reklama

Dejte si skleničku, která prospěje vašemu zdraví

Udělejte si šťávu z červené řepy, protože na nadarmo se říká, ať jsme zdraví jako řípa. Už staří Řekové ji pěstovali a používali především proti bolestem hlavy, pro Římany už byla plodinou a konzumovali ji celou, a to i s listy. A věděli proč. Čtěte dál a dozvíte se to také.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Šťáva z červené řepy nesmí ve vašem jídelníčku chybět (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jak šťávu z červené řepy doma vyrobit?

K výrobě šťávy z červené řepy můžete zvolit různé cesty. Jednou z nich je koupit si už hotovou šťávu v obchodě. Můžete si ji ale vyrobit i doma. K této metodě už budete potřebovat přístroj, kterým je odšťavňovač. Řepu pak stačí oloupat, nakrájet na menší kousky a prohnat ji přístrojem. Je možné ale použít i sekáček a výslednou hmotu propasírovat přes sítko (tento krok můžete vynechat). Další možností je smoothie mixér.

Přidejte ke šťávě z červené řepy i další ingredience

Chcete-li dodat šťávě z červené řepy ještě další rozměr (ne že by ho díky své typické chuti potřebovala), můžete do odšťavňovače přihodit i další suroviny. Klasikou je mrkev, jablko, pomeranč, ale taky zázvor či další ovoce či zelenina podle chuti. Získáte tak v každém případě hotovou vitaminovou bombu.

Výroba šťávy z červené řepy je jednoduchá
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Výroba šťávy z červené řepy je jednoduchá

Jaké účinky má šťáva z červené řepy?

Šťáva z červené řepy, ale i řepa samotná, mají skvělé účinky na zdraví. Jsou plné vitaminů, minerálních látek i antioxidantů, které tělu prospívají. Je to například vitamin B6, hořčík, vápník a železo, také mangan a zinek.

  • Antioxidanty udržují oxidativní stres v normě, tedy i záněty a některé z civilizačních chorob.
  • Šťáva z červené řepy působí celkově příznivě na oběhovou soustavu - tzn. silné cévní stěny, tvorbu červených krvinek, rozšíření žil.
  • Šťáva má pozitivní vliv na vylučovací soustavu a hospodaření těla se solí.
  • Hraje roli také pro udržení dobré nálady.

Jak se zbavit skvrn od řepy na rukou?

Řepa vám při manipulaci obarví ruce. Jak se těchto skvrn zbavit? Trik je jako vždycky jednoduchý, levný a přírodní. Ruce stačí před umytím potřít plátkem citrónu, posypat obyčejnou kuchyňskou solí a pak dobře umýt pod tekoucí teplou vodou. Může se stát, že po vypití velkého množství budete mít barevnou i moč, tak se nelekejte.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; rehabilitace.info; vitalia.cz

Publikováno: 9. 2. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová