reklama

Ručně pletené ponožky: Hřejivý dárek pod stromeček

Ponožky jako vánoční dárek? Ano! Ale musí být ručně pletené z hřejivé vlny. Jejich výroba trvá dvě hodiny, zvládne je i začínající pletařka a tyhle originální pletené ponožky udělají radost všem chlapcům i chlapům, kteří je využijí nejen do holin na ryby, na hory do přeskáčů, ale i na chalupu do postele…

Co budete potřebovat na pletené ponožky

  • 2x klubíčko lahvově zelené (50g)
  • 2x klubíčko trávově zelené (50g)
  • 1x 1/2 klubíčko tmavě zelené
  • jehlice č. 4,5
  • nůžky
Ručně pletené ponožky: co budete potřebovat
i (Zdroj: Lenka Kšanová)
Ručně pletené ponožky: co budete potřebovat

Jak budete postupovat při pletení ponožek

1. krok: lem ponožky

Začínáme zadním lemem ponožky a pleteme dvojitou přízí, tedy klubíčko lahvově a trávově zelené současně. Pokud jste zkušenější pletařka, radila bych, plést ponožky současně, docílíte tak absolutní symetrie obou ponožek.

Pro lem si nahodíme 24 ok a dvě oka krajová. V druhé řadě pleteme dvě oka hladce a dvě obrace, střídavě pro pružný lem. Takto postupujeme pro prvních 12 řad.

Ručně pletené ponožky: lem ponožky
i (Zdroj: Lenka Kšanová)
Ručně pletené ponožky: lem ponožky

2. krok: střídání barev na lemu

Ve 13. řadě začneme střídat barvy - trávově zelenou nahradíme tmavě zelenou a pokračujeme tak 4 řady, v 17. řadě se vrátíme k trávově zelené a opět upleteme 4 řady. Totéž opakujeme pro druhý tmavý proužek v řadě 21 - a opět upleteme 4 řady. Pro dokončení lemu upleteme 12 řad lahvově zelnou a trávově zelenou, končíme 31. a 32. řadou, které celé pleteme hladce z líce a obrace z rubové strany.

Ručně pletené ponožky: střídání barev na lemu
i (Zdroj: Lenka Kšanová)
Ručně pletené ponožky: střídání barev na lemu

3. krok: pata

Máme 32 upletených řad, nyní opět nahradíme trávově zelenou tmavou zelenou a upleteme řadu hladce, v následující řadě budeme vždy splétat první oko s okem krajovým. Nakonec nám zbude 8 ok a dvě oka krajová. Opět upleteme jednu řadu s 8 oky a poté začneme oka přidávat. Na konci řady upleteme i krajové oko a nabereme koncová oka. Patu máme hotovou po upletení 22 ok a dvou ok krajových. Pokud postupujeme dle návodu, bude nám pata souběžně přibývat. Patu splétáme, abychom ji nemuseli nakonec sešívat - je to praktičtější a rychlejší.

Ručně pletené ponožky: pata
i (Zdroj: Lenka Kšanová)
Ručně pletené ponožky: pata

4. krok: spodní část ponožky a špička

Po ukončení paty opět vyměníme barvy - tmavě zelenou nahradíme trávově zelenou a pleteme spodní část ponožky - z lícové strany hladce a z rubové strany obrace. Pleteme stále 22 ok a dvě oka krajová a tímto způsobem upleteme 30 řad.

Tím zakončíme spodní díl "těla" ponožky a začneme plést špičku - opět vyměníme trávově zelenou za tmavě zelenou. Upleteme jednu řadu hladce a v následující řadě začneme splétat první oko s okem krajovým až nám zbude 6 ok a dvě oka krajová. Na konci špičky upleteme opět řadu hladce a začneme plést přední díl ponožky - stejně jako u paty i zde přidáváme oko na konci řady upletením krajového oka a nabráním ok koncových již upletené špičky - tímto souměrně špičku spojujeme.

Špičku máme hotovou po upletení 22 ok a dvou ok krajových, opět vyměníme barvy - tmavě zelenou za trávově zelenou - tentokrát již naposledy a upleteme jednu řadu hladce.

Ručně pletené ponožky: spodní část ponožky a špička
i (Zdroj: Lenka Kšanová)
Ručně pletené ponožky: spodní část ponožky a špička

5.krok: dokončení ponožky

Přední díl ponožky opět pleteme pružným vzorem, protože máme pouze 22 ok (dvě oka další jsou krajová) na začátku a konci řady upleteme jen jedno oko hladce či obrace.

Následně pokračujeme opět pružným lemem, vždy dvě oka hladce střídavě s oky obrace.

Na konci řad vždy nabereme ke krajovému oku i koncová oka již upleteného spodního dílu. V následující řadě je splétáme a tímto způsobem spojujeme spodní díl s dílem vrchním.  

Po upletení horní části ponožky se dostaneme do oblasti paty, kde z obou stran přidáme po jednom oku - zde již máme opět 24 ok a dvě oka krajová. Po upletení 12 řad vystřídáme barvy pro dva proužky a nahoře ponožku dokončíme. Začistíme okraje a máme hotovo. Tyto ponožky jsou pro opravdu velkého chlapa, mají velikost 46-48.

Ručně pletené ponožky: dokončení ponožky
i (Zdroj: Lenka Kšanová)
Ručně pletené ponožky: dokončení ponožky

Publikováno: 6. 12. 2018, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce