Stejně jako uklízíte doma, měli byste občas uklidit i své tělo a zbavit ho jedů a nečistot. Zkuste přírodní detox a vezměte si na pomoc ostropestřec mariánský, který má dominantní postavení mezi bylinami nejen díky své mohutnosti, ale zejména léčivým účinkům na játra. Detoxikační kúra vám teď na podzim prospěje, protože játra jsou značně zatěžovaná a jejich dokonalé fungování je pro zdraví naprosto zásadní.
Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je na první pohled hodně podobný obyčejnému bodláku. Statná rostlina se v našich podmínkách pěstuje jako jednoletá bylina. Dorůstá výšky 1,5 m. Jako okrasná rostlina díky dlouhým a ostrým ostnům na listech chrání zahrádku před nezvanými hosty. Červenofialové až purpurové květy kvetou celé léto. Semena, která jsou zdrojem ceněného silymarinu, jsou šedohnědé nažky s bílou chocholkou, které se sbírají krátce před úplným dozráním. Ke zdárnému růstu potřebuje ostropestřec mariánský dostatek tepla a slunečních paprsků. Dozrávání nažek signalizují bílé chocholky, které se objevují v horní části úboru. Sbírají se semena na konci léta, těsně před úplným dozráním. Zralé úbory stříhejte nůžkami. Nezapomeňte si vzít rukavice, abyste se neporanili o ostny. Vyčištěné nažky sušte v tenké vrstvě ve stínu. Semeno je olejovité, oplodí hořké chutí a téměř bez zápachu.
Proč a jak ostropestřec mariánský pomáhá
Ostropestřec mariánský, především semena, obsahuje cukry, tuky, bílkoviny, silice, aminokyseliny a především silymarin – soubor účinných látek, zejména flavonolignanů. Silymarin je známý a účinný pomocník jater při zneškodňování škodlivin, jako jsou chemické přídavky potravin, léky, alkohol, ale i toxické látky z hub či virové infekce. Silymarin vede ke zlepšení metabolismu jaterních buněk, podporuje regeneraci jaterní tkáně. I když je silymarin bezpečný, nedoporučuje se podávat dětem do 5 let, těhotným a kojícím ženám.
Semena se logicky používají jako podpůrná terapie hlavně u všech chorob jater, na podporu tvorby a vylučování žluče a na obnovu jaterní tkáně. Je důležitý při detoxikaci organismu, je to bič na jedy a toxiny. Ostropestřec mariánský pomáhá také při poruchách krevního oběhu, při nízkém krevním tlaku, tonizuje cévy, příznivě působí na onemocnění srdečního a oběhového systému, osvědčil se i při úporných bolestech hlavy a migréně. Semena se konzumují nejlépe mletá nebo drcená, případně jako olejový extrakt nebo tinktura, které si můžete snadno připravit sami doma. Jak u semen, tak u extraktu se musí dávat pozor, aby nedošlo ke žluknutí.
Prima tip: přírodní detoxikační kůra
Aby se semena ostropestřce správně vyluhovala, musí se nejdříve rozdrtit nebo rozemlít, klidně i na prášek. V nálevu ani odvaru připravených z celých semen všechny prospěšné látky dokonale nevyužijete, což ale neznamená, že by neměly účinky vůbec žádné.
Na nálev zalijte 1 lžičku rozdrcených nebo namletých semen 200 ml vroucí vody, zakryjte a nechte 20 minut vyluhovat, pak sceďte. Nálev z ostropestřce se pije teplý po malých doušcích ráno na lačný žaludek těsně před snídaní, pak před obědem a večer po večeři. Semena je také možné rozemlít a denně užívat 1–2 lžičky prášku například zamíchané v jogurtu nebo medu. Důležité je rozemlít vždy jenom množství určené k okamžité spotřebě. Při detoxu užívejte ostropestřec mariánský tři týdny. Během kúry nepijte alkohol!
Publikováno: 17. 10. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce