Dýňovou marmeládu zná asi každý. Pokud dostanete nebo koupíte dýni, přemýšlíte obvykle, co všechno z ní lze ještě vyrobit. Zkuste trochu netradiční, ale výbornou pochoutku. Uvidíte, že po řadě marmelád a kompotů ji oceníte.
Něco málo o dýních
Dýně zná každé malé dítě. Jejich obří plody, které na nás často jukají pod změtí šlahounů a listů, jsou k nepřehlédnutí. Velikost, tvar i barva se však liší druh od druhu.
Víte, že:
- Nejčastěji se u nás pěstuje dýně obecná, která může mít až několik desítek kilo.
- Hokkaido je nejoblíbenější druh dýně s nasládlou chutí a sytě oranžovou barvou, která se konzumuje i se slupkou.
- Muškátová dýně může vyrůst až do hmotnosti 20 kg. Má tmavozelenou barvu a sytě oranžovou dužinu. Slupka se loupe.
- Máslová dýně má šedou až nažloutlou slupku, oranžovou dužinu a tvar hrušky. Chutí připomíná lískové oříšky.
- Špagetová dýně má oproti ostatním druhům dýní protáhlý, oválný tvar. Slupka je žlutá a loupat se nemusí.
- Okrasné dýně se ke konzumaci nepoužívají.
Dýně je zdravou podzimní ingrediencí. Je velmi výživná, navíc i nízkokalorická. Využití najde ve slané i sladké kuchyni. Je zdravá kvůli vysokému obsahu mikroživin, vlákniny a vitaminů a má nízký obsah sacharidů.
Dýně s pomeranči
Co budeme potřebovat:
- 1 dýni
- 3 velké pomeranče
- 500 ml vinného octa
- 600 g cukru
Dýni omyjeme, oloupeme a vykrájíme jádřinec i vlákna uvnitř. Semínka můžeme uchovat pro další sadbu nebo je použít na upražení.
Oloupanou dýni nakrájíme na kostky. Svaříme ocet s cukrem a kůrou z jednoho pomeranče. Kůra musí být chemicky neošetřená nebo jí musíme před použitím důkladně omýt. Do rozvaru vložíme kousky dýně a necháme zesklovatět. Přecedíme a kousky dýně narovnáme do zavařovacích sklenic. Do roztoku vložíme oloupané a pomeranče, rovněž nakrájené na kousky a 10 minut povaříme. Horký roztok i s kousky pomeranče nalijeme na dýně. Uzavřeme víčky a sterilujeme při teplotě 85 °C asi 15 minut.
Falešný citronát z dýně
Co budeme potřebovat:
- 1 dýni
- 2 l vody
- 3 citrony
- 1,5 kg cukru
- 1 lžíci kyseliny citronové
- cukr na obalení
V 1 l vody povaříme omyté citrony, zbavené jader a nakrájené na plátky. Použijeme citrony, které nemají kůru chemicky ošetřenou nebo je před vařením velmi důkladně omyjeme drátěnkou.
Dýni narovnáme do porcelánové nebo skleněné mísy, zalijeme vychladlým citronovým roztokem a postavíme na 3 dny do chladu. Potom svaříme 1 l vody s 1 kg cukru a kyselinou citronovou. Do rozvaru vložíme dýni a vaříme, dokud nezesklovatí.
Odstavíme z kamen a necháme 24 hodin odstát. Potom dýni přecedíme, do roztoku přidáme zbylých 0,5 kg cukru, povaříme a opět vložíme dýni. Postup takto opakujeme 4×. Pak necháme dýni okapat, nakrájíme na plátky a stočíme do ruliček. Vložíme do trouby osušit.
Falešný citronát obalujeme v cukru a ukládáme do celofánu.
Zdroj informací: A. Vlčková, J. Baier: Zavařujeme; blendea.cz
Publikováno: 13. 9. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová