reklama

Mandle jsou nejen elixírem mládí, ale i přírodním afrodiziakem

Léčivé účinky mandlí dokážou prodloužit život každého z nás. Pochoutka plná vápníku již neodmyslitelně patří k našemu životu, ale jen málokdo ví, jakým přínosem je pro náš organismus. Mandle jsou již od pradávna úzce spojeny s využitím nejen v kuchyni, ale i kosmetické sféře. Celá řada vitaminů, antioxidantů i jiných blahodárných látek je ceněným přínosem k dosažení dlouhověkosti a potlačení vzniku nebezpečných nemocí.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Léčivé účinky mandlí prodlužují život a působí blahodárně pro náš organismus (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Léčivé účinky mandlí jsou zcela zřejmé. Jestliže každý den sníme pouhých 10 mandlí, což je doporučená denní dávka, dokážeme podstatných způsobem zpomalit známky našeho stárnutí. Můžeme tedy o této oblíbené pochoutce s klidným srdcem prohlásit, že mandle jsou velice ceněným elixírem mládí.

Mandle jsou též skvělým produktem antioxidantů. Nejdůležitějším z nich je vitamin E a díky své výživové hodnotě se staly nedílnou součástí našich životů. Tuto pochoutku bychom měli konzumovat rozhodně i s jejich slupkou, neboť právě v této vrstvě je obsažena převážná část ceněných antioxidantů. Nechceme se přeci o tak vzácný zdroj léčivých účinků připravit.

Mandle jsou plné zdraví
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Mandle jsou plné zdraví

Jak mandle nejlépe konzumovat? Výborný způsob, kterým dostaneme do těla největší množství živin obsažených v oblíbené pochoutce, je jejich louhování. Mandle stačí namočit do vody po dobu 8 hodin. Voda se následně pouze slije a léčivý elixír je na světě. Mandle jsou také přirozeně bezlepkové a neobsahují laktózu. Mohou je tedy zcela bez výčitek konzumovat i lidé trpící nejrůznějším omezením. Pokud z nich vyrobíme mandlové mléko, nejen že si na něm alergici pochutnají, ale zároveň blahodárně prospějí celému svému tělu.

K mandlím přilijte vodu
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
K mandlím přilijte vodu

Pro přípravu mandlového mléka budeme potřebovat hrstku mandlí, které namočíme zhruba na 2 hodiny do studené vody. Vylouhované mandle slijeme. Zatímco vodu z nich ponecháme ve džbánku, mandle nasypeme do mixéru, přidáme trochu studené vody a plody rozmixujeme najemno. Vzniklou směs nalijeme do džbánku s vylouhovanou vodou, zamícháme a zředíme podle chuti. Vzniklé mandlové mléko můžeme nechat tak, jak jsme je připravili, nebo ho můžeme přecedit.

Přeceděné mléko je pak báječné jako přídavek do müsli či smoothie. Vzniklou drť z mandlí rozhodně nevyhazujeme. Je naprosto skvělá jako přídavek do sladkých koláčů či jako drobenka. Mandlové mléko, podobně jako kravské, je bohaté na vápník a vitamin E, což nejvíce ocení naše kosti a zuby.

Doporučená denní dávka léčivých mandlí je 10 kusů u dospělého člověka. U dětí se množství mandlí snižuje adekvátně k jejich věku a velikosti těla. Děti by měly každý den sníst pouze 3 mandle. Jejich tělíčko pak bude mít skvěle vyvážený přísun vitaminů a antioxidantů.

Rozmixováním vylouhovaných mandlí vyrobíme mandlové mléko
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Rozmixováním vylouhovaných mandlí vyrobíme mandlové mléko

Jaké jsou další léčivé účinky mandlí?

Mandle jsou bohatým zdrojem vitaminu E a D, bílkovin, minerálů, ale i mandlového oleje, který je bohatě využíván v kosmetice či při masážích. Mandle jsou právem nazývány lékem. V lidském těle zvyšují imunitu, mají protizánětlivé účinky, stimulují funkci štítné žlázy, působí proti nejrůznějším zánětům jater, ale vyznačují se také svou ochranou před sklerózou. Mandle jsou též známy svým velice nízkým obsahem cukru, proto jsou vhodné pro skupinu lidí, kteří trpí diabetem.

Vitaminy obsažené v mandlích jsou opravdovým balzámem pro lidské tělo. Působí jako antioxidanty a pomáhají tím zabránit vzniku rakoviny, snižují riziko vzniku Alzheimerovy choroby a v neposlední řadě působí příznivě na cévy i srdce. Pokud tedy plánujete dlouhý a plnohodnotný život, neměly by léčivé mandle v žádném případě chybět v každodenním jídelníčku.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; vitalplus.org

Publikováno: 19. 2. 2023, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová