reklama

Zimní detox: 7 nejlepších bylin, které po Vánocích vyčistí tělo

Začátek roku je nejen čas předsevzetí, ale také detoxikačních kúr. Ano, je to tak, povánoční období je pro zimní detox jako stvořené. Většinou jsme po všech svátečních dobrotách bez energie, je nám těžko a hned chytneme každou nemoc, a tak je na místě své tělo pročistit a odlehčit. Jednou z cest detoxikace organismu jsou byliny. Představujeme 7 nejlepších bylin, které po Vánocích pomáhají vyčistit tělo.

Detoxikaci je dobré si naordinovat, když se cítíme vyčerpaní, unavení, špatně spíme, jsme často nachlazení či nabrali jsme několik kilogramů navíc. Tohle jsou signály, že se v našem těle nahromadily škodlivé látky a organismus je přetížený a nestíhá se sám čistit – a tak bychom mu měli pomoci. Detoxikace pročistí organismus, zbaví ho usazených škodlivin, nastartuje metabolismus a zmírní nápor nadbytečného přísunu kalorií. Je to očistný proces, kterým se odstraňují nejen toxiny, ale také regeneruje organismus. Není pochyb, detoxikace je pro tělo prospěšná, protože toxické látky významně oslabují imunitní systém. Naše tělo má sice určitou samoočistnou tendenci, ta ale většinou nestačí a měli bychom ho podpořit. Jednou z nejšetrnějších a nepřirozenějších cest očisty jsou byliny, kterými můžeme posílit konkrétní vylučovací orgány - játra, ledviny a střeva, protože ty se musí celý život nejvíc prát s toxiny a škodlivými látkami. Přírodní povánoční detox pomáhá nastartovat metabolismus, budeme se po něm cítit odpočatí, čilí a svěží a možná i krásnější. Které byliny nám v našem úsilí pomohou? Tady jsou.

1. Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) má dominantní postavení mezi detoxikačními bylinami díky léčivým účinkům na játra.

2. Česnek medvědí (Allium ursinum) působí celkově detoxikačně, močopudně, podporuje trávení, ale také na krvetvorbu, dezinfikuje střeva.

3. Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) zejména působí močopudně, čistí organismus od kyseliny močové a povzbuzuje činnost ledviny.

4. Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale) kromě pročištění se užívá při zánětech močových cest a ledvin, podporuje funkci žlučníku a jater.

5. Vřes obecný (Calluna vulgari) pomáhá rozpouštět a odplavovat usazené toxiny z těla, působí příznivě na látkovou výměnu.

6. Lopuch větší (Arctium lappa) -  jedinečné účinky má kořen, který podporuje látkovou výměnu, trávení a zažívání, pomáhá při detoxikaci.  

7. Rdesno ptačí nebo také truskavec ptačí (Polygonum Aviculare) působí jako silný detoxikant jater, zvyšuje vylučování odpadových látek.

Publikováno: 11. 1. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce