reklama

Využijte v kuchyni celer až do posledního lístečku

Proč zpracovávat celer beze ztrát? Celer je oblíbená zelenina, která se používá jak v teplé kuchyni, tak ve studené. Můžeme jej přidávat do polévek, do omáček, dá se smažit, grilovat nebo z něj můžete zasyrova vytvořit pomazánky, které jsou doslova učiněné vitaminové bomby. Ukážeme vám, jak v kuchyni zpracovat celer skutečně do posledního lístečku a vytvořit z něj dokonalé pochoutky.

Celer by měl mít v naší kuchyni své právoplatné místo, zpracujte ho beze ztrát (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč zpracovat celer beze ztrát?

Celer je kořenová zelenina, která je zároveň typickou bylinkou, která byla vyšlechtěna. Využít se pak dá z této plodiny všechno. Zatímco samotný plod obsahuje spoustu důležitých aminokyselin, listy se podílí na příjmu vitaminu C a vitaminů řady B. Kořen celeru navíc obsahuje organické kyseliny a důležité minerály.

Celer můžeme konzumovat syrový ve formě pomazánek, i tepelně upravovaný na mnoho rozličných způsobů. Velmi oblíbený je celer jako spolusurovina ve svíčkové omáčce i samostatně přidaný do hovězího na zázvoru. Nalezneme jej v polévkách i smažený v trojobalu či v těstíčku, grilovaný nebo připravený jako hranolky.

Použijeme i multifunkčního pomocníka
Použijeme i multifunkčního pomocníka (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Účinky celeru

  • snižuje riziko rakoviny žaludku
  • pomáhá s regulací krevního tlaku
  • reguluje hladinu cholesterolu
  • funguje jako účinné projímadlo (celerový džus)
  • pomáhá zlepšovat funkci ledvin
  • účinný pomocník při hubnutí
  • detoxikuje tělo a odvodňuje organismus
  • zklidňuje nervový systém
  • reguluje hormony, bojuje s impotencí a zvyšuje plodnost
  • čerstvá šťáva z celeru pomáhá odbourávat alkohol v krvi
Celerovou nať není potřeba zahazovat, zpracujeme jí také beze zbytku
Celerovou nať není potřeba zahazovat, zpracujeme jí také beze zbytku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak zpracovat celer?

Celerové bulvy v chlebovém těstě

Celerové bulvy pečlivě omyjeme pod studenou vodou, a protože nebudeme celer loupat (ve slupce se skrývá obrovské množství antioxidantů a vitaminů), musíme celer očistit nejlépe kartáčkem.

Než budeme celer zpracovávat, připravíme si chlebové těsto. Můžeme použít těsto v prášku, nebo si připravit chlebovou směs, kterou máme oblíbenou z minulosti. Můžeme směs obohatit třeba drcenou mořskou řasou, která dodá pokrmu vysoký obsah vápníku, železa, jódu a dalších látek. Přidáme také bylinky, trochu citronové kůry, olivový olej a pečlivě uhněteme kompaktní těsto, které necháme dostatečně dlouho dobu kynout.

Odstraníme pouze celerové kořínky
Odstraníme pouze celerové kořínky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Těsto kynulo cca 30 minut až 1 hodinu. Nyní je ještě jednou uhněteme a rozdělíme na menší kousky. Každý kousek rozválíme do silnější placičky. Placičky posypeme bylinkami. Bulvy zabalíme do těsta. 

Celerové bulvy zabalíme do těsta
Celerové bulvy zabalíme do těsta (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Chlebánky s celerem položíme na plech s pečicím papírem a pečeme v předehřáté troubě na 180 °C hodinu až hodinu a půl.

Bochánky pečeme v předehřáté troubě
Bochánky pečeme v předehřáté troubě (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Stonky a listy zpracujeme rovněž a zcela beze zbytku. Ze stonků připravíme náplň do tatarky a listy výborně poslouží na přípravu celerové soli.

Řapíky zbavíme listů
Řapíky zbavíme listů (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Stonky úplně otrháme a listy dáme stranou. 

Tatarská omáčka s celerovými řapíky

Nakrájíme 1 cibuli hodně nadrobno. Celerové řapíky rozsekáme.

Jemné řapíky použijeme jako základ tatarky
Jemné řapíky použijeme jako základ tatarky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jako základ použijeme klasickou majonézu, ovšem můžeme si i tu doma připravit vyšleháním oleje a žloutků. Lehce opepříme a přidáme trochu citronové šťávy. Na závěr použijeme na dochucení celerovou sůl.

Majonézu rozmícháme s celerovou solí a dalšími surovinami
Majonézu rozmícháme s celerovou solí a dalšími surovinami (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Čím nejlépe vymíchat majonézu? Stěrka na těsto pro snadné pečení má silikonovou pracovní část a asymetrický tvar, který vám umožní dosáhnout do všech záhybů nádobí. Není ale jen na zadělání těsta, stejně dobře s ní můžeme míchat, stírat nebo hníst. Použití je čistě na vašem uvážení.

Celerová sůl

Běžným postupem se celerové listy nechají v troubě nebo v sušičce vysušit, aby se poté mohly nadrtit a přidat do běžné kuchyňské soli. Množství rozdrcených listů by mělo být stejné jako množství soli.

Celerovou sůl necháme proschnout
Celerovou sůl necháme proschnout (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Celerovou sůl použijeme nejen do tohoto receptu, ale je vhodná i na grilovaná masa nebo na hovězí steaky. Je velmi chutná.

Tip redakce: 

Celerová sůl patří mezi stále oblíbenější druhy používané ke slanému dochucení salátů. Obvykle obsahuje sušená mletá semínka celeru a jemnou sůl.  Báječná je i v omáčkách a pomazánkách. Naprostou špičkou je ale v koktejlu Bloody Mary, což je oblíbený koktejl namíchaný z vodky, rajčatového džusu a obvykle dalších koření nebo příchutí.

Upečené bochánky - celerový wellington rozkrojíme na čtvrtinky, rozložíme na talíři, zakápneme citronovou šťávou a zlehka osolíme celerovou solí. Přidáme lžičku celerové tatarky a můžeme servírovat jako svačinu nebo studenou večeři.

Hotové bochánky rozkrojíme
Hotové bochánky rozkrojíme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na talíři servírujeme s celerovou tatarkou
Na talíři servírujeme s celerovou tatarkou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Celerový Wellington jako luxusní svačina či večeře
Celerový Wellington jako luxusní svačina či večeře (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Původní název Wellington vznikl podle receptury na hovězí Wellington nebo svíčková Wellington (Beef Wellington). Je to způsob úpravy hovězího zadního masa používaný převážně v anglosaské kuchyni. Vzhledem k náročnosti přípravy a vysoké pořizovací ceně surovin má pověst sváteční speciality.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Beze ztrát; Fiskars; bylinkopedie.cz; prostreno.cz

Publikováno: 17. 4. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová