Jíst česnekové slupky asi někomu přijde žinantní. Ostatně, nejí se také ty svrchní, které se drolí jako spálený papír, ale ty vnitřní, ve kterých se ukrývají nádherně palčivě vonící půlměsíčky česnekových stroužků. Připravíme si dnes chutnou omáčku z pečeného česneku a ze slupek vás naučíme dělat zajímavou pochoutku.
Zpracování česneku
Česnek je rostlina pěstovaná po celém světě. Typickou sirnou chuť a vůni česneku dodává látka alicin, což je také zároveň antibakteriální olej. Česnek ale kromě alicinu obsahuje také více než dalších 40 zdravých sloučenin, jako je například arginin, oligosacharidy, flavonoidy a selen.
Česnek jako léčivka
Má antioxidační účinky, působí dezinfekčně, ničí bakterie, prokazatelně má antimikrobiální vlastnosti a může mít pozitivní vliv při léčbě různých infekcí. Kromě toho byly zjištěny také jeho antitrombotické účinky a údajně se dá uplatnit při léčbě různých zdravotních obtíží, jako je ateroskleróza nebo vysoký krevní tlak.
Podávání česneku je vhodné také u lidí, které trápí nachlazení, chřipka nebo angína. Jeho konzumace (často v kombinaci s medem) může zmírnit projevy těchto zdravotních obtíží a zároveň pomáhá pacientům k rychlejšímu zotavení.
Dále se pak česnek používá také jako prostředek proti nadýmání a navíc jde o látku, která ničí parazity žijící ve střevech. Kromě toho výrazně česnek působí jako prevence proti kardiovaskulárním obtížím.
Na světě nalezneme okolo 300 druhů česneku včetně medvědího nebo sloního česneku (ačkoliv sloní česnek je ve skutečnosti odrůda pórku). Česnek je znám svými léčivými účinky, ale kromě toho je nepostradatelnou součástí české kuchyně.
Rady do kuchyně:
Česnek uchovávejte na chladném, tmavém a dobře větraném místě (například ve spíži) a nikdy ho nedávejte do ledničky. Pro silnější chuť používejte česnek krájený, drcený nebo lisovaný. Čím jemněji ho nakrájíte, tím bude chuť silnější.
Čím déle budete česnek vařit, tím bude jeho chuť jemnější. Dávejte také pozor, abyste česnek nesmažili příliš dlouho při vysoké teplotě. Velmi rychle hnědne a hořkne. Český česnek patří mezi nejkvalitnější odrůdy.
Tipy redakce:
Nože řady Hard Edge vás potěší nejen tím, že vám dokonale sednou do ruky, ale i kvalitou ostří a propracovaným designem. Pracovat s takovým nožem je zábava a radost. Revoluční technologie LZR-EDGE™ udělala z kuchyňských nožů neskutečně ostré pomocníky. Na povrch čepele byly aplikovány pomocí laseru částice velmi odolného karbidu kovu.
3D povrch pro komfortní a bezpečné držení dělá z nože bezpečnou pomůcku v kuchyni. Jednoduše se i naostří a jejich ostří zůstává dlouho dokonalé.
Z celé série nožů Hard Edge si můžete vybrat nůž filetovací, loupací, na pečivo, okrajovací, porcovací, malý i velký.
Omáčka z pečeného česneku
Česnekovou omáčku použijeme k plněným paprikám a grilované cuketě.
Suroviny:
- 1 - 2 paličky česneku
- olivový olej
- sůl, pepř
- směs čerstvých hub + hlíva ústřičná
- několik paprik
- 1 cuketa
- 1-2 cibule
- quinoa
- zeleninový vývar nebo voda
- 2 citrony
- kousek slaniny
Do hlubší misky dáme stroužky česneku i se slupkou, zakapeme vydatně olivovým olejem, osolíme a opepříme. Promícháme a dáme opéct na 10 minut při teplotě 200 °C. Poté česnek vyjmeme, nahrubo rozmačkáme, vyjmeme uvolněné slupky a přidáme nastrouhanou kůru z 2 citronů, přidáme i citronovou šťávu a mícháme za pomalého přikapávání olivového oleje. Osolíme a zasypeme najemno nasekanou petrželkou.
Náplň do paprik:
Nakrájíme si na kostičky slaninu, orestujeme na pánvi, přidáme nahrubo nasekaný česnek a na kostičky nakrájenou cibuli (cibulové slupky použijeme do vývaru).
Nahrubo nakrájíme směs hub s hlívou, podlijeme vývarem nebo bílým vínem. Chuť můžeme zvýraznit macerátem z fermentovaných hub, zvaný garum. Podusíme. Podle potřeby přidáme ještě citronovou šťávu a dochutíme solí.
Předem uvařenou quinou (Merlík chilský čili quinoa) smícháme se směsí hub a touto směsí naplníme papriky. Ty potom dáme na olej, který nám v pánvi zbyl po pečeném česneku, a necháme ze všech stran opéci.
Cuketu nakrájíme podélně na široké plátky, posolíme a počkáme, až cuketa pustí vodu. Potom vodu vysušíme a cukety dáme na mřížku ogrilovat.
Na talíři servírujeme tak, že spodní patro představuje grilovaná cuketa, na ni položíme plněnou papriku a celé to přelijeme česnekovou omáčkou. Zdobíme chipsy z česnekových slupek.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Beze ztrát; blendea.cz; radimejak.cz, Fiskars.
Publikováno: 10. 10. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová