reklama

Pozitivní motivace je vhodná pro výcvik psa

Výcvik psa je velmi důležitou součástí péče o vašeho psa. Setkání se špatně vycvičeným psem je nepříjemná zkušenost nejen pro psy, ale i pro jiná zvířat nebo i lidi. Takový nevychovaný pes může být nebezpečný. Předcházení špatným návykům je vždy jednodušší než jejich odstraňování. Poradíme, jak vašeho psa vycvičit pomocí pozitivní motivace.

Výcvik psa na základě pozitivní motivace je možný způsob jeho výchovy. (Zdroj: Šárka Miškovská)

Výcvik psa

Všichni psi, kromě těch nejdominantnějších, mají výcvik rádi. Výcvik psa psychicky stimuluje a chrání před osvojením zlozvyků, které často vznikají z nudy. Pokud budete psa cvičit od štěněte, předejdete špatným návykům, které se u dospělého psa velmi špatně odbourávají. Často jsou mylné názory, že malá plemena se cvičit nemusí, protože nejsou nebezpečná. A právě naopak často jsou to právě „nevychování“ malí „uštěkánci“, kteří doráží na větší psy nebo i na lidi. Výcvik psa spočívající v základní poslušnosti je důležitý především pro městské psy a nezáleží na rase ani na velikosti.  

S výcvikem začněte nejlépe od štěněte.
S výcvikem začněte nejlépe od štěněte. (Zdroj: Šárka Miškovská)

Pozitivní výcvik psa

Principem je souhra a kladný vztah mezi psem a jeho pánem. Této souhry se dá dosáhnout pozitivní motivací. Takovýto výcvik psa je zaměřen na kladný přístup, motivaci a odměnu. Důležitým faktorem je rovněž trpělivost, která je cestou k vycvičenému a spokojenému mazlíčkovi. Pozitivní motivace se využívá nejen k výcviku poslušnosti civilních psů, ale i dalším výcvikům. Například pro výcvik psů určených ke služebním účelům k vyhledávání různých komodit, záchranářským psům nebo psům obranářům. Pes se díky pozitivní motivaci lépe soustředí na výcvik.    

S výcvikem psa není pozdě ani u dospělého psa.
S výcvikem psa není pozdě ani u dospělého psa. (Zdroj: Šárka Miškovská)

Jak na výcvik psa pomocí pozitivní motivace?

Jedná se o učení prostřednictvím operativního podmiňovaní, kde necháte aktivitu zcela na psovi, který se tak učí z následků svého chování. Na základě pozitivního posílení získává pes od cvičitele něco, co chce. Základem je pozitivní přístup, nezbytná trpělivost, vybraný způsob odměny – pamlsek, hračka nebo slovní pochvala. Učit psa můžete jen pravidelným tréninkem.

Mezi tréninkem dopřejte psovi i zábavu, dostatek pohybu nebo hry a nezapomeňte na mazlení. Pozitivní přístup musí vycházet směrem od vás k psovi, ale i opačným směrem od psa k vám. Vyhněte se jakémukoliv křiku, nadávání, držte své emoce na „uzdě“. Nepřípustné je jakékoliv ubližování nebo týrání psa. Při výcviku mějte u sebe pamlsky, které raději vyměňte za oblíbenou hračku, zvíře dostatečně chvalte a hlaďte jej. Můžete mít společný rituál, který spočívá ve slovní pochvale, poplácání anebo pohlazení a odměně ve formě oblíbené hračky. K tomuto výcviku nepatří stres ani strach. Nevíte, jak trénovat povely? Obraťte se na profesionály, kteří vám s výcvikem rádi poradí.

Provedení pozitivní motivace

Stoupněte si před psa a vyčkejte, co z vlastní iniciativy vymyslí. Pokud si sám od sebe sedne, pochvalte jej a odměňte. Tento postup několikrát opakujte, až jej pes dokonale zvládá, přidejte slovní povel: "Sedni!".

Psa můžete cvičit i za pomoci klikru, který slouží k akustickému vjemu, který má pes spojen s odměnou. U služebních psů je klikr základem výcviku, kdy je tento typický zvuk spojen se správným chováním, které vede k nalezení určitého předmětu a následné odměně, pokud pes daný předmět správně označí.

Klikr navádí svým typickým zvukem psa k zasloužené odměně.
Klikr navádí svým typickým zvukem psa k zasloužené odměně. (Zdroj: Šárka Miškovská)

U výcviku se pes postupně neodměňuje u každého kliknutí, ale až po druhém nebo až třetím kliknutím. S tím je spojen i shaping neboli tvarování, které je založeno na navádění psa k povelu po malých krůčcích. U výcviku aportu se bude jednat o kroky, které budou odměňovány po částech. Nejdříve pes dostane odměnu za to, že vezme aport do tlamy, poté za to, že vydrží držet určitou dobu aport v tlamě. Další odměna bud za to, že vám aport přinese. Následně můžete všechny kroky spojit v jeden celek a odměnu pes dostane až za aport činky.

Služební psi jsou trénováni prostřednictvím pozitivní motivace např. k hledání kontrabandu.
Služební psi jsou trénováni prostřednictvím pozitivní motivace např. k hledání kontrabandu. (Zdroj: Šárka Miškovská)

Nenechte se odradit, pokud u psa sledujete, že nemá na trénink náladu. Pes může být unavený, a proto na něj nijak netlačte. Buďte důslední, ale zároveň ohleduplní a respektujte jeho potřeby. Především u štěňat se vyplatí trpělivost, protože jsou v tomto období zvídavá a soustředí se na výcvik jen na malý okamžik. Ideální je období po 4. měsíci věku štěněte, kdy už má vyvinutější svalovinu.  V letních měsících trénujte raději ráno nebo až v podvečer, když už nejsou tak vysoké teploty. Trénink zaměřte na socializaci s prostředím, kde bydlíte, zkuste i cestovaní dopravními prostředky nebo trénink nošení náhubku. Kontroly veterináře jsou spojeny s kontrolou sluchu, zubů, uší, tlapek nebo břicha.  I to můžete natrénovat pomocí pozitivní motivace.

Zdroj: ifauna.cz, onlinepsiskola.cz, Velká kniha péče o psa-B. Fogle (ISBN:80-7181-812-7)

Publikováno: 31. 7. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská