Květiny pro štěstí: Dárek, který potěší

Chystáte se na novoroční návštěvu ke svým přátelům? Pak s sebou vezměte jako dárek některou ze tří květin, které vám rádi představíme. Všechny prý nosí štěstí!

Šťavel (Oxalis triangularis)

Šťavel je mnohem známější pod lidovým názvem čtyřlístek pro štěstí. Vyhovuje mu umístění na světlém a chladnějším místě. Vyžaduje jen mírnou zálivku, během celého léta, s podzimem množství vody postupně snižujte. Když rostlinky zatáhnou do země, přestaňte zalévat úplně. Na jaře pak začněte opět zalévat a rostlinky vyraší. Množí se maličkými hlízkami, kterých rostlina vytváří velké množství. Kolem nového roku se v obchodech objevují rychlené rostliny, většinou přizdobené kominíčkem pro štěstí.

Šťavel (Oxalis triangularis)
Šťavel (Oxalis triangularis) (Zdroj: istockphoto.com)

Lilek (Solanum pseudocapsicum)

Tento druh lilku pochází z ostrova Madeira a pěstuje se především pro okrasné plody. Většinou se pěstuje jako jednoletá rostlina, ale při dobré péči a přezimování v chladu, se dá udržet i několik let. Během léta vyžaduje dostatek slunce a hojnou zálivku a nejlépe umístění na balkoně či terase. Nesnáší sucho, na které reaguje žloutnutím a následným opadáváním květů a později i plodů. Rostlinu před příchodem podzimních mrazíků musíte uklidit do interiéru. V posledních letech se z tohoto lilku stal oblíbený dárek.

Lilek (Solanum pseudocapsicum)
Lilek (Solanum pseudocapsicum) (Zdroj: istockphoto.com)

Dracéna (Dracena sanderiana)

Tato oblíbená rostlina, které většina lidí říká nesprávně bambus, pochází z tropů a subtropů Asie a Afriky. Během léta dracénu zalévejte vydatně, v zimě naopak velmi opatrně. Během zimy je dobré udržovat teplotu kolem 18-20 °C. V poslední době se stala velmi oblíbenou řezaná podoba rostliny, známá pod obchodním názvem Lucky bamboo. Připomíná bambusová stébla, protože na stonku nemá listy a většinou nese pouze pár vrcholových listů. Tyto stonky bývají často stočené do spirály nebo jsou nařezané a svázané do různých tvarů. Konce stvolů jsou ošetřené speciálním zeleným tmelem, který chrání rostlinu před vysycháním a začišťuje řeznou plochu. Ve východní Asii patří mezi tradiční novoroční dárky a velké oblibě už se těší i v našich krajích.

Dracéna (Dracena sanderiana)
Dracéna (Dracena sanderiana) (Zdroj: istockphoto.com)

Související k tématu