reklama

Květiny pro štěstí: Dárek, který potěší

Chystáte se na novoroční návštěvu ke svým přátelům? Pak s sebou vezměte jako dárek některou ze tří květin, které vám rádi představíme. Všechny prý nosí štěstí!

Květiny štěstí mají majiteli přinést životní hojnost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Šťavel (Oxalis triangularis)

Šťavel je mnohem známější pod lidovým názvem čtyřlístek pro štěstí. Vyhovuje mu umístění na světlém a chladnějším místě. Vyžaduje jen mírnou zálivku, během celého léta, s podzimem množství vody postupně snižujte. Když rostlinky zatáhnou do země, přestaňte zalévat úplně. Na jaře pak začněte opět zalévat a rostlinky vyraší. Množí se maličkými hlízkami, kterých rostlina vytváří velké množství. Kolem nového roku se v obchodech objevují rychlené rostliny, většinou přizdobené kominíčkem pro štěstí.

Šťavel (Oxalis triangularis), čtyřlístek, je již tradičně symbolem štěstí
Šťavel (Oxalis triangularis), čtyřlístek, je již tradičně symbolem štěstí (Zdroj: istockphoto.com)

Lilek (Solanum pseudocapsicum)

Tento druh lilku pochází z ostrova Madeira a pěstuje se především pro okrasné plody. Většinou se pěstuje jako jednoletá rostlina, ale při dobré péči a přezimování v chladu, se dá udržet i několik let. Během léta vyžaduje dostatek slunce a hojnou zálivku a nejlépe umístění na balkoně či terase. Nesnáší sucho, na které reaguje žloutnutím a následným opadáváním květů a později i plodů. Rostlinu před příchodem podzimních mrazíků musíte uklidit do interiéru. V posledních letech se z tohoto lilku stal oblíbený dárek.

Šťavel (Oxalis triangularis), čtyřlístek, je již tradičně symbolem štěstí
Šťavel (Oxalis triangularis), čtyřlístek, je již tradičně symbolem štěstí (Zdroj: istockphoto.com)

Dracéna (Dracena sanderiana)

Tato oblíbená rostlina, které většina lidí říká nesprávně bambus, pochází z tropů a subtropů Asie a Afriky. Během léta dracénu zalévejte vydatně, v zimě naopak velmi opatrně. Během zimy je dobré udržovat teplotu kolem 18-20 °C. V poslední době se stala velmi oblíbenou řezaná podoba rostliny, známá pod obchodním názvem Lucky bamboo. Připomíná bambusová stébla, protože na stonku nemá listy a většinou nese pouze pár vrcholových listů.

Tyto stonky bývají často stočené do spirály nebo jsou nařezané a svázané do různých tvarů. Konce stvolů jsou ošetřené speciálním zeleným tmelem, který chrání rostlinu před vysycháním a začišťuje řeznou plochu. Ve východní Asii patří mezi tradiční novoroční dárky a velké oblibě už se těší i v našich krajích.

Dracéna (Dracena sanderiana) neboli lucky bamboo představuje zdraví, růst a bohatství
Dracéna (Dracena sanderiana) neboli lucky bamboo představuje zdraví, růst a bohatství (Zdroj: istockphoto.com)

Zdroj informací: hobby.instory.cz; damskaliga.cz

Lilek (Solanum pseudocapsicum) je novoroční květinou štěstí
Lilek (Solanum pseudocapsicum) je novoroční květinou štěstí (Zdroj: istockphoto.com)

Publikováno: 23. 12. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce