reklama

Zvládáte horké letní dny, ale trpíte otoky? Máme pro vás tipy, jak si ulevit

Léto je obdobím, na které se většina lidí těší. Bohužel, vysoké teploty mohou znamenat nepříjemné zatížení pro náš organismus. Jednou z oblastí, kterou to může ovlivnit, jsou dolní končetiny, které mohou trpět otoky, tíhou a bolestí. Tato situace je ještě horší, pokud máme sedavé zaměstnání, stojíme dlouho nebo nedostatečně cvičíme.

i (Zdroj: Pexels)
Otoky nohou dokážou pořádně potrápit (Zdroj: Pexels)

Oteklé nohy v létě tak mohou být skutečně nepříjemným problémem. Je důležité si uvědomit, že tyto příznaky jsou signálem, že něco není v pořádku. Proto je důležité najít příčinu otoků, abychom mohli zahájit vhodnou léčbu.

Proč trpíme otoky nohou?

Důvodů, proč vznikají otoky nohou, a to především v létě, je celá řada. Jedním z nich jsou vysoké teploty a vlhkost. V létě se tepny rozšiřují a kapiláry propouští více tekutiny do okolních tkání. Tělo se snaží ochladit a udržet optimální teplotu, a to vede právě k otokům nohou. Druhým faktorem je přetížení nohou. Během letních měsíců častěji volíme delší procházky, sportovní aktivity nebo se účastníme různých venkovních akcí. Také příliš dlouhé stání nebo chůze mohou přispět k otokům, neboť zpomalí cirkulaci krve v dolních končetinách.

Mezi příznaky, které mají naštěstí většinou i snadné řešení, patří také špatně zvolené oblečení a obuv, příliš soli ve stravě nebo zavodněný organismus. Existují ale i závažnější příčiny, s jejichž řešením pomůže jen správně zvolená léčba. Jedná se zejména o špatnou funkci štítné žlázy nebo onemocnění jater, plic či ledvin.

Volte vhodnou obuv
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Volte vhodnou obuv

Jak tomu předcházet

Noste zdravotní obuv 

Jestliže jste si pořídili boty, které neposkytují dostatek prostoru pro chodidlo a prsty, nebo dokonce nohu svírají, otok na sebe nenechá dlouho čekat. Může se přidat bolest a v dlouhodobějším horizontu i deformace chodidel. Prostorná a kvalitní obuv je správnou volbou. Tím spíš, máte-li například širokou nohu nebo jinou atypickou vlastnost.

Zvolte správnou velikost obuvi

Často se stane, že obuv už pořídíme těsnou či menší, než je potřeba. Sledujte pečlivě, aby vybraná  bota měla správnou velikost. Pokud si nejste velikostí jisti, poraďte se s personálem v daném obchodě. A především si obuv pečlivě vyzkoušejte.

Pravidelně se hýbejte

Pohyb je nejlepší prevencí nejen před otokem nohou, ale i spoustou dalších problémů, jako je obezita nebo cukrovka. Zvolte oblíbenou aktivitu a věnujte se jí pravidelně.

Vyhýbejte se pobytu na přímém slunci

Jestliže na otoky nohou trpíte, snažte se omezit pohyb v horku na úplné minimum. Vyhýbejte se také saunám, horké koupeli a příliš se neopalujte.

Při otocích pomáhají masáže
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při otocích pomáhají masáže

Co na otoky nohou pomůže

  • studené obklady – pomáhají nejen v letním období. Velmi vhodná je vodní lázeň s epsomskou solí, která odvádí toxiny a napomáhá k relaxaci.
  • masáže – díky nim se rozpohybuje lymfatický systém i krevní oběh.
  • sprcha – osvěžte nohy střídáním teplé a studené vody.
  • jezte zdravě – zařaďte do jídelníčku hodně zeleniny, která pomáhá s odvodněním organismu. Při otocích můžete také sáhnout po bylinkách, jako je pampeliška, jalovec nebo kopřiva.
  • nohy nahoru – když přes den sedíte nebo si lehnete, nohy si podložte polštářem nebo alespoň uložte ve vodorovné poloze.

Zdroj informací: BENNON Group a. s.; magistra.cz

Publikováno: 15. 7. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce