reklama

Chtěli byste vědět, jak se zbavit únavy? Vyzkoušejte osvědčené tipy

Cítíte se vyčerpaně po stresu, prodělané nemoci či prostě jen tak? Chtěli byste vědět, jak se zbavit únavy? S tímto problémem se čas od času potýká každý z nás, a proto jsme pro vás připravili pár jednoduchých rad, které vám v boji s únavou zaručeně pomohou.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak se zbavit únavy? Jednoduše (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak se zbavit únavy s pomocí přírody

Chtěli byste vědět, jak se zbavit únavy? Obdobím, kdy se potýkáme s únavou je jaro. Je to krásné období, kdy se příroda probouzí k životu a všechno kolem nás kvete, ale pro mnoho lidí je to také doba, kdy se cítí unavení, ospalí a bez energie. Co je příčinou tohoto stavu a jak s ním bojovat?

Co je jarní únava a proč vzniká?

Jarní únava je označení pro soubor příznaků, které se objevují u některých lidí v období přechodu ze zimy do jara. Mezi tyto příznaky patří:

  • únava a ospalost
  • ztráta energie a koncentrace
  • podrážděnost a nálady
  • snížená imunita a častější nachlazení
  • bolesti hlavy a svalů
  • chuť na sladké a tučné jídlo

Nejedná se tedy o nemoc, ale reakci našeho organismu na změnu světelných podmínek a teplot. V zimě jsme vystaveni kratším dnům a nižší intenzitě slunečního záření, což ovlivňuje naši produkci hormonů, jako je melatonin (hormon spánku) a serotonin (hormon štěstí). V jarním období se dny prodlužují a slunce svítí silněji, což vyžaduje od našeho těla adaptaci na nový rytmus. Někdy se ale tato adaptace neděje dostatečně rychle nebo hladce, což vede k pocitu únavy.

Dopřejte si kvalitní odpočinek
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dopřejte si kvalitní odpočinek

Co pomůže s překonáním jarní únavy?

Existuje několik způsobů, jak si od těchto stavů ulevit a zlepšit svou náladu a vitalitu. Mezi ně patří:

  • Dodržovat pravidelný spánkový režim. Snažte se chodit spát a vstávat ve stejnou dobu, ideálně kolem 22 hodin večer a 6 hodin ráno. Spánek by měl být kvalitní a nepřerušovaný.
  • Jíst vyváženou stravu. Zahrňte do svého jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny, celozrnných produktů, bílkovin a zdravých tuků. Omezte konzumaci sladkostí, alkoholu, kofeinu a nikotinu.
Jarní únavu zaženete zdravým životním stylem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jarní únavu zaženete zdravým životním stylem
  • Pít dostatek tekutin. Dehydratace může způsobovat únavu, bolesti hlavy a sníženou koncentraci. Doporučuje se pít 1,5 až 2 litry vody denně nebo jiných neperlivých neslazených nápojů.
  • Pohybovat se na čerstvém vzduchu. Fyzická aktivita pomáhá zlepšovat prokrvení těla, posilovat imunitní systém, uvolňovat endorfiny (hormony radosti) a snižovat stres. Navíc pohyb na slunci dodává tělu vitamin D, který je důležitý pro kosti, zuby i psychiku.
  • Užívat přírodní látky s adaptogenním účinkem. Adaptogeny jsou rostlinné extrakty, které pomáhají tělu lépe zvládat stres a harmonizují i ostatní změny v organismu. Adaptogeny by měly být netoxické a co nejméně narušovat tělesné funkce. Kromě jiných účinků také pomáhají zlepšovat náladu a zvyšovat množství energie v těle.

Seznamte se s rozchodnicí růžovou

Jedním z nejznámějších a nejúčinnějších adaptogenů je rozchodnice růžová (Rhodiola rosea), která roste v oblastech s chladným klimatem, jako jsou Skandinávie, Sibiř a Kanada. Tato bylina se tradičně používá k léčbě různých zdravotních problémů, jako jsou následky zvýšeného nebo dlouhotrvajícího stresu, deprese a únava. Na Sibiř kvůli tomu nemusíte, extrakt z kořene rozchodnice růžové ve farmaceutické kvalitě obsahují přípravky, které pořídíte v lékárně.

Rozchodnice růžová je bojovník proti únavě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rozchodnice růžová je bojovník proti únavě

Rozchodnice obsahuje látky nazývané rosaviny a salidrosidy, které mají antistresový, antidepresivní, antioxidační a imunomodulační účinek. Tyto látky ovlivňují hladinu neurotransmiterů v mozku, jako je serotonin, dopamin a noradrenalin, které regulují naši náladu, motivaci a schopnost učení. Rozchodnice také podporuje produkci beta-endorfinů, které snižují bolest a zvyšují pocit pohody.

Rozchodnice růžová je proto velmi vhodná pro lidi, kteří trpí „jarní únavou“. Pomáhá jim zvýšit fyzickou i duševní výkonnost, zlepšit paměť a koncentraci, snížit úzkost a podrážděnost a zlepšit náladu.

Zdroj informací: Schwabe Czech s.r.o.; mojeambulance.cz

Publikováno: 17. 5. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce