reklama

Už žádné depky! Zatočte s podzimní únavou

Stromy a lesy jsou na podzim zbarvené od žluté po tmavě červenou, nejčerstvější vzduch a tmavomodrá obloha. Bohužel ne všichni z nás si tento čas v roce dokážeme užít tak, jak bychom si přáli. Podzimní únava na některé z nás doléhá velmi těžce. V tomto článku se dozvíte, co to vlastně podzimní únava je, jaké změny v našem těle vedou k příznakům. A především, jak s tímto sezónním fenoménem bojovat.

i (Zdroj: Primulus Group, s.r.o.)
Zatočte s podzimní únavou (Zdroj: Primulus Group, s.r.o.)

Co je to podzimní únava?

Zřejmě už jste si všimli, že si během podzimu lidi stěžují na únavu, nedostatek energie a celkově špatnou či melancholickou náladu. Běžně si říkáme: „To je jen podzimní depka“. Mohlo by se však jednat o skutečný zdravotní stav? Odpověď zní ano, mohlo. Jedná se o tzv. sezónní afektivní poruchu neboli SAD. Postihuje lidi při střídání ročních období, nejčastěji však na podzim nebo v zimě.

Jaké jsou typické příznaky podzimní únavy?

Stejně jako příznaky deprese se mohou velmi lišit. Každý je prožívá jinak. Příznaky mohou přecházet od mírného podráždění až po těžkou depresi, která ovlivňuje každodenní život. Mnoho lidí, kteří tímto stavem trpí, je v letních měsících zcela normálních, ale jakmile se změní roční období, jejich emoce je promění v sociálně uzavřené, depresivní lidi.

Únavový syndrom může vyvolat deprese
i (Zdroj: Primulus Group, s.r.o.)
Únavový syndrom může vyvolat deprese

Nejčastějšími příznaky SAD jsou:

  • podrážděnost
  • špatná či melancholická nálada
  • negativní mluvení o sobě, často s pocity zoufalství, viny a bezcennosti
  • nízké nebo žádné sebevědomí
  • stres/úzkost
  • ztráta libida
  • sociální uzavřenost
  • snížená aktivita
  • nedostatek energie
  • unavenost
  • chuť na sladké nebo tučné jídlo

Co způsobuje podzimní únavu?

Přirozené změny, které přicházejí s přechodem léta na podzim, mohou ovlivnit náš tělesný systém tak, že se dostane z rovnováhy. Změna množství slunečního světla, kterému jsme denně vystaveni, ovlivňuje reakce našeho těla a jeho přizpůsobení vnějšímu světu. Když slunce zapadá a do očí nám neproniká žádné světlo, tělo začne produkovat melatonin, hormon, který je zodpovědný za pocit únavy a ospalosti.

Denní/sluneční světlo produkci tohoto hormonu potlačuje, takže je naprosto přirozené, že se v létě cítíme energičtější než v zimě. Existuje teorie, že u SAD je za příznaky zodpovědná změna cirkadiánního rytmu způsobená změnami denního světla, ačkoli léčba melatoninem nebyla podle všech vědeckých zjištění účinná. Vitamin D se vytváří při vystavení kůže slunečnímu záření.

Jakmile UVB paprsky proniknou do kůže, dodají energii potřebnou k výrobě vitaminu D z cholesterolu. Vitamin D je jedním z nejdůležitějších vitaminů pro naše tělo a dle studie dokáže roční dávkování tohoto vitaminu zvýšit hladinu testosteronu až o 25%.

Samota ve stáří může být depresivní
i (Zdroj: Primulus Group, s.r.o.)
Samota ve stáří může být depresivní

Hladiny serotoninu

Serotonin je hormon štěstí. Nedávná studie ukázala, že změny ročních období mohou vést ke snížení hladiny serotoninu v mozku, což může způsobit pocit deprese. V letních měsících jsme velmi aktivní, pobýváme venku, chodíme do společnosti, cestujeme. Děláme spoustu věcí, které nás zaměstnávají a které nám zvedají náladu a udržují motivaci.

To se obvykle změní, jakmile přejdeme do nového ročního období a denní světlo se zkrátí. Všechny tyto faktory mohou přispět ke změně naší nálady nebo celkové pohody, a tím i k rozvoji SAD. Léto je také obdobím nejrůznějšího čerstvého ovoce a zeleniny, osvěžujících koktejlů a chutných salátů. V zimních měsících je k dispozici méně různých čerstvých surovin. Navíc se nám kvůli chladnému počasí zvyšuje chuť k jídlu.

Máme tendenci sáhnout po hustých polévkách a teplých, sytých pokrmech. To může vést k celkovému pocitu nepohody kvůli přibírání na váze nebo konzumaci vysoce kalorických pokrmů, které nám způsobují únavu, nadýmání a nechuť ke cvičení.

Jak bojovat s podzimní únavou

Po všech těchto informacích se zdá, že podzimní únava je nevyhnutelná a tak či onak nás všechny zasáhne. Ale nebojte, je toho mnoho, co můžete změnit. Zdravá a vyvážená strava vždy pomůže tělu předcházet nemocem. Zdravé tuky jsou velmi důležité mimo jiné pro kardiovaskulární systém a produkci hormonů.

Snažte se jíst hodně lososa, olivového oleje a avokáda. Jsou bohaté na zdravé mastné kyseliny, které pomáhají tělu procházet šťastně a zdravě nepříznivými obdobím. Bylo prokázáno, že cvičení zvyšuje hladinu serotoninu. Existuje celá řada vědeckých důkazů. Fyzická aktivita pomáhá imunitnímu a kardiovaskulárnímu systému a pomáhá udržovat zdravou tělesnou hmotnost. Duševní zdraví je stejně důležité jako zdraví fyzické.

Pokud se v tomto ročním období necítíte v rovnováze, vyzkoušejte některé relaxační techniky. Způsob, jakým se na věci díváme, závisí na nás a lze ho změnit. Někdy vidíme svět složitější, než ve skutečnosti je.

Tip:

Doplněk stravy FEMINUS 

Doplněk stravy pro ženy, který se díky přírodnímu složení zaměřuje na posílení imunitního systému a udržení dobrého sexuálního zdraví. Přispívá také ke správnému posílení imunitního systému, močové soustavy, reprodukčního systému a k hormonální rovnováze. Snižuje míru únavy a vyčerpání. Jedná se o přírodní produkt obsahující ověřené látky pro optimalizaci ženského hormonu estrogen.

Doplněk stravy PRIMULUS

Přírodní doplněk stravy PRIMULUS je vyvinutý pro moderního muže. Zvyšuje hladinu testosteronu, a tím snižuje únavu přes den, zabraňuje nemocem, zlepšuje náladu, zvyšuje libido, podporuje rychlejší nabírání svalové hmoty a zlepšuje celkovou regeneraci organismu. Jeho složení je čistě přírodní a obsahuje ty správné vitamíny, minerály, a navíc i extrakty z černého pepře, kotvičníku zemního a pískavice řecké seno (fenugreek). PRIMULUS je vyvinutý a vyráběný v České republice.

Zdroj informací: Primulus Group, s.r.o.; mojezdravi.cz

Publikováno: 12. 9. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce