme, nemastíme ani nemydlíme! Tyto procesy zvyšují riziko infekce. Po vytáhnutí klíštěte je potřeba zkontrolovat, zda mu nechybí žádná část těla a ránu vydezinfikovat. Pokud klíštěti zůstala část v kůži nebo se okolo rány vytvořila kruhovitá červená skvrna, neodkladně vyhledejte lékařskou pomoc.

Zdroj informací: Pharma MKL s.r.o.

Publikováno: 21. 6. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce