Po tisíciletí se používají pro provonění domovů (a v minulosti i zakrytí nepříjemných pachů) vonné směsi. Navodí patřičnou náladu, zlepšují psychiku a krásně vypadají. Potpourri jsou přírodního původu a navíc si je můžete vyrobit snadno doma sami.
Vlhká potpourri
Vonné směsi zvané potpourri používali již staří Egypťané. Pro doladění slavnostních příležitostí sbírali do hliněných misek květy růží a vystavovali je na stoly. Tento způsob přípravy potpourri byl nazývaný vlhkým a jeho příprava nebyla právě snadná. V současnosti používáme takzvanou suchou metodu, která je mnohem jednodušší. Při této metodě se smíchávají suché ingredience s vonnými oleji.
Ale i ve Středověku v bohatých rodinách začínal den posypáním podlah vonnými rostlinami a zapálením tobolek rostlin, které byly považovány za nejaromatičtější. Byl to způsob, jak zakrýt nepříjemné pachy, jak si asi umíte představit – středověk, ale třeba i baroko zrovna nevoněly…
Zdroj: archiv redakce
Potpourri dnes
Dnešní potpourri vystavujeme v otevřených miskách na stolečcích, komodách a skříňkách, aby nám přineslo domů trochu postupně se uvolňující vůně a provonělo tak celou místnost. Kvalitní potpourri, které vydrží vonět celé měsíce, můžeme pochopitelně dle potřeby měnit a střídat je. V letním období zcela jistě uvítáme jiné vůně než v období zimním.
Navíc ne všem členům domácnosti musí být příjemná jedna a tatáž vůně. V zimě ovšem saháme po otevřených miskách s potpourri nejčastěji. Mohou být vystaveny solitérně, ale stejně tak dobře budou působit, stanou-li se součástí nějakého zajímavého zátiší. Čím blíže bude miska s potpourri k teplenému zdroji, tím lépe a intenzivněji se rozvine vůně ve směsi.
Jaké směsi si můžeme doma připravit:
Lesní směs
Na zimu se bude perfektně hodit lesní potpourri. Jeho základ tvoří santalové a cedrové silice společně s jedlovými šiškami. Výsledná vůně vás okouzlí tím, že vám připomene provoněnou lesní mýtinu. Stačí nasbírat na zahradě nebo natrhat ze stromu několik jedlových šišek, nechat je důkladně proschnout a zakoupit v drogerii esenciální olej s vůní santalového dřeva.
Orientální směs
Orientální směsi jsou považovány spíše za těžší, i ony se tedy budou více hodit na zimu. Charakterizuje je typická vůně badyánu, koriandru, kardamomu, citrusů a vonného oleje z pačuli. K přípravě orientálního potpourri se nejvíce hodí exotické sušené plody a květy.
Tyto plody a květy musíte uzavřít do sklenice nebo dózy s víkem a v ní je zakapat cca sedmi kapkami esenciálního vonného oleje. V dobře uzavřené sklenici by měly zůstat měsíc, než je začnete používat jako potpourri. Máte-li k dispozici větší množství, vždy odsypejte jen trochu a zbytek ve sklenici opět dobře uzavřete.
Zdroj: archiv redakce
Růžová směs
Růžové potpourri tvoří z hlavní části plátky květů růží, dále muškáty, citrusy a další typické letní květy. Jestliže máte nasušené květy k dispozici z vlastní zahrady, přidejte pár plátků sušeného citronu nebo pomeranče na hrst sušených růžových plátků, asi tak 2 lžíce sušeného kosatce a 6 kapek vonného růžového oleje.
Levandulová směs
V mnoha domácnostech se najde svazek sušené levandule, která krásně voní sama o sobě. Levandule má v sobě kus romantiky dávných časů a její vůně perfektně ladí s rozmarýnem, verbenou a heřmánkem. Právě z těchto nasušených bylinek můžete připravit nejen okouzlující barevně i na vůni zajímavé směsi.
A pokud jste se letos nestihli předzásobit vlastním materiálem pro výrobu potpourri z vaší vlastní zahrady, myslete na to příští vegetační sezonu včas a vypěstujte si i nějaké ty vonné rostlinky k sušení na využití v aromatických okrasných směsích zvaných potpourri.
Foto: Profimedia.com
Publikováno: 21. 12. 2020, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová