reklama

Podzimní dekorace nemusí být jen z dýní. Zkuste ji vytvořit třeba z hub

Podzimní dekorace mohou mít různou podobu. Víte, že letos jsou velmi oblíbené různé verze hub? Je to tak trochu retro návrat, ale proč ne. Vůbec nejlepší by bylo, kdybyste třeba na půdě našli nějaké dekorativní kousky, které se i u nás objevily v minulém století. Když se tak nestane, nevadí. Můžete si tyto roztomilé dekorativní houbičky vyrobit sami.

Podzimní dekorace mohou mít různou podobu, letošnímu rok dominuje houbová výzdoba. Vyrobte si ji taky (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Podzimní dekorace tohoto roku by měly být především o houbách 

Podzimní dekorace v podobě hub jsou v tomto roce skutečně velkým trendem. Pokud chcete jít s dobou, měla by u vás být houbová výzdoba doopravdy všude, kam se jen doma podíváte. Houby se totiž letos dostaly na plakáty nebo také třeba na tapisérie. Ostatně i lampy ve tvaru hub jsou aktuálně doslova must have kouskem. Důkazem toho je i to, že se na trhu objevují dokonce i takové, které stojí více než 25 000 korun.

To však neznamená, že musíte hned vykrást banku, abyste se z houbové výzdoby mohli radovat. Existují i jiné jednoduché způsoby, jak tento trend přijmout bez toho, abyste se stali mykologem. Stačí, když si roztomilé houbičky sami vyrobíte a pak je použijete do svých dalších dekorací. Nevíte jak? Připravili jsme si pro vás jednoduchý návod. 

Co na podzimní dekorace v podobě hub budete potřebovat: 

  • samotvrdnoucí hmotu
  • špejli a jiná tvořítka
  • tavnou pistoli s lepidlem 
  • akrylové barvy
  • štětec s vodou 
  • vodou ředitelný lak 
  • ketlovací jehly
  • drátek 
  • nůžky
K výrobě této podzimní dekorace potřebujete především samotvrdnoucí hmotu
K výrobě této podzimní dekorace potřebujete především samotvrdnoucí hmotu (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Postup výroby houbiček

Z hmoty si nejprve uválejte různě velké kuličky. Z jednoho balení jich můžete vytvořit spoustu
Z hmoty si nejprve uválejte různě velké kuličky. Z jednoho balení jich můžete vytvořit spoustu (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Podzimní dekorace ze samotvrdnoucí hmoty vyrobíte poměrně snadno. Nejdříve si připravte samotvrdnoucí hmotu. Vytvarujte si z ní pěkně symetrické kuličky o různých velikostech. Aby se vám s hmotou lépe pracovalo, občas si navlhčete konečky prstů. 

Z kuliček vytvořte kloboučky. K tvarování použijte prsty a případně také tvořítko
Z kuliček vytvořte kloboučky. K tvarování použijte prsty a případně také tvořítko (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Kuličky pak rozplácněte na kolečka. Pozor, neměla by být příliš tenká! A dejte si pozor na praskání hmoty. Kloboučky hub mohou mít různou podobu – záleží, pokud půjde o hřib nebo třeba muchomůrku. Tvořítky na spodní straně kloboučku utvořte rýhy nebo tečky podle toho, o jakou houbu půjde. Pokud chcete vyrobit závěsný hříbek, propíchněte vrchol kloboučku ketlovací jehlou. 

Z hmoty potom vytvořte i nožičky ke kloboučkům. I ty pro větší reálnost můžete upravit tvořítkem
Z hmoty potom vytvořte i nožičky ke kloboučkům. I ty pro větší reálnost můžete upravit tvořítkem (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Z hmoty si potom vytvořte i různě velké a tlusté třeně, jinak řečeno nožičky, na nichž houby stojí. Nebojte se použít tvořítko, aby nožičky byly strukturované. Když do spodní strany třenu zapíchnete drátek, budete moci po zatvrdnutí houbu použít do zápichu.

Kloboučky i nožičky je nutné nechat uschnout, protože jen tak ztvrdnou
Kloboučky i nožičky je nutné nechat uschnout, protože jen tak ztvrdnou (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Takto vytvořené součástky opatrně rozložte a nechte je na vzduchu uschnout. Doba schnutí se odvíjí podle jejich velikosti, tloušťky, počasí a samozřejmě i návodu na obalu. 

Tvrdé díly vybarvěte. Bude třeba několik vrstev a kombinací barev. Buďte kreativní
Tvrdé díly vybarvěte. Bude třeba několik vrstev a kombinací barev. Buďte kreativní (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Potom, co samotvrdnoucí hmota uschne, si vezměte akrylové barvy a začněte malovat. Vše záleží na tom, jakou houbu chcete vytvořit. Vybarvené kloboučky a nožičky nechte uschnout. Nezapomeňte je nabarvit ze všech stran.

Uschlé díly k sobě slepte tavnou pistolí
Uschlé díly k sobě slepte tavnou pistolí (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Suché kloboučky a nožičky nalakujte, aby vám déle vydržely. Nakonec je pak pomocí tavné pistole k sobě přilepte. A pak už je to jen na vás, zda budou viset, nebo je použijete někam do zápichu.

Zdroj informací: autorka článku; Pinterest; Glamour.com; bustle.com

Publikováno: 15. 10. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová