Když vybíráme kuchyň, stejně jako např. nové vybavení obývacího pokoje, vždy se podvědomě držíme nějakých návyků. Je to přirozené, ale stojí za to si takovou věc uvědomit. Kolik byste napočítali např. jiných, než bílých umyvadel? Kdo má doma pomerančově oranžový gauč a kdo modrou kuchyň? Je jich málo a je to škoda. Zkuste to, osvěžte svoje bydlení.
Se zmíněným vybavením koupelny je to opravdu těžké, bílá barva je více než železná košile neměnného zvyku. Gauč v křiklavě pomerančové barvě bychom našli už s menšími problémy, ale i tak budeme muset pátrat spíše u mladých nonkonformních lidí, podobně, jako když budeme hledat např. modrou nebo zelenou kuchyň. Na druhou stranu je „konzervatizmus“ ve volbě barev logický. Orientujeme se a vybíráme totiž takové barvy, které známe, se kterými máme dobrou zkušenost a které jsou v tomto smyslu přírodní a přirozené. Takže v případě vaření, a potažmo tedy u vybavení kuchyně, budeme volit takové řešení, které má v rámci barev něco společného s jídlem. Jedovatě zelná je jednoduše jedovatá zelná a ta nám nechutná, ovšem pistáciově zelená je ale oproti tomu zkrátka pistáciová.
Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie
Vybírejte barvu podle toho, co vám „chutná“
Zkuste tedy barvy, které vám evokují „něco dobrého“ ať už v přímém, nebo přeneseném slova smyslu. Komfort a exkluzivita, pro kterou jsou vyhledávány luxusní hi-tech kuchyně, nespočívá v „chutnosti“ barev použitých materiálů, ale v pocitu estetického a společenského uspokojení, které je analogické příjemnému pocitu z nasycení dobrým jídlem.
TIP: kombinujte studené a teplé barvy. Teplých barev užívejte jako koření.
Nemáte moc peněz?
Zkuste efektní a levné řešení barevného lamina a nebojte se barev. Zkuste pastelovou barvu kombinovat se studenou barvou nebo s neutrální bílou. Zajímavé je také klasická světlá krémová (bílá káva) a nějakým pastelovým teplým odstínem.
Karel Holý
Foto Sedlák interiér, Scavolini a archiv autora
Publikováno: 18. 3. 2008, Autor: