reklama

Výcvik psa pomocí klikru

Výcvik psa je nezbytnou součástí jeho výchovy. Předejdete tak situacím, které mohou vzniknout, když je pes nevychovaný a nevycvičený. Takový pes může být velmi nebezpečný nejen pro ostatní zvířata, ale i pro lidi. Moderní trénink psa je možné zvládnout za pomoci jednoduché pomůcky, která má pro psa příjemný zvuk. Využijte k tréninku marker v podobě klikru. Poradíme, jak tohoto plastového pomocníka při tréninku používat.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Moderní trénink

S každým psem můžete provádět moderní trénink. K tomu můžete využít různé povely, které si pes zafixuje, a bude při nich provádět činnost, kterou se naučil. Výcvikem psa eliminujete zlozvyk a zároveň jej psychicky stimulujete. Pes by se neměl nudit, jinak může provádět činnosti, které se vám nemusí vůbec líbit.

Moderní trénink můžete začít nejen se štěnětem, ale i s dospělým psem. Klikrtrénink je též známý jako trénink s markerem, který může mít různou podobu. Může se jednat o klikr, píšťalku nebo jen specifické slovo. Tento způsob tréninku se nevyužívá jen při výcviku psů, ale je velmi vhodný i u jiných živočichů. Jedná se totiž o uplatnění vědeckých zákonů učení. Při tréninku je důležitá jasná komunikace a jasně daný markerový signál, který může dát zvířeti jasně najevo, kdy si zasloužilo i posilovač.

  

Moderní trénink psa

Pokud jste ještě nikdy neviděli klikr nebo si nevyzkoušeli klikrtrénink, je nejvyšší čas. Výcvik psa spočívající ve využití markru – klikru není nijak složitý. Moderní trénink bude pro psa velmi zajímavý, protože klikr vyluzuje velmi specifický zvuk. Jedná se o krabičku, kterou člověk drží v ruce, a když ji stiskne, tak vydá cvaknutí nebo kliknutí. Při použití klikru využívá pes některé ze smyslů, především zrak a sluch.

Marker spolehlivě předpoví příchod posilovače. Do ruky si můžete s klikrem schovat pár pamlsků, které budete mít ihned po ruce. Tréninkový klikr je opatřen páskem, který si nandáte na zápěstí. Když stisknete plíšek, klikr cvakne. U velmi chytrých plemen, jako jsou border kolie, půjde výcvik celkem snadno a rychle. U psa z útulku buďte trpěliví, jeho trénink se může prodloužit na několik týdnů.

Klikr vydává po stisknutí plíšku specifický zvuk
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Klikr vydává po stisknutí plíšku specifický zvuk

Základní výcvik psa

Pomocí klikru můžete trénovat nejen základní povely „sedni“, „lehni“, „zůstaň“. Skvěle se hodí na trénink přivolání povelu „ke mně“. Rovněž je vhodný při chůzi u nohy s vodítkem i bez. Trénovat můžete nejdříve doma, až poté někde v klidu venku – ideálně na zahradě nebo v parku. Postupně trénink ztěžujte různými faktory, jako jsou zvuky nebo lidé či zvířata. Postupujte po jednotlivých krocích a vždy mějte připravenu odměnu, pokud pes udělá povel správně. Pokud si pes povely zafixuje, můžete pamlsky zaměnit za slovní pochvalu. Tento moderní trénink psa lze využít i u psů s různými zlozvyky, jako je tahání na vodítku, nebo k úpravě závadového chování.

S výcvikem můžete začít u štěněte i dospělého psa
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
S výcvikem můžete začít u štěněte i dospělého psa

Pokročilejší využití klikru

Využití klikru má široké využití. Používá se k výcviku asistenčních psů, záchranářských nebo služebních psů. Rovněž lze využít i u agility nebo myslivosti.

Klikr se využívá při výcviku služebních psů
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Klikr se využívá při výcviku služebních psů

Tento specifický zvuk může vést psa k nalezení určitého předmětu a následné odměně, pokud pes daný předmět správně označí. U výcviku se pes postupně neodměňuje u každého kliknutí, ale až po druhém nebo až třetím kliknutím. S tím je spojen i „shaping“ neboli tvarování, které je založeno na navádění psa k povelu po malých krůčcích.

U výcviku aportu se bude jednat o kroky, které budou odměňovány po částech. Nejdříve pes dostane odměnu za to, že vezme aport do tlamy, poté za to, že vydrží určitou dobu aport v tlamě. Další odměna bude za to, že vám aport přinese. Následně můžete všechny kroky spojit v jeden celek a odměnu pes dostane až za aport činky. Klikr navádí svým typickým zvukem psa k zasloužené odměně, a tím je pro něj zajímavý.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, ifauna.cz, onlinepsiskola.cz, G. Stewartová: Trénink pro úpravu chování psa

Publikováno: 24. 4. 2024, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská