Vejce jsou vysoce hodnotná potravina obsahující všechny důležité látky potřebné pro tvorbu kostry, svalových vláken, kůže, krve, nervů a jednoduše všeho co je potřeba k vytvoření živého organismu. V kuchyni slouží jako kvalitní součást jídelníčku i jako ingredience bezpočtu dobrot. Vejce jsou důležitou součástí těst, která kypří a dodávají jim hebkost. Vejci spojujeme různé pokrmy ze sekaných ingrediencí, zahušťujeme jimi polévky i omáčky a doplňujeme neúplné bílkoviny ve vegetariánských pokrmech.
Jak snadno zjistíte stáří vejce?
Čerstvá vejce mají hustý rosolovitý bílek a tuhý stejnoměrně zbarvený žloutek. Pokud vajíčko při třepání kloktá a vydává zvuk, svědčí to o tom, že se žloutek uvnitř volně pohybuje a vajíčko je nejspíš staré. Další zkouška je ponořením – čím je vejce starší, tím víc je v něm vzduchu. Proto když klesne vajíčko ke dnu, je čerstvé. Pokud plave, je rozhodně staré a nejezte ho.
Stářím se mění i konzistence vajec. Čím je vejce starší, tím tekutější je žloutek i bílek. Pokud vám tedy nejde snadno žloutek od bílku oddělit, není vejce čerstvé. Když žloutek a bílek splynou v jedno a bílek netvoří kruh, ale roztéká se, je vajíčko starší než 14 dnů, ale stále ještě jde použít třeba do pečení.
Jak důležitá je velikost vajíčka?
Vejce se liší svou velikostí, a to dost značně. Závisí hlavně ta stáří slepice – první vejce jsou nejmenší, ale jsou chuťově nejlepší. Malé vejce má označení S a váží do 53 g, středně velké (M) od 53 g do 63 g, velké (L) od 63 g do 73 g a velmi velké vejce (XXL) nad 73 g. Velikost vajec ale není nijak zvlášť důležitá. Nejcennější částí vejce je žloutek, který je u všech vajec skoro stejně velký. Rozdíl je tedy v množství bílku.
Jak máme vajíčka skladovat?
Vajíčka mají obvykle trvanlivost čtyři až pět týdnů. Gurmáni tvrdí, že nejlépe chutnají jeden až dva týdny po snesení. Čerstvá vejce by se měla skladovat v suchu a v chladnu při stálé teplotě 5–18 °C, tedy nejlépe ve dvířkách nebo na nejvyšší polici chladničky.
Neměli bychom s nimi zbytečně manipulovat – přenášením z chladna do tepla skořápky vlhnou a stávají se ideální půdou pro bakterie.
Vejce uchováváme zásadně špičkou dolů, aby mohla dýchat. Na tupém konci totiž mají průlinky, kterými vdechují kyslík a vydechují kysličník uhličitý.
Složení slepičích vajec
Vejce obsahují hodnotné bílkoviny a cenné nerostné látky – především vápník, fosfor, hořčík a železo. Obsahují také všechny vitaminy s výjimkou vitaminu C, ve žloutku jsou zejména vitaminy rozpustné v tucích jako A, D, E a K, v bílku pak nalezneme vitaminy skupiny B.
Proč mají vejce různou barvu skořápky?
V chuti ani kvalitě není žádný rozdíl. Důvodem je plemeno slepic. Bílá vejce pocházejí od slepic s bílými ušními boltci, hnědá od slepic s červenými ušními boltci.
Proč se liší barva žloutku?
Barvu žloutku je možné ovlivnit úpravou krmné směsi. Do té lze zařadit větší množství kukuřice, paprik, mrkve či zelené píce. A sytě žlutý až oranžový žloutek, který většina z nás vyhledává a cení, je na světě.
Pro uchování potravin včetně ideálních podmínek pro uskladnění vajec se hodí nová kombinovaná chladnička MORA CMDN 3054 S s čistým objemem 198/71 l. Využívá pokročilý beznámrazový systém NoFrost Plus v mrazicí části, o rovnoměrné proudění chladného vzduchu se postará technologie MultiFlow 360°. V chladničce potěší do detailu promyšlené vnitřní uspořádání, multi-variabilní skleněné police o nosnosti až 20 kg, prostorná zásuvka na ovoce a zeleninu nebo speciální držáky ve dvířkách na lahve nebo vajíčka.
Horní zásuvka v mrazničce slouží pro rychlé zamrazení, střední pro běžné potraviny a do dolní velké zásuvky MaxiBox o objemu 38 l je možné vložit velké potraviny - například husu. Nechybí ani režim Super Freeze pro rychlé zmrazení právě vložených potravin i oblíbený režim Dovolená pro úsporu energie v době, kdy nebudete doma.
Zdroj informací: MORA MORAVIA, s.r.o.
Publikováno: 29. 6. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce