reklama

Znáte tajemství domácího jogurtu? Objevte kouzlo mléčného kvašení!

Objevte kouzlo mléčného kvašení a odhalte tajemství zakysaných mléčných produktů. Udělejte si z čerstvého plnotučného mléka – nikoli z pasterizovaného – super domácí jogurt, tvaroh nebo podmáslí. Přinášíme osvědčené a zaručené způsoby jejich přípravy, které určitě stojí za vyzkoušení.

Mléčné kvašení je velmi starý a zdravý způsob konzervace potravin. Z mléka pasterizovaného, které se běžně prodává v obchodech, to ale nesvedeme. Pasterizací se totiž kromě škodlivých bakterií zahubí i ty dobré; a zrovna ty, které dokážou z čerstvého mléka vykouzlit tvaroh, jogurt, podmáslí, kefír nebo třeba sýr.  A to je to zjednodušené tajemství výroby domácích zakysaných mléčných produktů.

Mléčné kvašení je starý a zdravý způsob konzervace potravin
i (Zdroj: istock.com)
Mléčné kvašení je starý a zdravý způsob konzervace potravin

Tajemství výroby domácího podmáslí

Čerstvé mléko necháme na chladném místě alespoň 6 hodin stát. Na povrchu se usadí mléčný tuk, který sebereme (můžeme si z něj třeba s pomocí ručního šlehače zkusit udělat máslo). Kapičky másla se uchytí na stěnách a v nádobce vám zůstane podmáslí obsahující pouze 0,5 % tuku. Chlazené podmáslí je zdravý nápoj, můžeme ho přidat do těsta nebo dezertů. Chceme-li zrychlit trávení a zmírnit nadýmání či pálení žáhy, přidáme do sklenice podmáslí špetku mletého zázvoru nebo skořice a vypijeme po jídle. Podmáslí je také skvělým balzámem na citlivou pleť: rozmixujeme stejné množství podmáslí a tvarohu, naneseme na vyčištěnou pokožku a necháme 20–30 minut působit. Masku aplikujeme dvakrát týdně. Ideální je v létě po opalování. Podmáslí pomáhá mírnit otoky nohou. Do půl litru studené vody nalijeme litr podmáslí, promácháme a v lázni necháme nohy ponořené minimálně 30 minut.

Tajemství výroby domácí jogurtu
i (Zdroj: istock.com)
Tajemství výroby domácí jogurtu

Tajemství výroby domácího jogurtu

Jogurt patří k nejoblíbenějším zakysaným mléčným výrobkům. Čerstvé mléko zahřejeme za stálého míchání na teplotu 85 ˚C, poté okamžitě odstavíme a necháme zchladnout na 55 ˚C. Mezitím si připravíme jogurtovou kulturu (dá se běžně koupit). Jakmile klesne teplota pod 50 ˚C, rozmícháme v mléce připravenou jogurtovou kulturu a můžeme začít rozdělovat do vyvařených skleniček. Naplněné sklenice zavíčkujeme a vložíme do velkého hrnce s teplou vodou tak, aby víčka zůstala nad hladinou. Nebo můžeme sklenice nechat na teplém místě při pokojové teplotě, ale pak musíme počítat s delší dobou kultivace. Pokud teplota neklesne pod 40 ˚C, je jogurt hotový za 3 až 4 hodiny, po tuto dobu je nutné udržet jogurt v klidu a nehýbat s ním. Doma připravený jogurt skladujeme v lednici. A další recept: čerstvé mléko (1 litr) ohřejeme na teplotu 40 ˚C  a v teplém mléce pak pečlivě rozmícháme 1 malý kelímek plnotučného bílého jogurtu. Rozdělíme do skleniček, dobře uzavřeme a necháme na 6  až 7 hodin na teplém místě (klidně můžete zkusit dát je do peřin).  I v tomto případě platí, že s jogurtem nesmíme hýbat.

Tajemství výroby domácí tvarohu
i (Zdroj: istock.com)
Tajemství výroby domácí tvarohu

Tajemství výroby domácího tvarohu

Tvaroh si můžeme lehce připravit doma podle tradičního postupu našich praprababiček. Ty čerstvě nadojené mléko nechávaly nejdříve při pokojové teplotě zkysnout (srážení mléka se dá urychlit přidáním kousku chlebové kůrky) a pak ho postavily na okraj kamen, kde byla teplota kolem 35 ˚C. Za jeden až dva dny se od mléka oddělila syrovátka (tu je možné vypít hned) a bílkovina. Tu dávaly do bílého plátna, udělaly uzlíček a pověsily nad nádobu okapat. Když všechna přebytečná syrovátka odkapala, zůstala jen hrudka lahodného, sladkého, hrudkovitého tvarohu.  

Publikováno: 6. 3. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce