Olivový olej je ingrediencí, bez níž by středomořská kuchyně nebyla takovou, jakou ji známe. Obyvatelé jižní Evropy jsou známými milovníky dobrého jídla, nicméně netrpí tolik nejrůznějšími civilizačními chorobami jako obyvatelé severnějších částí našeho kontinentu. Jedním z důvodů je právě častá konzumace oleje z oliv.
Olivový olej se lisuje z plodů olivovníku, který lidé pěstují v nádherných olivových hájích už neuvěřitelných 8000 let. Nechme se tedy inspirovat Jihoevropany a dopřávejme si tuto pochutinu, co nejčastěji to půjde. Využijete ho nejen při svých kulinářských kreacích, ale je také vynikajícím kosmetickým přípravkem.
Jen ten ve tmavé láhvi
Olivové oleje se dělí na rafinované a panenské. Zdravější jsou ty panenské, lisované za studena a bez chemických přísad. Absolutní špičkou v této kategorii jsou oleje extra panenské (extra virgin), které splňují nejpřísnější výrobní standardy. Ty by měly být vždy prodávány ve skleněné tmavé lahvi, aby byly co nejlépe a nejdéle zachovány vynikající vlastnosti a účinky. Navíc v lahvi z bílého skla olej rychleji žlukne.
Extra panenský olej je vynikající přísadou do salátů, ale nevadí mu ani tepelná úprava, která nijak neublíží jeho nutričním hodnotám. Například teplota přepálení extra panenského olivového oleje s kyselostí 0,3 % je až 210 °C, což úplně postačí na běžné vaření i pečení, a dokonce i na mírné smažení.
Povzbudí pocuchané nervy i unavenou pokožku
Cena tohoto přírodního daru ale nespočívá jenom v kulinářské hodnotě, olivový olej je bohatý na vitaminy A, D, E a K a polyfenoly. Díky tomu je velmi silným antioxidantem, který je účinnou prevencí například onkologických onemocnění i zánětlivých procesů v těle. Tyto účinné látky doplňují v menší míře železo a měď a ve stopovém množství rovněž sodík, hořčík, draslík a zinek.
Tento superzdravý koktejl snižuje hladinu škodlivého cholesterolu, udržuje zdravé srdce a snižuje krevní tlak. Protizánětlivé účinky olivového oleje zmírňují onemocnění jako lupénka a další autoimunitní choroby. Pozitivně ovlivňuje činnost trávicí soustavy a vhodný je třeba pro ty, koho trápí dráždivý tračník nebo cukrovka. Nesporný je jeho vliv na nervovou soustavu i na celkovou regeneraci organismu a udržuje v kondici kosti.
Olivový olej je také jednou z nejčastěji používaných kosmetických přísad, protože skvěle obnovuje vysušenou pokožku a dokáže pomoci i vlasům. Pokud máte doma kvalitní panenský olivový olej, některé zkrášlující a regenerující přípravky si vyrobíte jednoduše doma sami a budete mít jistotu, že v nich skutečně není žádná zbytečná chemie.
Krásné vlasy i pleť po koupeli
Jedním z nich je například pleťová maska. Smíchejte dohromady 2 lžíce medu, 2 lžíce citronové šťávy a 2 lžíce nejlépe extra panenského oleje. Masku naneste na obličej, nechte asi 15 minut působit, a poté ji smyjte.
Ještě jednodušší je vlasový zábal pro suché a poničené vlasy. Občas se ale hodí i na vlasy relativně zdravé, protože i ty jsou vystaveny venkovním vlivům a tato maska jim přinese oživení a dodá sílu. Pokud tedy chcete dopřát vlasům a pokožce hlavy ozdravnou kúru, postačí vzít přiměřené množství kvalitního panenského oleje, jemně ho vetřít a zabalit hlavu do ručníku. Olej nechte působit přes noc a ráno vlasy umyjte tak, jak jste zvyklí. Olivový olej poslouží rovněž jako přípravek ošetření pokožky celého těla po koupeli.
Co ještě umí?
Toužíte po krásných bílých zubech? Pak si je občas „vyčistěte“ právě olivovým olejem, který odstraňuje stopy kávy, čaje nebo červeného vína i nikotinu. Zároveň tak zlepšíte celkový stav svých dásní. Vyrobíte z něj rovněž masírovací prostředek pro celé tělo, jehož účinky ještě zvýšíte, když do něj přimícháte med v poměru 1:1. Olej z oliv je také první pomocí při zácpě, kdy se užívají na lačno 1 až 2 polévkové lžíce. A v neposlední řadě představuje přírodní prostředek na léčbu oparů nebo ekzémů.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; grecia.cz; mojezdravi.cz; lekarna.cz
Publikováno: 6. 10. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová