reklama

Trpíte bolestí hlavy? Pomůže vám odvar z bylinky, kterou máte běžně doma

Každého už někdy bolela hlava. Není to zrovna příjemná záležitost. Když už máte tu smůlu, že vám v hlavě tlučou tisíce kladívek, nemusíte hned sahat po prášku. Nejprve vyzkoušejte tento odvar z lékárny naší matky přírody.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při bolesti hlavy sáhněte po přírodní medicíně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na přípravu odvaru budete potřebovat:

  • vodu
  • omyté listy bazalky

Čerstvé listy bazalky přelijeme horkou vodou (může i listy pár minut povařit) a necháme 1/2 hodiny odpočinout. Odvar užíváme dvakrát denně. Bazalku můžete pěstovat i doma na slunečném místě s dostatkem zálivky. Pravidelný zaštipováním docílíme košatého tvaru. Koncem léta přichází do květu, to jsou její účinky nejsilnější V tomto období je hodně aromatická. 

Odvar z bazalky léčí spoustu neduhů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Odvar z bazalky léčí spoustu neduhů

Bazalka pravá je nízká jednoletá bylina, dorůstající do výšky 20-40 cm, některé druhy až do výšky 120 cm. Listy jsou stopkaté, vstřícné, vejčitého tvaru, mají zoubkaté okraje a jsou dlouhé až 10 cm a široké průměrně kolem 6 cm. V horní části mohou být načervenalé. Květy jsou poměrně velké v bílé barvě.

Bazalka je původem z oblastí Indie, Číny, jihovýchodní Asie a Nové Guinei. Její terapeutické vlastnosti jsou známy přes 5 000 let. V Evropě se rozšířila v průběhu 16. století a je dodnes pěstována na zahradách. Je neodmyslitelnou součástí indonéské, thajské nebo vietnamské kuchyně, kde je využívána jako čerstvá přísada. Mnohdy se v kuchyni využívá její suchý ekvivalent.

Zlepšuje trávení, tlumí křeče, užívá se jako prevence při projímavých potížích. Látky v ní obsažené působí protizánětlivě, antiviroticky a snižují napětí hladkého svalstva. Uklidňuje nervový systém a působí antimigrenózně, užívá se při nespavosti, fyzickém a psychickém napětí. Používá se do čajových směsí ke snížení stresu. Bazalka podporuje tvoru mateřského mléka. Při vnějším užití se používá k léčbě akné nebo působí zklidňujícím dojmem při poštípaní hmyzem.

Bazalka má blahodárné léčebné účinky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bazalka má blahodárné léčebné účinky

Tip:

Pokud máte problémy s dýchacími cestami, postačí přidat lístky bazalky do koupele nebo je použít na nosní dutiny jako přísadu do napařovací lázně. Pokud chceme mít účinky bazalky zachovány i po skončení sezóny, postačí listy zamrazit.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; mojemedicina.cz

Publikováno: 6. 7. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská