Určitě jste to už zažili také. Ten nepříjemný pocit po jídle, kdy pálí žáha, tlačí plný žaludek, břicho se začne nekontrolovatelně nafukovat. Poruchy trávení zná téměř každý z nás a někdy dokážou pěkně potrápit. Víte, jak s nimi bojovat? Vsaďte na sílu bylin, není to klišé.
Babských rad a tipů, jak ulevit zažívání je několik. Šálek mátového čaje nebo fenyklové či lékořicové bonbony, jedlá soda a podobně. Každý má svůj osvědčený lék na zažívací potíže. Zkoušeli jste ale někdy bylinky? Jejich síla je skutečně mocná a mnohdy dokážou vyřešit více zdravotních problémů najednou.
Iberka hořká
Původem pochází z oblasti Pyrenejí. Není ceněná jen pro svoje blahodárné zdravotní účinky, ale i co se týče okrasy. Kvete totiž drobnými bílými květy od jara do léta. Obsahuje velké množství flavonoidů a glukosinolátů, extrakt z této byliny pomáhá podporovat přirozené pohyby trávicí soustavy.
Andělika lékařská
Všechny části této byliny mají silně aromatickou vůni a nahořklou chuť. Pro potíže s trávením se nejčastěji používá zejména extrakt z kořene. Ten pomáhá zmírňovat křeče tím, že uvolňuje stažené svaly gastrointestinálního traktu.
Kmín kořenný
Kdo by neznal jeho účinky! Možná si ještě vzpomenete, kdy jste z něj společně s fenyklem dělali pro své děti odvar na domácí léčbu plynatosti. Cenné složky v kmínu totiž stimulují trávení. Kmín má výrazné účinky proti nadýmání, dokáže také potlačit zánět v gastrointestinálním traktu a má antimikrobiální účinky.
Heřmánek pravý
Tato všestranná léčivka by rozhodně neměla chybět ve vaší domácnosti. Dokáže pomoci se širokým spektrem zdravotních neduh – od klasické rýmy, přes trávicí potíže, poradí si i s různými projevy kožních onemocnění. Z pohledu zažívání má heřmánek uvolňující účinky na trávicí soustavu, podporuje přirozenou peristaltiku a uleví při břišních křečích.
Ostropestřec mariánský
Při názvu si možná vybavíte játra a jeho detoxikační účinky. Pravdou ale je, že jeho síla sahá ještě mnohem dále. Doporučuje se jej užívat například i při žlučníkových potížích, při onemocněních dvanácterníku nebo při vnějším použití na podporu regenerace cév. Jeho plody dokážou uvolnit křeče, zmírnit bolest při trávení.
Meduňka lékařská
U mnohých je ceněna především díky své chuti. Její místo tak není pouze v lékárničce, ale i v kuchyni. Meduňkový čaj pomůže se spaním, tato bylina totiž pozitivně působí na lidskou psychiku. Meduňkový sirup je zase skvělý základ pro osvěžující limonádu. Dejte si ji třeba po jídle, protože její listy mají zklidňující účinek na žaludek a křeče ve střevech, snižuje tak nadýmání, a navíc nastartuje trávení.
Vlaštovičník větší
Lék na bradavice, taky si to z dětství ještě pamatujete? Tato žlutě kvetoucí bylina sice nevoní, ale její síla je ohromná. Dobře působí na hladké svalstvo, zvyšuje krevní tlak, rozšiřuje cévy zásobující srdeční svaly a umí uvolnit i křeče průdušek a střev – podporuje přirozené pohyby v trávicím traktu. Navíc působí i protizánětlivě.
Máta peprná
Stejně jako meduňka, i tato bylina má svoje místo také v kuchyni. Kromě čaje nebo sirupů se používá například i na výrobu bonbonů, má totiž příznivé účinky při potížích dýchacího systému. Také posiluje přirozenou obranyschopnost, pomáhá při nadýmání a podporuje činnost trávicí soustavy.
Lékořice lysá
Jestli lze vyléčit lásku lékořicí, na to studie neexistují. Ovšem zdravotních neduhů, nad kterými dokáže efektivně vyzrát, je hned několik. O lékořici je obecně známo, že má dobrý účinek na správné fungování zažívacího traktu, zmírňuje totiž křeče v žaludku a střevech, a tak pomáhá ulevit od bolesti. Kromě toho dobře působí na dýchací cesty, má blahodárný vliv na duševní rovnováhu a imunitní systém.
Vyzbrojte se bylinkami i proti stresu a nervozitě
Nejen jídlo, ale i špatná životospráva, nervozita či stres jsou častými původy poruch trávení. Míra stresu a jeho spouštěče jsou individuální. Každý má svoji hranici zvládnutí zátěžové situace jinde, nervozita přechází do stresu a ten se pak projevuje různými způsoby. Ať je to zkouška, důležitá schůzka nebo zvládnutí krizové situace, je dobré být na boj s trávicími či zažívacími potížemi vybaven.
Udělejte si malý kvíz, prozradí, zda se alespoň základně orientujete v bylinkách.
Jaké léčivé rostlině se říká Kristova koruna?
- Kmínu
- Ostropestřci
- Iberce
Jaká bylina se v lidovém léčitelství používá na bradavice?
- Heřmánek
- Dubová kůra
- Vlaštovičník
Jaké léčivé rostlině se říká chudobka?
- Iberce hořké
- Kopřivě
- Sedmikrásce
Jaká bylina je vhodná na přípravu domácího koření?
- Andělika
- Medvědí česnek
- Popenec
Plody, které byliny obsahují až 3x více vitaminů C než citrusové plody?
- Šípek
- Černý bez
- Rakytník
Zdroj informací: Iberogast; DIRECTION PR, s.r.o.; bylinky.info
Publikováno: 19. 7. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce