Zimomřiví lidé nemají nejspíš z nadcházejícího období zimních mrazivých dnů a sněhových vánic vůbec radost. Jak se v zimě zahřát, jak se udržet v teple a co dělat, aby nám byla menší zima? Máme pro vás jednoduché, ale účinné tipy, jak snášet zimu a chlad snadněji.
Co dělat v zimě, aby nám nebyla zima?
Opět se blíží období, kdy se venku žení všichni čerti, teplota klesá pod bod mrazu a z nebe padají vločka jako selata. Děti se těší na koulovačku a stavění sněhuláků, sportovci nedočkavě mažou sjezdovky i běžky, obchodníci si mnou ruce, protože se blíží Vánoce, a tudíž očekávají zvýšený obrat a zimomřiví lidé kudy chodí, tudy "klepou kosu".
Co dělat, když vám nepomůže několik vrstev oblečení, ani kamna, do ruda rozžhavená? Jak se v zimě zahřát? Jak se udržet v teple a co dělat, aby nám byla menší zima? Máme pro vás pár účinných a zaručených tipů.
1. Koupel
Po příchodu ze studeného počasí zvenku si dopřejte horkou koupel, která potěší všechny vaše smysly. Stejně příjemná bude i návštěva sauny nebo wellness centra, odkud budete odcházet jako znovuzrození. Vyberte si parní saunu nebo vyzkoušejte saunovací rituál. Posílíte tím svůj imunitní systém, zbavíte tělo toxinů a aktivujete obranyschopnost těla proti nachlazení a dalším onemocněním. Při pravidelném saunování si vaše tělo bude snáze zvykat na přechody z tepla do zimy a naopak.
Pokud plánujte horkou koupel doma, přidejte do vany vonné oleje, bylinky a nezapomeňte v koupelně zapálit svíčky. Vytvořte si z koupele rituál, naložte se do horké vody s koupelovou solí a aromatickou pěnou a nechte si tělo prohřát. Ačkoliv to zní trochu kontraproduktivně, právě studená sprcha vám pomůže se zahřát. Zkuste si po horké koupeli dopřát ještě studenou sprchu a vydržet pod ní pár minut.
2. Cvičení
Zahřejete se také cvičením. Záleží zcela na vás, zda se zapotíte při aerobiku, na rotopedu, v posilovně nebo třeba na veslovacím trenažéru. Přednost můžete dát pravidelnému cvičení a posilování ve fitness centru. Skvělým způsobem, jak se zahřát jsou i skupinová cvičení, kde si vyberete cvičení podle svých preferencí. Nezaměřujte se jen na cvičení problematických partií, ale užijte si také cvičení, které vás bude bavit. Pokud vás neláká vysloveně cvičení, zkuste tanec. Při tanci budete namáhat více tělesných partií najednou a zapotíte se stejně, jako kdybyste trénovali na osmitisícovku.
3. Jídlo
Jistě jste si všimli, že při pojídání pikantních jídel je vám podstatně tepleji. Přidejte proto v zimě do svého jídelníčku pokrmy, které vás zahřejí. Kromě horkých krémových polévek vás zahřeje také domácí vývar. Z koření vyzkoušejte chilli, kajenský pepř, skořici, hřebíček, kmín, kardamom nebo badyán. Nejsilnější zahřívací účinky mají také jáhly a pohanka. Také zázvorový čaj s medem je osvědčený pomocník proti mrazu.
Stejně se ale budete cítit tepleji, pokud půjdete ven najezení. Nasycení člověka pocitově zahřeje. Výživné jídlo bohaté na tuky a cukry vás před prochladnutím ochrání hned dvěma způsoby. Jednak jídlo zařídí produkci tepla poté, co se do krve vyplaví živiny, a zadruhé jídlo v těle vytváří tukovou vrstvu, která slouží jako izolace. Lidem, kteří jsou trochu při těle není taková zima jako hubeňourům a anorektičkám.
Tip:
Káva, alkohol a jiné povzbuzující nápoje proti mrazu vám rozhodně nepomohou. I když na první pocit se budete cítit zahřátí, tyto nápoje v důsledku vás spíš dehydratují a vyčerpají. Proto je v chladném prostředí nesmysl dát si panáka, který podkožní cévy naopak roztáhne. Místo zahřátí tak alkohol způsobí vaše ještě větší prochladnutí.
4. Masáže
Pravidelné masáže vám uvolní tělo a zároveň ho prohřejí. Vyzkoušejte masáž lávovými kameny, která rozproudí teplo do každého kousku vašeho těla. Dopřejte si tuto masáž u profesionálů nebo poproste svého partnera a zahřejte se společně.
5. Správné oblečení
Že se máte v zimě teple oblékat vám říkaly maminky už v době, kdy jste chodili do školky. Také víte, že ideální jsou vrstvy. A úplně nejideálnější je termoprádlo. Jde ale o to, jaké je to prádlo. Trendem je návrat k merino vlně. Takže jde o vlněné termoprádlo. Merino vlna je tak jemná, že nekouše ani přímo na těle. Skvěle odvádí pot a udrží vás v suchu, i když se zapotíte, a navíc v ní nepřežijí bakterie, takže nezapáchá ani po několikadenním nošení.
Vždy bychom měli také myslet na čepici a šátek nebo šálu, protože skrze hlavu uniká až dvacet procent tepla. Ruce pak zahřejí nejlépe rukavice typu palčáky, případně ty s odklápěcí chlopní. Novinkou jsou také vyhřívané rukavice, jejichž nevýhodou ovšem je nezapomínat na náhradní baterie, málokdy totiž tyto rukavice vydrží hřát celý den.
Kvalitní zimní boty by měly být samozřejmostí a dobrou prevencí před tím, aby vám začala být zima od nohou. Ideální obuv do sněhu je membránová kožená obuv a měla by být pravidelně impregnovaná. Důležité jsou samozřejmě i vhodné ponožky (vlněné nebo termo ponožky). Použití igelitových sáčků je trikem, jak rychle prohřát promrzlé nohy v botách.
Navlečte si suchou ponožku, zabalte chodidlo do igeliťáku a překryjte druhou ponožkou a takto vybaveni si nazujte boty. Nohy se v igelitu sice trochu "zapaří", ale to není nic, co by nespravilo následné umytí nohou. Je nutné dbát na to, abyste byli neustále v suchu. Preferujte takové oblečení, které nepropustí vodu a nepromokne. Jakmile promoknete, ihned se snažte oblečení vyměnit za suché.
6. Živočišné teplo
Lidské teplo je nejlepší na zahřátí, proto nejlepší a nejlevnější je pořádné, srdečné objetí. A pokud se z objetí vyvine milostná noc, nebude to pro vás na škodu, protože si nastřádáte teplo do zásoby.
Zdroj informací: zdrava-vyziva.net; g.cz, vitalia.cz; rehabilitace.info
Publikováno: 20. 10. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová