reklama

Večeře z jednoho hrnce

Jídla připravovaná v jediné nádobě v sobě ukrývají spoustu výhod. Jsou jednoduchá na přípravu, výborně chutnají a šetří čas při úklidu po vaření. Jelikož jsou oblíbená v mnoha kulturách, máme na výběr nekonečný výčet variací. Pojďme si některé přiblížit.

i (Zdroj: archiv redakce)
Večeře z jednoho hrnce

Je libo eintopf?

Pokrm vařený v jednom hrnci, který dokonale propojí všechny chutě ingrediencí do jediné symfonie a usnadní mytí nádobí, je tradiční v mnoha kulturách. Dnes je oblíbené hledat inspirace v exotických kuchyních a přitom nemusíme pro nápady chodit ani příliš daleko. Naši sousedé mají podstatu takového pokrmu už v názvu svých specialit – ein Topf. A samozřejmě zásobu klasických jídel, která se připravují v jednom hrnci, pekáči či pánvi nabízí i česká kuchyně. Určitě se i vám začnou sbíhat sliny při pomyšlení na kotlík plný buřtguláše či zapečené brambory.

Výhodou těchto jídel je jejich absolutní variabilita. Neexistuje jeden striktní recept, kterého je nutné se držet. Do nádoby na vaření můžete naházet doslova, co lednice a špajz nabídnou. A  to i tehdy, chcete-li si dopřát zdravější či méně kalorické potraviny. Teplá kotlíková jídla navíc poslouží pro prevenci či boj s chřipkovými viry. Stačí, když nebudete šetřit cibulí a česnekem. Pro uvolnění dýchacích cest se i v bylinných čajích a inhalačních směsích využívá síla majoránky či tymiánu. Tyto aromatické bylinky řadu připravovaných jídel jedinečně podtrhnou.

Na sváteční tabuli by neměl chybět tradiční kuba. I pro jeho přípravu se dům od domu používají jiné suroviny. Typické kroupy můžete zaměnit za jáhly, pohanku či špaldu a směs namíchat podle svých chuťových představ. Chybět by však neměly houby (specifickou černou barvu vám vykouzlí stroček), majoránka a dostatečné množství česneku. Při přípravě jídel s česnekem si dejte pozor na množství soli a raději dochucujte až na samotný závěr.

Antická klasika

Pro řadu domácností je nezbytným pomocníkem hliněný pekáč s víkem zvaný římský hrnec. Jeho kouzlo opět objevují milovníci nejen zdravého vaření, jelikož pracuje na principu odpařování vody. Výsledný pokrm není nasáklý tukem a přitom šťavnatý. Nemusíte se bát k masu přidat brambory, topinambury či zeleninu jako přílohu. Chuťově maso podtrhnou i jablka, hrušky či kousky dýně.

Aby vám římský hrnec dělal dlouhá léta radost, je nutné dodržovat základní pravidla:

  • Alespoň na půl hodiny před pečením musí být nádoba ponořená do studené vody. Hlína si vodu nasaje a právě díky této lázni při pečení vzniká pára.
  • Během pečení víko neodklápějte. Není potřeba maso podlévat ani dochucovat.
  • Hliněný hrnec nesnáší prudké změny teploty a mohl by prasknout. Proto nádobu vkládejte zásadně do studené trouby. Stejně tak při servírování pokládejte horký hrnec na korkovou podložku či dřevěné prkénko.

Vůně pozvolného dušení

Z arabských částí Středozemního moře se do Evropy dostal kónický hrnec zvaný tajin. Dnes se jeho výrobou zabývají nejen ve Francii. Jeho princip je velmi podobný římskému hrnci. Díky komínovému tvaru nabízí pozvolné rovnoměrné dušení pokrmu. I jeho výhodou je možnost připravovat maso společně s přílohou. Případně můžete péct maso s rozličnou zeleninou a těsně před servírováním přisypat kuskus.

Využít k vaření můžete běžně dostupné potraviny. Pokud si ale chcete připravit typickou středomořskou večeři, neměly by v hrnci chybět olivy, rajčata a papriky. Do tradičního tajinu se hodí i cizrna a na závěr můžete přisypat kostičky feta sýru. Pro přípravu dušených pokrmů se hodí zejména drůbeží maso, ryby a mořské plody. Z tmavého masa volte raději telecí či jehněčí.

Večeře z jednoho hrnce
Večeře z jednoho hrnce (Zdroj: )
Večeře z jednoho hrnce
Večeře z jednoho hrnce (Zdroj: )
Večeře z jednoho hrnce
Večeře z jednoho hrnce (Zdroj: )

Rýžové variace

Do povědomí českých kuchařů a kuchařek se dostává i specialita kavkazských, středovýchodních a jihoasijských národů – pilaf. Na jeho přípravu nepotřebujete žádné speciální vybavení, postačí hlubší hrnec. Základem pokrmu je rýže, nejlépe dlouhozrnná. Při výběru se určitě vyvarujte české přílohové klasice v podobě bílé rýže, ta je pro přípravu pokrmu příliš měkká.

Pro přípravu pilafu naleznete celou řadu receptů, jeho výsledná podoba je jen a jen na vaší fantazii. Do pokrmu se hodí opět drůbeží či mladé tmavé maso a rozmanitá zelenina. Maso a zeleninu nakrájejte na drobné kousky a osmahněte na slunečnicovém či olivovém oleji. Poté přisypte propranou rýži a zalijte drůbežím či zeleninovým vývarem. Ztlumte teplotu vařiče a za občasného míchání nechte pod pokličkou vařit, dokud rýže nezměkne. Chcete-li se skrze pilaf vydat do jeho původní domoviny, nešetřete na typických bylinkách a koření, jako je paprika, kardamom či kopr. Usnadnit si dochucování můžete i typickou kavkazskou směsí adžika.

Vítejte u jednoho stolu

Čekáte návštěvu a příprava slavnostnější večeře či chlebíčků je pro vás nepředstavitelné zdržení? Jistě by se hodilo sýrové fondue, kterým ale potěšíte výhradně milovníky sýrů. Variantou pro příjemné labužnické posezení může být racklette gril. Jedná se o elektrickou přenosnou plotýnku, do které se zasouvají malé pánvičky s rozmanitým obsahem. Stačí na mísu nakrájet různé druhy zeleniny, uzenin a sýrů, naservírovat malé kousky masa pro rychlou úpravu či mořské plody a nechat hosty, ať si svou večeři připraví podle vlastní chuti a nápadů.

Při výběru racklette grilu přemýšlejte, kolik lidí se u něj zpravidla sejde. Podle toho budete volit velikost grilu a počet malých pánviček. Praktické jsou grily s kontaktní deskou, na které můžete extra připravovat slaninu, rybí steaky či větší kusy zeleniny.

Pro posezení u racklette grilu budete potřebovat elektrickou přípojku, hodí se proto mít v jídelně dostatečně dlouhou prodlužovačku. A jelikož opékané suroviny rády prskají šťávy a olej všude kolem, raději pro stolování zvolte omyvatelný ubrus.

Text: Lenka Malá
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 4. 1. 2016, Autor: zdroj: potraviny