S novým rokem si řada z nás sestaví seznam novoročních předsevzetí. První místa v žebříčku pak obvykle patří zdravému životnímu stylu. Velmi často hodláme zhubnout, jíst zdravě a méně se stresovat…doplňte si sami! A také se do toho často s vervou pustíme. Však víte, jak se plní posilovny po novém roce. Dříve či později však začneme s příliš vysokých cílů slevovat a nakonec jsme tam, kde jsme byli. My vám proto poradíme pár v podstatě nenáročných či drobnějších změn, které ale jako celek dokáží náš „lifestyle“ podstatně změnit k lepšímu!
1. Nezapomínejte na snídani
Snídaně je nejdůležitějším jídlem dne, protože dodává energii a nastartuje metabolismus. Pokud vynecháte snídani, budete mít během dne větší hlad a budete mít tendenci jíst více a nezdravě. Snídaně by měla být bohatá na celozrnné produkty, bílkoviny, ovoce a ořechy. Na snídani je ideální celozrnné pečivo, vejce, ovesná kaše s ovocem a ořechy. Pokud nejste zvyklí snídat, zkuste začít s malými porcemi, začněte kouskem ovoce, jogurtem s müsli, ovesnou kaší s medem a oříšky nebo kouskem pečiva se šunkou a nízkotučným sýrem.
Podle odborníka na výživu profesora Davida Ludwiga z Harvardské univerzity se nemusíte bát ani snídaně bohaté na bílkoviny, např. vajíček se zeleninou. Profesor Ludwig ale varuje před průmyslově zpracovanými sacharidy v různých sladkých cereáliích nebo sladkém pečivu, které vedou k prudkému vzrůstu hladiny cukru a inzulínu v krvi a dávají tělu signál ukládat tuk.
2. Omezte nezdravé pochoutky
Tahle rada možná trochu bolí, ale klid! Nemusíte se vzdát všeho, co máte rádi, ale snažte se každý den vynechat alespoň jednu nezdravou dobrotu. Tím si zlepšíte návyky a ušetříte kalorie. Jedním z drobných návyků, které vám mohou pomoci změnit život je podle amerického kouče a psychologa dr. Benjamina Hardyho vynechání alespoň jedné nezdravé pochoutky denně. Není třeba držet přísné diety, vážit potraviny a kontrolovat každé sousto. „Vynechte jen jednu nezdravou pochoutku denně. Opravdu stačí jedna,“ říká Benjamin Hardy.
3. Nahraďte cukr medem, začněte čajem a kávou
Cukr je jedním z největších nepřátel zdravého životního stylu. Cukr zvyšuje hladinu cukru a inzulínu v krvi, podporuje ukládání tuků, způsobuje záněty, kazí zuby a narušuje hormonální rovnováhu. Cukr také vyvolává závislost a chuť na sladké. Vyměňte bílý rafinovaný cukr za kvalitní med. Med je přírodní sladidlo, které má mnoho zdravotních výhod. Med obsahuje vitamíny, minerály, enzymy, antioxidanty a má protizánětlivé, antibakteriální a antivirové účinky. Můžete ho použít na oslazení čaje, ale také kávy.
„Já osobně denně spotřebuji několik lžiček medu, protože si bez něj kávu nedokážu představit. Nejraději mám café latté se dvěma lžičkami pastovaného medu,“ říká medový someliér Milan Špaček. Pokud vás trápí po jídle chuť na sladké, můžete si dát po jídle lžičku medu, která nastartuje trávení a zažene chuť na sladké.
4. Pijte dostatek vody
Voda je základní živinou pro naše tělo. Voda pomáhá detoxikovat organismus, zasytit žaludek a hydratovat tělo. Voda také podporuje spalování tuků a zlepšuje pleť. Doporučená denní dávka vody je 2–3 litry, ale záleží na vaší tělesné hmotnosti, aktivitě a klimatu. Svůj den začněte sklenicí vlažné vody s medem a citronovou šťávou. Tento nápoj pijte minimálně půl hodiny před snídaní. Medová šťáva s kyselinou citronovou detoxikuje váš organismus, posiluje imunitu, zlepšuje trávení a čistí krev. Pokud si před každým jídlem dáte sklenici vody, nebudete mít pak tak velký hlad a sníte toho méně.
5. Zkuste si pořídit více pokojových rostlin
Rostliny mají pozitivní vliv na vaše fyzické i psychické zdraví. Rostliny zlepšují kvalitu vzduchu, snižují alergie, dodávají energii, pomáhají s koncentrací, zvyšují koncentraci endorfinů a snižují stres. Pokojové rostliny můžete dále využít jako přírodní zvlhčovače a osvěžovače vzduchu. Rostliny mimo jiné minimalizují alergie, čistí vzduch, dodávají energii, pomáhají s koncentrací, zvyšuje koncentraci endorfinů a snižují stres. Mezi nejlepší pokojové rostliny patří například aloe vera, fíkus, kaktus, orchidej, papouščí květ, sansevierie, zelenec, zlatý déšť nebo žlutý jazyk.
6. Začněte se sprchovat chladnější vodou
Studená sprcha je velmi prospěšná pro zdraví našeho organismu, posiluje imunitu, prokrvuje tělo a povzbuzuje mysl. Studená sprcha také zlepšuje krevní oběh, zvyšuje metabolismus, snižuje bolesti svalů, zlepšuje pleť a vlasy a pomáhá s depresí. Důležité je začínat s otužováním pomalu – postupně přecházejte od vlažné vody ke studené. Klidně se nejprve umyjte teplou vodou a každý den na chvilku ubírejte teplotu. Můžete také několikrát během sprchování střídat teplou a studenou vodu, záleží na vás, co vám vyhovuje. Studená sprcha vám pomůže probudit se, zvýšit vaši vitalitu a zlepšit vaši náladu.
7. Hodinu před spaním odložte mobilní telefon
Mobilní telefon je jedním z největších rušitelů spánku. Svíticí displej vašeho telefonu nebo televize dává naší hlavě signál “zůstaň vzhůru, ještě není čas jít spát”. Problém s usínáním má tak negativní dopad na délku našeho spánku, proto je dobře před spaním odložit mobilní telefon a místo toho si raději otevřít knížku. Sledování telefonu či televize před spaním způsobuje nespavost, bolest hlavy, bolest krku a zad, bolest očí a zhoršuje kvalitu spánku. Zkuste začít odkládat telefon nejdříve na 10, 20, 30 minut a postupně tento čas prodlužujte. Tím si uvolníte mysl a usnete lépe.
Doufáme, že vám tyto rady a tipy pomohou splnit vaše novoroční předsevzetí týkající se zdravého životního stylu. Nezapomeňte, že změna životního stylu je proces, který vyžaduje trpělivost, disciplínu a motivaci. Nečekejte okamžité výsledky, ale radujte se z každého malého pokroku. Přejeme vám hodně štěstí a zdraví v novém roce!
Zdroj informací: MEDOKOMERC s.r.o.; zdravyzivot.com
Publikováno: 20. 12. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce