reklama

Vyznáte se v hovězím? A zvládnete ho připravit na grilu?

Chcete se blýsknout znalostmi, jaký že to hovězí steak chystáte na gril? To vám určitě přijdou vhod informace o dvou nejznámějších plemenech hovězího, na které narazíte v českých restauracích i v chladících pultech supermarketů. Jedná se o Angus a Čestr. O stručný popis rozdílů a předností u obou plemen z pohledu kvality masa jsme poprosili řeznického mistra Martina Styka.

Hovězí maso, vhodné na gril (Zdroj: Český steak)

Čestr není „Chester“

Čestr rozhodně není žádné cizojazyčné počeštění. Ve skutečnosti je to zkrácení z názvu i český strakatý skot a jde o nejrozšířenějším plemenem skotu v České republice. Patří do skupiny strakatých plemen, která pocházejí ze Švýcarska, ale dnes se chovají na všech kontinentech.  Jeho maso je nejlepší z jalovic – je nejšťavnatější.

Řada zákazníků sice upřednostní mladého býka nebo volka jako tradiční českou klasiku, ale gurmán vyhledá jalovici a dobře ví, že chutný steak lze připravit i z kravského masa. Krávy tohoto plemene jsou chovány především na mléko, ale pokud se vhodně ustájí a krmí, je jejich maso dobře obalené tukem a vhodné pro kulinářské využití. Toto však zatím oceňují spíše v západních zemích.

Řada zákazníků upřednostní mladého býka nebo volka jako tradiční českou klasiku
Řada zákazníků upřednostní mladého býka nebo volka jako tradiční českou klasiku (Zdroj: Český steak)

Aberdeen Angus je původem ze Skotska

Čerstvé maso plemene Angus je oproti Čestru šťavnatější a křehčí. Pokud je však hovězí maso dobře vyzrálé, rozdíl mezi nimi na talíři nepoznáte. Češi se stále podvědomě brání tuku, ale ten je pro kvalitní steaky nezbytný, protože zajišťuje křehkost a šťavnatost a je nositelem chuti.

Angus je chutný a vyhledávaný právě pro své bohaté mramorování, tedy mírnou a žádanou prorostlost tukem. Ta masu dodává specifickou jemnou chuť a intenzivní vůni. Toto plemeno bylo původně vyšlechtěno ve Skotsku a dnes se chová po celém světě. Pro fantastické steaky je to jedno z nejlepších plemen. V každé světové kuchyni naleznete steaky a jiné masové pochoutky právě z plemene Aberdeen Angus.

Angus je chutný a vyhledávaný právě pro své bohaté mramorování
Angus je chutný a vyhledávaný právě pro své bohaté mramorování (Zdroj: Český steak)

Ugrilovat hovězí steak není žádná věda, to spíš spálíte kuře!

Češi grilování milují a jsou schopni grilovat i v dešti, hlavně když to na rozpáleném kovu prská a syčí. Překvapivě však na českých grilech častěji najdeme kuřecí a vepřové maso. Králem každé grilovačky je přitom dozajista šťavnatý hovězí steak. Lidé mají často zbytečnou obavu, že mohou toto kvalitní, zdravé a výživné maso na grilu pokazit. Příprava je přitom mnohem jednodušší než třeba u krkovičky a o kuřecím mase, které je potřeba grilovat i několik desítek minut, ani nemluvě.

Na kvalitně připravené hovězí nepotřebujete žádné pracné marinády ani grilovací koření
Na kvalitně připravené hovězí nepotřebujete žádné pracné marinády ani grilovací koření (Zdroj: Český steak)

Žádné složité přípravy

Na kvalitně připravené hovězí nepotřebujete žádné pracné marinády ani grilovací koření. Rovněž nemusíte shánět maso z Jižní Ameriky s pořádnou uhlíkovou stopou. Raději pořiďte vyzrálý steak z českého chovu.

Osvědčený je z českého plemene Čestr nebo Angus od řezníků z Poličky.

Maso je dobré nechat před úpravou v pokojové teplotě cca 30 minut, aby se předešlo teplotnímu šoku. Ať už pracujete s pánví, grilem nebo žhavými kameny, rozhodně je třeba dát olejem lehce potřené maso až na rozpálenou plochu. Normální doba úpravy pro medium úpravu je 3 – 4 minuty z každé strany. Je potřeba to vyzkoušet dle individuálního výkonu grilu a také výšky masa. Důležité je se svých hostů předem zeptat, jakou úpravu steaku preferují, ne každý je milovník krvavé “rare“ varianty.

Během grilování můžete na maso položit snítku rozmarýnu. Pepř a hrubou sůl přidejte až poté, kdy maso sundáte, aby se zbytečně nenarušovalo vlákno a šťáva zůstala uvnitř. Následně nechte – ideálně zabalené či zakryté alobalem – ještě pár minut odpočívat na vyhřátém talíři, třeba položeném na víku grilu, aby se udrželo v teple.

Normální doba úpravy pro medium úpravu je 3 – 4 minuty z každé strany
Normální doba úpravy pro medium úpravu je 3 – 4 minuty z každé strany (Zdroj: Český steak)

Je libo steak v pálivé marinádě?

I když se hovězí steaky nejčastěji podávají jen čistě se solí a pepřem, nemusíte se bát ani marinovaných variant. Můžete samozřejmě experimentovat se svými nápady, ale dá se bez obav spolehnout i na nabídku v chladicích boxech českých obchodů.

Doporučit můžeme např. novinku letošní grilovací sezóny, marinované české hovězí steaky z Poličky s černým a zeleným pepřem, či s papričkami jalapeňos Chipotle Mexico. Více informací najdete i na webových stránkách www.ceskysteak.cz.

Dejte mu chvilku a lákavý servis

Hotový steak nechte na vyhřátém talíři chvíli odpočinout, ideálně přikrytý nebo zabalený do alobalu. Steak krájejte přes vlákno a servírujte ideálně na talíři, se salátem, dobrou omáčkou či dresinkem a opečenou bagetkou či s brambory z grilu. Pro své hosty se pak stanete kulinářským božstvem!

Zdroj informací: Český steak

Publikováno: 17. 7. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce