Jarní, letní i částečně podzimní dny jsou protkány nejen sluncem, květinami a zmrzlinou, ale také otravným hmyzem. Někteří hmyzáci jsou dokonce tak drzí, že se nespokojí jen s naším nápojem, ale chtějí ochutnávat i nás. Pokud je stihneme ztrestat dřív, než si kousek ukousnou, máme vyhráno, ale občas jsou rychlejší. Takové štípance je pak potřeba něčím namazat. Zkuste bylinnou lékárnu.
Mast na štípance od hmyzu
Je čas pořídit si zásoby masti na štípance od hmyzu. Jarní i letní období znamená dny plné slunce, rozkvetlých květin, posezení na zahradě nebo na trase u domu, káva s přáteli v předzahrádce oblíbené kavárny, výlety a pohodu. Úplná pohoda by ale byla, kdyby v toto roční období okolo nás neustále nepoletovaly mouchy, vosy, komáři a další havěť, která nás obtěžuje, padá nám do limonád, lovíme je z piva a odstraňujeme ze zmrzlin.
Navíc se musíme neustále pokrývat repelenty, aby na nás ti malí trapiči neútočili prakticky ve dne i v noci. Pištění komára u svého ucha považujeme za nejotravnější zvuk na světě a o klíšťatech už raději ani nemluvíme, protože bez účinné ochrany (ideálně kombinace očkování a repelentního postřiku) už nemůžeme pomalu ani dojít vysypat odpadkový koš.
Tymián
Tymián obecný (Thymus vulgaris) neboli mateřídouška obecná je nízký polokeř, který je využíván jako koření do spousty pokrmů, ale také jako spolehlivá léčivka.
Použití
- působí proti průjmu, nadýmání, při zánětech zažívacího traktu
- mírní kašel, obecně působí protizánětlivě
- je to jedna z nejsilněji působících rostlinných antiseptických drog, účinná proti bakteriím, plísním i parazitům
- lze ho využít při léčbě nachlazení, kašle, bolestí v krku, infekcích v ústech
- je vynikajícím dezinfekčním prostředkem pro plíce
- dá se použít jako inhalace, ústní voda či kloktadlo
- pomáhá také při infekcích močových cest a močového měchýře, účinkuje také jako diuretikum
- stimuluje produkci bílých krvinek, čímž zvyšuje odolnost organismu. Stimuluje krevní oběh
- čerstvou nať lze použít na poštípání hmyzem
- povzbuzuje při sexu
- využívá se i v kosmetickém průmyslu (ústní kosmetika) a v aromaterapii
Tymiánová mast na štípance od hmyzu
K její výrobě masti na štípance od hmyzu budeme potřebovat několik snítek čerstvého nebo sušeného tymiánu a kokosový olej.
Kokosový tuk rozehřejeme ve vodní lázni do tekutého stavu a přidáme do něj několik nasekaných snítek tymiánu i s větvičkami. Zahříváme 15-20 minut. Tento postup, a to je velmi důležité, opakujeme 3 dny po sobě.
Čtvrtý den, když je kokosový tuk s tymiánem opět rozehřátý do tekutého stavu, jej přecedíme přes plátýnko do čisté a uzavíratelné sklenice. Po ztuhnutí můžeme používat na štípance od hmyzu podle potřeby.
Další použití tymiánu v lidovém léčitelství
Tymiánový čaj
1 čajovou lžičku sušeného tymiánu zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 5–10 minut louhovat (déle ne, vylouhovaly by se i třísloviny a bylo by to hořké). Poté přecedíme. Urychluje a posiluje trávení, pomáhá na žaludeční a střevní potíže, zmírňuje respirační onemocnění, pomáhá při chřipce i nachlazení a posiluje imunitu.
Polštářek
Sušený tymián napěchujeme do prodyšného pytlíku (polštářku). Přes noc vložíme pod hlavu. Teplo tváře uvolňuje silici, kterou vzápětí vdechujeme za účelem klidného spánku bez kašle. Pomáhá na záněty dutin a zmírňuje kašel, zánět průdušek.
Pozor
Tymián se nesmí užívat dlouhodobě a ve velkých dávkách, může způsobit otravu toxickým thymolem. Těhotné ženy by se vnitřnímu užití tymiánu měly raději vyhnout.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky, kouzlobylinek.cz
Publikováno: 29. 4. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová