reklama

Ekologové mohou jásat. Při úklidu je možné využít pomeranče

To, že jsou citrusy díky velkému obsahu vitaminu C, prospěšné lidskému organismu, ví snad každý z nás. Využití pomeranče v domácnosti má však daleko širší pole působnosti. Jeho šťáva uhasí žízeň a slupka se báječně hodí např. jako houbička na umytí kuchyňského dřezu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Využití pomeranče není pouze v podobě pomerančové šťávy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Využití pomeranče v domácnosti

Využití pomeranče mnoho lidí vidí pouze v podobě chutného ovoce, kterým uhasíme žízeň a dostaneme do těla velké množství vitaminu C. Ale to není všechno, protože použít můžeme také vymačkanou slupku – získáme tak perfektní pomůcku pro čištění i odpuzovač nepříjemného hmyzu.

Čerstvý osvěžující pomerančový džus
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Čerstvý osvěžující pomerančový džus

Vezmeme si tedy pomeranč, a protože jsme dostali chuť na pomerančovou šťávu, použijeme ruční odšťavňovač. Získáme tak vitaminovou bombu v podobě čerstvé pomerančové šťávy. Zbylé ovocné slupky ale tentokrát nebudeme vyhazovat. Namočíme je do soli a máme úžasnou houbičku na mytí kuchyňského dřezu. Během pár okamžiků bude náš dřez odmaštěný, vyčištěný a zároveň úžasně provoněný.

Další využití pomeranče v domácnosti při úklidu bez chemie

Jestliže upřednostňujeme úklid domácnosti bez použití chemických přípravků, využití pomeranče se pak jeví jako nejlepší volba. Kůra z citrusu perfektně odstraňuje zápach. Můžeme ji položit do lednice, odpadkového koše nebo i k botám a během chvíle se zbavíme nepříjemného zápachu. A vymačkaný pomeranč ve spojení se solí vycídí nejen náš dřez, ale hravě si poradí i s připálenými hrnci.

Slupku z vymačkaného pomeranče namočíme do soli
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Slupku z vymačkaného pomeranče namočíme do soli

Jestliže se nám podařilo znečistit vnitřní prostor mikrovlnné trouby, použijeme opět slupky z citrusu. Nakrájíme je a vložíme do hrnku s vodou. Hrníček s připravenou směsí vložíme do mikrovlnky a krátce povaříme. Pak už jen stačí mikrovlnou troubu vytřít obyčejnou papírovou utěrkou.

Pomerančová kůra pomáhá také při odmaštění a nablýskání skleněných ploch. Použít ji můžeme nejen na zapékací mísy, ale i na okna či zrcadla. Stačí, když ji zhruba na 1 týden naložíme do octa a následně aplikujeme na skleněnou plochu.

Využitím pomeranče v domácnosti můžeme získat odpuzovač hmyzu. Jestliže si vyrobíme pytlíčky s pomerančovou kůrou a vložíme je do skříně, ochráníme naše šaty před moly. Naprosto stejným způsobem je možné bojovat proti mravencům či komárům.

Kůru z vymačkaného pomeranče často používáme v kuchyni. Čerstvá i sušená kůra je úžasnou surovinou pro výrobu lahodného čaje, marmelády nebo i kandované kůry, bez které si mnoho z nás neumí představit nejkrásnější svátky v roce.

Bez kandované pomerančové kůry by ani snad nebyly Vánoce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bez kandované pomerančové kůry by ani snad nebyly Vánoce

Sušené kousky pomerančové kůry mohou navíc posloužit i v aromaterapii. Již během svého vysychání nádherně provoní celý byt. Následně je možné suchou kůru rozmixovat, vložit do sáčků a rozmístit různě v celém bytě. Omamná vůně pomáhá navodit uvolněnou atmosféru.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; prozeny.cz; pikant.cz

Publikováno: 4. 7. 2023, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová