reklama

Nenápadná letní kráska, která ozdobí váš balkon a hodí se i do vaší lékárničky

Lichořeřišnice pochází z daleké jižní Ameriky. Ale už před staletími si našla cestu do Evropy a dnes ji u nás běžně pěstujeme. V domácnosti zužitkujete nejen její plody, ale především listy a květy. Jsou totiž chutné a léčivé.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lichořeřišnice ozdobí zahradu i balkon a ještě ji využijete v kuchyni a při léčení různých neduhů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Lichořeřišnice je letnička, která dorůstá do výšky asi 30 cm a rychle se rozrůstá do šíře. Stonek má ale hodně dlouhý, proto se hodí jako popínavka. Nevadí jí chudší půda, potřebuje ovšem dostatek světla, takže jí vyberte slunné stanoviště. Vhodná je nejen k pěstování na zahrádkách, ale také na balkonech a terasách.

Chutné domácí kapary

Mladé květy a listy zužitkujete jako chuťově výraznou přísadu do letních salátů nebo jako posyp na chleba s máslem či tvarohem. Její chuť trochu připomíná ředkvičku.

V kuchyni najdou uplatnění i její semena, z nichž lze vyrobit nepravé, ale vynikající kapary. Jak na to? Semena prosolte a nechte přes noc odležet. Pot propláchněte vodou, napěchujte do vhodné skleničky a dochuťte celým pepřem a estragonem, případně přidejte i česnek. Vše pak zalijte konzervačním nálevem z jednoho dílu octa a dvou dílů převařené vody. Nádobu uzavřete a dejte na minimálně 3 týdny (ale ještě lépe na 4 týdny) do lednice, aby se lichořeřišnicové kapary uležely a dostatečně se propojily všechny ingredience.

Lichořeřišnice se hodí do salátů, její naložená poupata skvěle nahradí kapary
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lichořeřišnice se hodí do salátů, její naložená poupata skvěle nahradí kapary

Bojovník proti zánětům

Tato veselá a půvabná květina má široké využití v léčitelství. Už starým Inkům se osvědčila při léčení nejrůznějších infekcí. Lichořeřišnice má totiž silné antibiotické, antivirotické a antibakteriální účinky. Mimo jiné je skvělou bojovnicí proti škodlivým bakteriím v močovém měchýři, takže je velmi účinná při léčbě jeho zánětů.

Jako podpůrný léčivý prostředek ji lze užívat při zánětu prostaty, účinkuje také proti žaludečním vředům, zánětlivým onemocněním dýchacího traktu a zánětům vaječníku. Zlepšuje imunitu a zároveň působí povzbudivě na činnost nervové soustavy. Odvar z ní podporuje růst vlasů a omezuje jejich padání, poradí si i s lupy.

Lichořeřišnice zkrášlí i vaše vlasy a zbaví je lupů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lichořeřišnice zkrášlí i vaše vlasy a zbaví je lupů

Sušená i čerstvá

Pro léčebné použití se výborně hodí čaj ze sušených květů lichořeřišnice, případně z čerstvě natrhaných lístků. Jeho příprava je rychlá – 2 lžičky květů nebo listů zalijte šálkem horké vody a nechte 10 minut louhovat. Pak přeceďte a 3× denně popíjejte

I když nemá nějaké výrazné vedlejší účinky, léčebná kůra z ní by neměla překročit 6 týdnů a její požívání se nedoporučuje dětem do 10 let a těhotným ženám. Hodně se v současnosti mluví o jejich přirozených antibiotických účincích a také o souběžném užívání s umělými antibiotiky. Do podobných experimentů se ale raději nepouštějte, dokud vše nezkonzultujete se svým lékařem.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; bylinkyprovsechny.cz

Publikováno: 22. 6. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová