Použití brokolice v dětském jídelníčku někdy znamená celou řadu úskoků a vynalézavosti. Děti nejsou ve větší míře nadšenými strávníky, jakmile vidí brokolici na talíři. Do celé řady pokrmů však lze brokolici doslova propašovat tak, aby ji děti nemohly vyndávat z talíře a ohrnovat nad ní nos. Ostatně, pokud dětem už od malička vštípíte, že nejen brokolice, ale i ostatní zelenina je jedlá a zdravá, a půjdete sami příkladem, nebude pro vás a vaše děti konzumace brokolice utrpením.
Použití brokolice pro děti
Brokolice (Brassica oleracea var. botrytis italica) je považována za jednu z nejzdravějších zelenin vůbec. Patří mezi košťáloviny. Obsahuje nejen velké množství vitaminů a minerálů, ale také léčivých složek. Nalezneme v ní vitamin C, E, B1–B6, provitamin A a D, železo, vápník, hořčík, draslík, mangan, selen, zinek, fosfor a chrom, dále pak také vlákninu a kyselinu listovou.
Použití brokolice v naší kuchyni by mělo být zásadní. Čerstvou brokolici můžete jíst celou syrovou i tepelně upravenou. Stonek je velice chutný, po oloupání ho můžete konzumovat stejně jako kedlubnu, mladé listy můžete použít místo kapusty do polévky, růžičky i stonky se přidávají do míchaných salátů, k bramborám a masu, do polévek i do zapékaných pokrmů.
Brokolice je potravinou, která kombinuje dvě vlastnosti. Je velmi zdravá a téměř všechny děti ji nesnáší. Kojencům může způsobovat nadýmání a hůře se tráví. Pokud chcete své děti naučit konzumovat brokolici od raného dětství, začněte s vařením v páře a mixováním. Pokud se totiž vaří příliš dlouho, začne uvolňovat sirný zápach, je chuťově mdlá a našedlá, a navíc získá blátivou konzistenci.
Nejčastěji se v obchodech setkáváme se zelenou brokolicí, existují ale i fialové, žluté a bílé odrůdy. A to by mohla být cesta, jak trvale zařadit použití brokolice do dětského jídelníčku. Děti milují barvy. Pokud jim tedy naservírujete brokolici správně uvařenou (ne rozvařenou) a vkusně upravenou na talíři, alespoň ze zvědavosti ji budou chtít ochutnat.
Zde navíc dvojnásob platí, že je dobré dětem již od útlého dětství podávat vhodné a zdravé potraviny, na které si děti zvyknou. Používání brokolice je pak podobné, jako když dětem předkládáte mrkev či špenát. A trojnásob platí, že děti napodobují to, co vidí dělat dospělé. Jestliže tedy tatínek nebo maminka mají maniakální odpor k zelenině, a brokolici obzvlášť, nemohou chtít po dětech, aby ji jedly.
Použití brokolice ovšem není jen vaření v páře a servírování s bramborami nebo rýží. Brokolici je možné přidat do celé řady pokrmů, polévkami počínaje přes zeleninové pokrmy smažené, dušené či zapékané a konče čerstvými saláty a smoothie.
Tip redakce:
Pokud potřebujete zhubnout nebo udržet zdravou váhu, brokolice pro vás bude ideálním společníkem.
Použití brokolice v netradičním receptu
Brokolicové lívanečky
Použijte syrovou brokolici. Oddělte několik brokolicových růžiček stranou. Zbylá poupátka brokolice odkrájejte nebo nastrouhejte na hrubém struhadle. Košťál nastrouhejte najemno přímo do mouky na lívance.
V mléce rozdrobte 1 kostku droždí a přidejte špetku cukru. Do mouky s nastrouhanou brokolicí přidejte 1 žloutek, bílek dejte zvlášť do misky a ušlehejte tuhý sníh. Lehce přisolte těsto i bílky. Spojte vše dohromady do polotekuté směsi. Těsto rozdělte do formy na lívance nebo muffiny a dejte do trouby na 180 °C/10 minut.
Růžičky brokolice dejte ovařit do smetany. Brokolicová poupátka lehce spařte vroucí vodou.
Vařenou brokolici se smetanou přisolte a přidejte kůru z 1 limetky nebo citronu. Vše rozmixujte do hladkého krému. Přidejte crème fraîche nebo zakysanou smetanu. Na upečené lívanečky za použití brokolice navrstvěte brokolicový krém a ozdobte špetkou spařených brokolicových poupátek s čerstvou řeřichou.
Použití brokolice v kuchyni, to jsou nejen standardní recepty, ale i zcela nové inovativní nápady. Vyzkoušejte použití brokolice místo květáku a uvidíte, že vaše pokrmy budou rázem barevnější a zdravější.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Beze ztrát, Fiskars, bylinkyprovsechny.cz, abecedazahrady.dama.cz, dumazahrada.cz
Publikováno: 6. 6. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová