reklama

Tato tinktura je pro bolavá kolena hotový zázrak

Pimentovník pravý (Pimenta dioica), jehož plody známe především pod lidovým názvem nové koření, je strom, jehož sušené plody se užívají jako koření do masových vývarů, polévek nebo omáček. Má protizánětlivé, antibakteriální a antioxidační vlastnosti, používá se při problémech s trávicím systémem, doporučuje se jako podpůrná léčba při snížené imunitě, nechutenství, chrání zdraví srdce a zlepšují krevní oběh. Poradíme, jak si z něj vyrobit tinkturu vhodnou na bolavá kolena.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Tinktura z koření pomůže od bolesti nejen kolenům (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Nové koření

Je stálezelený strom, dorůstající do výšky 10-15 m, s lesklými oválnými listy. Pochází ze Střední Ameriky a dožívá se stáří až 100 let. Strom začíná plodit po 5 roce a je plně plodící po dobu 20 let. Jeho bílé malé květy se po odkvětu změní v malé zelené plody, které zráním získávají tmavě fialovou barvu. Sklízejí se, až získají potřebnou velikost.

Plody se sbírají ručně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plody se sbírají ručně

Sbírají se, díky výšce stromů, výhradně ručně. Suší se na slunci, kde získají svou charakteristickou tmavohnědou barvu. Svůj název nové koření získal díky pozdnímu příchodu do Evropy v 17. století, neboť toto koření bylo známé v Americe již v 15. století, když jej přivezli objevitelé z dalekých cest. Plody jsou zdrojem tříslovin, silic, olejů, vitamínů A a C, ale také minerálů, vápníku, hořčíku, draslíku a fosforu.

Tinktura z nového koření

Je vhodná při bolestech kolen, ale i unavených a namožených kloubech. Na přípravu tinktury budete 1 lžíci nového koření, kterou rozdrtíte v hmoždíři, a zalijete 3 dcl vysokoprocentního alkoholu. Necháte 3 týdny louhovat macerováním. Důležité je každý týden protřepat, aby se uvolnily potřebné látky. Následně přecedíte a dle potřeby užíváte třeba na bolavá kolena.

Připravte si koření a vysokoprocentní alkohol
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Připravte si koření a vysokoprocentní alkohol

Relaxační koupel

Na přípravu budete potřebovat dvě hrsti nového koření, které si svaříte po 20 minut ve 3 l vody. Po uvaření necháte hodinu odstát a nalijete do koupele. Koupel je vhodné praktikovat dvakrát týdně po dobu 20 minut.

Tip:

Nevyhazujte nové koření, které zůstalo například v polévce. Ještě je můžete využít na přípravu tinktury nebo koupele.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; celostnimedicina.cz

Publikováno: 3. 8. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.