reklama

Háčkovaná dýně: Dekorace, která se vám nezkazí

Báječná háčkovaná dýně vypadá skoro jako ta ze zahrádky. Má však hned dvě výhody. Nezkazí se a nevadí, když na ni šlápnete, jenom dýňový koláč z ní upečete jen těžko. Její výroba vám zabere asi 2 hodiny.

i (Zdroj: Lenka Kšanová)
Háčkovaná dýně je trvanlivá podzimní dekorace (Zdroj: Lenka Kšanová)

Co budete potřebovat na háčkovanou dýni

  • oranžovou a zelenou vlnu (100% polyester)
  • háček č. 3,5
  • výplň (duté vlákno nebo vatu)
  • jehlu
  • nůžky

Jak budete postupovat při háčkování dýně

1. řada – základní kolečko: Začínáme větším základovým okem, okolo kterého obháčkujeme 10 ok krátkým sloupkem – vznikne malé kolečko.

1. řada – základní kolečko
i (Zdroj: Lenka Kšanová)
1. řada – základní kolečko

2.–4. řada: Druhou řadu háčkujeme dlouhým sloupkem s jedním nahozením – každé oko uháčkujeme dvakrát – na konci máme 20 ok a jedno oko okrajové (začáteční). Ve třetí řadě háčkujeme dlouhým sloupkem každé druhé oko 2×, na konci máme 30 ok plus oko začáteční. Řadu čtvrtou háčkujeme opět každé oko 2×, ale přidáme už u krajového oka jednou a na konci také – v poslední řadě základny dýně máme 48 ok včetně okrajového.

2.–4. řada
i (Zdroj: Lenka Kšanová)
2.–4. řada

5. řada: V 5 řadě začínáme dělat rýhování dýně. Máme 48 ok a tak vytvoříme 8 dílů – oblouků na dýni po 6 okách. Začáteční oko uháčkujeme krátkým sloupkem, druhé oko uháčkujeme 2× dlouhým sloupkem, třetí až páté oko uháčkujeme klasicky dlouhým sloupkem s jedním nahozením, oko šesté háčkujeme opět 2× dlouhým sloupkem a začínáme další oblouk opět krátkým sloupkem, 2× uháčkujeme druhé oko dlouhým sloupkem, následující tři oka háčkujeme klasicky dlouhým sloupkem a šesté oko opět uháčkujeme 2× dlouhým sloupkem s jedním nahozením. Opakujeme vše dokola a vznikne nám 8 stejných oblouků. Na konci řady máme 64 ok. Oka, která háčkujeme pouze krátkým sloupkem, nám začínají tvořit požadované rýhování.

5. řada
i (Zdroj: Lenka Kšanová)
5. řada

6.–8. řada: Šestou řadu háčkujeme stejně jako řadu pátou, každé počáteční a konečné oko jednotlivých oblouků háčkujeme 2×, jednotlivé oblouky začínáme krátkým sloupkem – na konci šesté řady máme 80 ok. Stejně háčkujeme i řadu sedmou a osmou, která je poslední řadou, kdy oka rozplétáme. Na konci osmé řady máme osm oblouků a celkově 112.

6.–8. řada
i (Zdroj: Lenka Kšanová)
6.–8. řada

9.–15. řada: V deváté řadě již oka nepřidáváme, ale háčkujeme je, jak se nám jeví – jedno okrajové oko krátkým sloupkem, 9 ok dlouhým sloupkem s jedním nahozením, a tak stále dokola. Tímto způsobem háčkujeme následujících 6 řad.

9.–15. řada
i (Zdroj: Lenka Kšanová)
9.–15. řada

16. řada: Řadou 16 začínáme zmenšovat "tělo" dýně. Jednotlivé oblouky háčkujeme následujícím způsobem – okrajové oko krátký sloupek, následující oko neuháčkujeme, ale háčkujeme až další oko dlouhým sloupkem, poslední oko dlouhým sloupkem opět neuháčkujeme – takto v každém oblouku ubíráme po 2 okách. Na konci 16. řady máme 96 ok. Tělo dýně vyplníme náplní.

16. řada
i (Zdroj: Lenka Kšanová)
16. řada

17.–23. řada: Stejným způsobem ubíráme oka i řadě 17., 18., 19., 20. a 21. Ve 22. řadě háčkujeme všechna oka krátkým sloupkem a v řadě 23. každé druhé oko vynecháme – tím dýni uzavřeme, konec začistíme.

17.–23. řada
i (Zdroj: Lenka Kšanová)
17.–23. řada

Začínáme tvořit stopku dýně ze zelené vlny. Začneme začátečním okem, kdy uháčkujeme dokola 6 ok krátkým sloupkem. Ve druhé řadě háčkujeme každé třetí oko dvakrát – na konci řady máme 8 ok. Ve třetí řadě háčkujeme pouze první oko dvakrát, stejně tak v řadě 4., 5., 6. a 7. V 8. řadě háčkujeme první a poslední oko dvakrát, stejně tak řadě 9. a 10. Poslední 11. řadu háčkujeme dlouhým sloupkem s jedním nahozením a každé oko háčkujeme dvakrát. Pak 11. řadu uzavřeme a uháčkujeme 39 ok řetízkem a háčkujeme je krátký sloupkem zpět.

Háčkujeme stopku dýně
i (Zdroj: Lenka Kšanová)
Háčkujeme stopku dýně

Necháme si dostatečně dlouhou nit na přišití stopky. Stopku vyplníme náplní a poté přišijeme k dýni.

Stopku přišijeme
i (Zdroj: Lenka Kšanová)
Stopku přišijeme

Konec začistíme a máme hotovo.

Zdroj informací: Lenka Kšanová

Publikováno: 4. 11. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.