Nakládané kysané zelí k tradiční české a moravské kuchyni neodmyslitelně patří. K jeho domácí přípravě vám postačí zavařovací sklenice a chuť pustit se do práce. Odměnou vám za ni bude chutná zásoba vitaminů na zimní období.
Co budete potřebovat:
- 5 kg hlávkového zelí
- 10 dkg soli (2 dkg na 1 kg zelí)
- celý kmín dle chutí
- 1 velká cibule
Ke zkvašení kysaného zelí nepotřebujete mít tradiční velké nádoby, které známe z venkova. V našem případě si vystačíte s klasickými zavařovacími sklenicemi s víčky. Nevhodné jsou sklenice opatřené uzávěrem se závitem, protože ten těsní tak dobře, že při kvašení neodcházejí ze sklenice plyny, vznikající při kvasném procesu.
Po 14 dnech můžete zelí konzumovat
Ze zelných hlávek odřežeme košťály a listy nakrouháme na krouhači. Vše pak v míse smícháme se solí a s kmínem a necháme asi půl hodiny odležet, aby zelí pustilo šťávu. Hned poté pěchujeme do klasických zavařovacích sklenic. K pěchování nejlépe poslouží dřevěné pěchovátko, které si můžete vyrobit například i z nohy od staré židle. Zelí ve sklenicích necháme kvasit – pokud to bude při optimální teplotě mezi 18 až 22 °C, postačí doba přibližně 2 až 3 týdny.
Zelí jako lék
V kysaném zelí se nachází velké množství vitaminu C, a to mnohem více než třeba v citrusech. Proto je významným zdrojem energie a „posilovačem“ imunitního systému. Protože zároveň zlepšuje trávení, doporučuje se jeho konzumace i po užívání antibiotik, která narušují střevní mikroflóru a také při hubnutí. Pravidelná dávka kysaného zelí zlepšuje činnosti nervového systému, bojuje se záněty v těle a patří mezi potraviny doporučované při prevenci onkologických chorob.
Tip:
Pokud sklízíte zelí ještě v srpnu, košťály, které zůstanou na záhonku po odříznutí zelné hlávky, znovu obrostou malými hlavičkami. Ty můžete naložit do sklenic a zalít nálevem na okurky, který ještě vylepšíte třeba feferonkou nebo česnekem. Košťály ze zelí sklízeného během babího léta a raného podzimu lze využít ke kompostování.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; zdravezdravi.cz
Publikováno: 19. 9. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová