reklama

Už je to tady! Využijte léčivou moc i skvělou chuť medvědího česneku

Česnek medvědí (Allium ursinum) brzy na jaře vytváří ve vlhkých lesích bujný zelený koberec a bezpečně ho poznáte podle typické česnekové vůně. Česnek medvědí si můžete také pěstovat sami na zahradě, poradíme jak. Potřebuje si po zimě pořádně pročistit tělo a zahnat jarní únavu? Tak právě česnek medvědí a jeho léčivá síla i skvělá chuť jsou ideálním řešením

Jak česnek medvědí poznáte v lese

Česnek medvědí (Allium ursinum) je asi 30 cm vysoká vytrvalá rostlina s cibulkou; vždy roste v trsech a listy mají zřetelný stonek.  Listy česneku medvědího vyrůstají ze země od dubna, někdy se objeví i dřív. Jasně zelené podlouhle široké listy po odkvětu hynou. Rostlina kvete až uprostřed května a června drobnými bílými květy na delší stopce. Najít tuhle jarní bylinu ve vlhkých lužních lesích není nic těžkého, protože velké plochy svěžích zelených listů jsou nepřehlédnutelné a jejich příjemně česneková vůně se line celým lesem.

Česnek medvědí (Allium ursinum): listy vyrůstají ze země od dubna
i (Zdroj: pixabay.com)
Česnek medvědí (Allium ursinum): listy vyrůstají ze země od dubna

Jak česnek medvědí pěstovat na zahrádce

Pěstování česneku medvědího na zahrádce je snadné a nenáročné. Rostlina se dá množit jak semeny, tak cibulkami. Daří se mu v polostínu na severní straně, můžeme také zvolit například umístění pod ovocnými stromy a podobná místa, kde by se jiným rostlinám příliš nedařilo. Je pouze potřeba česnek častěji zalévat, protože má velmi rád vlhkou půdu. Nejlepší je sehnat si mladé rostliny česneku medvědího a vysadit je v dubnu do řádků 10–20 cm od sebe. Můžete také zasadit na podzim cibulky v trsech po zhruba 10 kusech. Rostlina je samovýsevná a lehce zplaňuje.

Česnek medvědí (Allium ursinum) kvete drobnými bílými kvítky
i (Zdroj: pixabay.com)
Česnek medvědí (Allium ursinum) kvete drobnými bílými kvítky

Kdy česnek medvědí sbírat a jak ho uchovat

Nejvhodnější doba ke sběru je duben až květen, v chladnějších oblastech i červen. Ke konzumaci je nejvhodnější čerstvý, protože při sušení a vaření se vytrácí jak vůně, tak chuť i léčivé látky. Pokud však máte velkou úrodu, kterou si chcete uchovat, je dobré listy natrhat na kousky a dát zmrazit nebo je naložit do oleje. Potřebujete-li listy uchovat pár dní, vydrží v lednici zabalené ve vlhké utěrce nebo ve sklenici s vodou.

Česnek medvědí (Allium ursinum): čas sběru je duben až květen
i (Zdroj: istock.com)
Česnek medvědí (Allium ursinum): čas sběru je duben až květen

Proč a jak česnek medvědí pomáhá léčit

Česnek medvědí obsahuje aminokyseliny allicin a alliin, vinylsulfid a esenciální oleje.  Allicin má pozitivní antibakteriální účinek na žaludeční mikroflóru, flavonoidy antibakteriální a antivirový účinek, dále snižují srážlivost krve a pomáhají tak předcházet chorobám srdce a kardiovaskulárním chorobám. Méně se ví, že je bohatým zdrojem vitaminu C: 100 g ho obsahuje 150 mg. V lidovém léčitelství se užívá jako přírodní antibiotikum i mírné projímadlo. Pomáhá léčit mykózy a ničit nežádoucí střevní bakterie, parazity i zlatého stafylokoka. Působí proti závratím, úzkosti a nespavosti, má pozitivní vliv na činnost srdce a podporuje chuť k jídlu. Působí močopudně, čímž čistí ledviny a močový měchýř. Léčivé látky v medvědím česneku napomáhají k jarní detoxikaci organismu, a protože mají antioxidační účinky, posilují zároveň  imunitní systém. Je to tedy ideální bylina, kdy potřebujeme po zimě pročistit telo – ostatně traduje se, že to tak dělají i medvědi, kteří dovedou za bylinou putovat i desítky kilometrů, aby si po dlouhém zimním spánku pročistili žaludek, střeva a krev. Rostlinné části se používají čerstvé; sušením totiž česnek medvědí ztrácí účinnost.

Česnek medvědí (Allium ursinum): ideální bylina pro jarní detoxikaci organismu
i (Zdroj: istock. com)
Česnek medvědí (Allium ursinum): ideální bylina pro jarní detoxikaci organismu

Tinktura pro jarní pročistění těla

Nadrobno potrhané nebo nakrájené listy (použijte raději keramický nůž) vložte volně až po hrdlo láhve, zalijte 40–50% alkoholem a dobře uzavřete. Nechte asi dva týdny na světlém místě, občas protřepte. Potom sceďte. Užívejte maximálně dvakrát denně 10–15 kapek do vody, mléka nebo čaje. 

Česnek medvědí (Allium ursinum): medicínka pro jarní pročistění těla
i (Zdroj: istock.com)
Česnek medvědí (Allium ursinum): medicínka pro jarní pročistění těla

Česnek medvědí v kuchyni

Čerstvé listy česneku medvědího se nejčastěji používají podobně jako pažitka a cibulová nať. Mladé jarní listy dobře umyjeme pod tekoucí vodou a jíme čerstvé nebo je můžeme připravit jako pikantní špenát – kratičce ho necháme spařit na páře, pak hned osolíme, opepříme a podáváme. Také ho můžeme připravit jako bylinkové máslo, salát, pomazánku, jarní polévku nebo ho použít při zdobení jídel. Chutné jsou i cibulky česneku. Drobně nakrájené je přidáváme na chléb s máslem, sýrem, slouží také jako koření do polévek, omáček, na brambory a masa.  

Čerstvé listy česneku medvědího se nejčastěji používají podobně jako pažitka a cibulová nať
i (Zdroj: istock.com)
Čerstvé listy česneku medvědího se nejčastěji používají podobně jako pažitka a cibulová nať

Recept na medvědí pesto

100 g listů medvědího česneku, 4 lžíce sekaných piniových oříšků, 6–7 stroužků česneku, 200 ml panenského olivového oleje smíchejte a rozmixujte, osolte, opepřte a nakonec přidejte 100 g strouhaného parmazánu.

Česnek medvědí (Allium ursinum): recept na pesto
i (Zdroj: pixabay.com)
Česnek medvědí (Allium ursinum): recept na pesto

Publikováno: 23. 3. 2019, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová