reklama

Poradíme vám, jak vyzrát na slunce aneb Zdravé opalování

Bez slunce by léto nebylo létem. S blížícími se prázdninami a dovolenými je nutno důrazně varovat před riziky, které s sebou nesou sluneční paprsky. Poradíme vám, jak si užít sluníčka dosyta a bez poškození kůže. Pokud dodržíte naše rady, bude vám bonusem sametově hebká opálená pokožka zářící zdravím.

i (Zdroj: Pharma MKL)
Dodržujte pravidla zdravého opalování (Zdroj: Pharma MKL)

Slunce je životodárné, bez něj by na naší planetě neexistoval život. Kdo se mu vyhýbá, ten se připravuje nejen o radost, ale i dokonce o několik let života. Samozřejmě pobyt na slunci může být i nebezpečný, Jakou cestou se tedy vydat a jakou vhodnou ochranu zvolit, abychom si z naší nejbližší hvězdy užili to nejlepší a vyhnuli se riziku?

Bronzová pokožka není z daleka jediné, co můžeme od slunce získat. Studie, která se realizovala ve Švédsku, dokazuje, že ženy, které si s rozumem a mírou užívají slunečních paprsků, žijí šťastněji, zdravěji a déle. „Studie zahrnovala ženy ve věku od 25 do 46 let a její výsledky jsou jednoznačné: úplné vyhýbání se slunci není dobré,“ konstatoval prezident Italské společnosti pro dermatologii Giampiero Girolomoni.

Co nám slunce dává

Ze studie vyplývá, že lidé, kteří se s rozumem vystavují slunečnímu záření, snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění a žijí déle. V případě žen je to o od 6 měsíců až po 2 roky. To ale ještě není všechno.

„Kůže vystavená slunku produkuje větší množství vitamínu D, který je důležitý pro imunitní systém i nervovou soustavu. Ze slunce se dá získat pouze v létě,“ upozornil G. Girolomoni. Kožní buňky vyrábějí i beta endorfiny, které nám přináší jistý pocit štěstí a radosti. A věděli jste, že kožní buňky dokážou mírně snižovat vyšší krevní tlak? Vylučují totiž oxid dusnatý, který má tuto schopnost.

Podtrhnuto a sečteno, slunce nám přináší pěkné opálení, delší život v pokoji a radosti a snižuje nám krevní tlak. Vše to ale platí za jistých okolností.

Zlý pán

Přílišná expozice UVA a UVB záření ze slunce pokožce škodí. Až 95 % z celého UV záření přitom tvoří UVA paprsky, které pronikají i skrz mraky, sklo, odrážejí se od vody, písku i sněhu. Jejich nebezpečnost a síla je zároveň v tom, že proniknout do hlubších vrstev dermis, kde mohou narušit strukturu kůže.

„Působení ultrafialového záření můžeme rozdělit na okamžité a pozdní. Opálení kůže s tvorbou pigmentu, její začervenání, spálení a tvorbu vitamínu D zařazujeme mezi okamžité účinky. K pozdním a nežádoucím změnám na kůži způsobené UV zářením ze slunce patří fotoaging, teda předčasné stárnutí pokožky, které se projevuje ztrátou pružnosti, tvorbou vrásek, pigmentových skvrn, rozšířených cévek a zažloutnutím kůže. Druhým nežádoucím vlivem je fotokarcinogeneza, to je stav vedoucí ke vzniku kožních nádorů,“ vysvětlila dermatoložka MUDr. Iveta Hasová.

Nechávejte si pravidelně kontrolovat mateřská znaménka
i (Zdroj: Pharma MKL)
Nechávejte si pravidelně kontrolovat mateřská znaménka

Kůže chráněná před nežádoucím UV zářením kosmetickými přípravkami s dostatečným SPF (Sun Protection Factor) tak zbytečně nestárne, není tolik vystavená riziku vzniku nádoru, pomalu se opálí, vyprodukuje vitamín D i další zdraví a psychice prospěšné látky.

Co je to SPF?

Krémy a spreje s SPF obsahují filtry, které dokážou pronikání UV záření v nějaké míře eliminovat. Nižší SPF je 6, nejvyšší 50. Velmi zjednodušeně se dá říct, že číslo vyjadřuje násobek času, kdy je pokožky díky kosmetice chráněná, než dojde k jejímu zčervenání nebo dalšímu poškození (spálení). Do „hry“ však vstupuje i fototyp, intenzita slunce a aktivity, které zrovna děláte.

Čím bledší pokožka, tím vyšší ochranný faktor potřebuje. Představa, že když se natřu krémem s SPF 50, budu chráněná celý den a dostatečně, je mýtus. Pokud ochranný faktor 50 blokuje 98 % UVB záření, SPF 30 ho dokáže eliminovat na 97 %.

„Účinek ochranného filtru je potřeba obnovovat každé dvě – tři hodiny aplikací dalšího krému. Nová vrstva je potřeba vždy po vyjití z vody, ale i v případě, že na slunci sportujete,“ upozorňuje Katarína Demetriou, majitelka kosmeticko-farmaceutické společnosti Pharma MKL.

Extra prvky

Výhodné je, pokud opalovací krém obsahuje kromě dostatečného SPF i další složky vyživující pokožku, například kyselinu hyaluronovou. Dermatologové doporučují používat krém s ochranným faktorem vždy, když svítí slunce, a to i jako podklad pod make-up.

Ta se nachází například v opalovacím krému HYALURMED. „Tento šetrný opalovací krém s kyselinou hyaluronovou poskytuje pokožce ochranu SPF 30 před UVA a UVB zářením a zároveň ji chrání před foto-stárnutím,“ dodává Katarína Demetriou z Pharma MKL.

Vyzrajte na slunce

  • Dříve než začne léto, nechte si zkontrolovat mateřská znaménka.
  • Přivykejte kůži na slunce postupně, náhlá dlouhá expozice kůže slunečním zářením většinou vede k spálení.
  • Vyhýbejte se slunci v čase jeho nejintenzivnějšího záření, tedy mezi 11:00 a 14:00 hodinou.
  • Vždy si chraňte tělo a tvář krémem s UVA a UVB ochrannými faktory.
  • Bavlněné oblečení, pokrývka hlavy a sluneční brýle jsou také ochrana pro vaše tělo.
  • Po pobytu na slunci je třeba o kůži pečovat vhodnými přípravky po opalování, které zabraňují vysušování pokožky a mají chladivý efekt.

Zdroj informací: Pharma MKL

Publikováno: 26. 6. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce